Jump to content

filtracja mechaniczna a biologiczna


togaj
 Share

Recommended Posts

przeglądam posty i często spotykam się z wypowiedziami że warto mieć kubełka jako filtr biologiczny + kaskadę lub wewnętrzny jako mechaniczny. Czemu ma to służyć? Czym się różni filtracja mechaniczna od biologicznej? Czy nie wystarczy sam kubełek?

Link to comment
Share on other sites

Co na :google: bana dostałeś? czy z lenistwa nie chce się sprawdzić ? :roll:

 

No cóż.

Co do filtracji mechanicznej:

Do mechanicznego usuwania znajdujących się w wodzie zanieczyszczeń używana bywa specjalna wata filtracyjna lub gąbka. Filtracja mechaniczna uważana jest za mniej ważną, niż na przykład biologiczna, jednak prawidłowo działający filtr mechaniczny (usuwający wody gnijące resztki roślin, rybie odchody, pozostałości pokarmu) bardzo odciąża inne filtry i sprawia, że rzadziej się one zapychają. Filtry mechaniczne wymagają regularnego czyszczenia materiałów filtrujących.

I biologicznej:

Każde akwarium (a już na pewno akwarium morskie) powinno być natomiast wyposażone w filtr biologiczny. Różnica pomiędzy filtracją biologiczną, a mechaniczną i chemiczną polega na tym, że neutralizuje ona substancje toksyczne, podczas gdy pozostałe dwie tylko je usuwają.

 

Proces filtracji biologicznej jest bardzo złożony, a w skrócie polega na działaniu różnych rodzajów bakterii. Bakterie te dzielimy na tlenowe i beztlenowe. Bakterie tlenowe, a konkretnie bakterie Azotomonas, przemieniają amoniak w znacznie bezpieczniejsze azotyny. Bakterie beztlenowe, czyli bakterie Azotobakter, zmieniają zaś azotyny w azotany. Azotany i azotyny wykorzystywane są przez rośliny jako pokarm. Nie są szkodliwe, jednak ich nadmiar może zahamować wzrost ryb. Filtr biologiczny może być zarówno zewnętrzny (zawieszony na zewnętrznej ścianie akwarium), jak i wewnętrzny (na ogół umieszczony w podłożu). Szczególnie polecane jest to drugie rozwiązanie, gdyż wywołuje w podłożu korzystny dla roślin ruch wody.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...