Skocz do zawartości

Budowa filtra kubełkowego


mateusz#
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Buduję filtr kubełkowy do mojej 112 i mam dwa pytania.

 

Czy gąbkę można zastąpić włóknem kokosowym ? Nie mogę znaleźć gąbki w płaskim arkuszu natomiast są wkłady do oczek wodnych w dobrym kształcie ale w włókna kokosowego. Ewentualnie jak ktoś wie to może podpowie gdzie kupić gąbkę.

 

Pytanie drugie dotyczy głowicy Atman AT-201 która ma przepływ 500l/h wystarczy do takiego akwa ? W filtrze ma być gąbka lub kokos, zeolit mineralny i na końcu ceramika.

 

Proszę o opinie i porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Budowa filtra została zakończona.

 

Ostatecznie został zbudowany z rury kanalizacyjnej 100mm.

 

Zastosowana głowica Atman AT-201 - producent podaje wydajność na poziomie 500l/h

 

Filtr ma 40cm wysokości.

 

Media filtracyjne:

 

- gąbka 10x10x13 kupiona do filtra wewnętrznego

- 0,5L grysu amonowego

- 0,5L ceramiki

 

Wydajność głowicy spadła do 250-300l/h - ale wydaje mi się że to starcza do 112l

 

Koszt całego filtra to ok. 30 zł + głowica 35 zł

 

Efekt po 3 dniach od podłączenia niesamowity moja udręka w postaci białej poświaty w wodzie zniknęła :)

 

Filtr zbudowałem z następujących elementów:

 

Castorama:

-mufa rury 100mm

-rura 100mm z kielichem jako środek - tutaj dobieramy wysokość filtra jak chcemy, możemy zrobić wyższy zastosować więcej mediów filtracyjnych i mocniejszą głowicę

- dwa dekielki zaślepiające 100mm

 

Leroy Merlin

- paczka końcówek do podlewania (z jednej strony gwint z drugiej końcówka do zakładania węża) - 2 zł

- dwa przejścia z systemów rur klejonych lub zgrzewanych (gwint na 10 czy 12mm) oczywiście gwint pasuje na powyższe końcówki

 

OBI:

- wąż 10mm

 

Głowicę zainstalowałem na samym dole filtra i wężem pompuje ona wodę do góry. Głowica zasypana jest ceramiką, następnie grys i gąbka. Oba węże wchodzą od góry. Woda spływa na dół przez media i jest wypompowywana do góry. Do głowicy dodana jest (rurko-siateczka) która pozwala na swobodne pompowanie wody mimo że w koło są media filtracyjne.

 

Nie zrobiłem żadnego odpowietrznika ale zrobił się on sam. Wystarczy że choć trochę wody naleci do filtra, włączamy pompę i po 2 sek ją wyłączamy, woda się cofa i zasysa wodę wężem z którego woda wylatuje i filtr zalewa się sam :)

 

Fotki dam jak je zrobię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...