Skocz do zawartości

paletki


Monika
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Paletki sa rybami bardzo wymagajacymi, a przede wszystkim jesli chodzi o rozmiar zbiornika i jakosc wody. Woda miekka, pH ok 6,0,czesta podmiana wody, a nawet ci akwarysci, ktorzy sie zajmuja jej rozmnazaniem uzywaja dwóch filtrów w jednym zbiorniku, aby zagwarantowac odpowiednia jakosc wody. Jest to ryba dla zdecydowanie doswiadczonych akwarystów i przede wszystim 150 L najmniej na pare.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro paletki sa wymagajacym gatunkiem, to jakie będą odpowiednie i ciekawe rybki do tak ,,małego" :) zbiornika?

co polecacie? taraz trzymam w nim Brzanki Denisona, Promienniczki Wernera.

Chyba troche nietrafna obsada akwarium, gdyz te dwa gatunki nie byt dobrze zyja z soba. Pierwszy Puntius denisonii (brzanki denisona) sa bardzo ruchliwe i moga niepotrzebnie stresowac o wiele mniejsze o siebe Iriatherina werneri (Promienniczka Wernera). W 50 litrach nie ma za duzo miejsca, a trzeba odjac od tego ilosc wody jaka zajmuje zwir, filtr, itd. Osobiscie wybralabym jakies spokojne ryby, plywajace glownie w centralnej strefie akwarium, np. Trigonostigma Heteromorpha, max. 10 sztuk, lub malutkie, ale przepiekne Boraras Brigittae, ktore maxymalnie osiagaja 3 cm, okolo 12 sztuk w pieknie obsadzonym roslinami 50-cio litrowym akwarium czulyby sie wspaniale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po obserwacji mojego akwarium (po uwagach Kasi) zauważyłam, że moje rybki rzeczywiście jakoś nie czuja się za dobrze w swoim towarzystwie. Mam akwarium dopiero od dwóch miesiecy, więc nie jestem zbyt doświadczona w hodowli rybek. Po waszych sugestiach zaczęłam się poważnie zastanawiać, czy jednak nie zainwestować w nowe, większe akwarium. :) A w dotychczasowym umieściłabym tylko Promienniczki Wernera. Wtedy miałabym większe mozliwości przy obsadzie akwarium. :D Czy zbiornik 150 litrowy wystarczy do stworzenia wielogatunkowego, ciekawego akwarium?? Jednak pojawia sie nowy problem: jaką liczbę gatunków można trzymać w jednym zbiorniku? Wolałabym, żeby to były ruchliwe i śmiałe rybki, aczkolwiek niezbyt wymagające-dla początkjących akwarystów :) Co polecacie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 L to doskonaly litraz, wystarczajacy na stworzenie bardzo ciekawego akwarium ogolnego, lub odtworzyc jakis konkretny fragment przyrody ;)

Jesli chodzi o ilosc rybek jest taka podstawowa zasada, ze na 1 cm ryby potrzebny jest litr wody (nie liczac ogona i gatunkow specjalnych, np. paletki :lol: ) . Ale to jest dosyc relatywne, jednak jesli bedziesz trzymala sie tej zasady napewno rybki beda sie dobrze czuly. 150 L ... zwir, filtr, rosliny, itd, zostaje okolo 100 L rzeczywistych. Miejsca wystarcajaco na kilka gatunkow. Jesli chcesz wykorzystac ten litraz, trzebaby zastanowic sie nad wybranien grupy ryb, ktroe plywaja we wszystkich poziomach akwarium, tzn. : ryby denne, ryby ktore zajmuja srodkowa czesc i ryby plywajace blisko powierchni.

Rybki denne, np. Corydora aeneus, Corydora paleatus, zajma sie dnem, zjadajac jedzenie, ktore opada i nie jest zjadane przez inne gatunki utrzymujac je czyste (pamietaj, ze to nie sa ryby padlinozerne) , lub bardziej zadkie Corydoras ambiacus, panda, shwartzi, ird (na zdjeciu widac Corydoras aeneus i paleatus)

Dołączona grafika

lub Ancistrus, ktore osiagaja max. 13 cm. Tutaj trzeba pamietac, ze w 150 L mozna trzymac tylko 1 samca, lub samca z samica, gdyz sa terytorialne. Uwielbiaja glony, wiec tez "pracuja" nad tym, aby akwarium bylo czyste. (na zdjeciu to jest Ancistrus sp. Long Fin albinos)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W srodkowej czesci akwarium mozemy trzymac jakie kolwiek ryby zyjace stadnie np. neon inessa, Trigonostigma Heteromorpha (Arlekin po polsku??? ) , Hemigrammus rhodostomus, Hasemania nana , itd

Dołączona grafika

W gornej czesci akwarium musialabys zdecydowac, czy chcesz np. pare Colisa Lalia, lub Gurami, albo zrezygnowac z ryb w czesci centralnej i wybrac Danio Rerio (zebra), bardzo zywa i ruchliwa ryba, choc mozna nawet zmeczyc sie patrzac jak plywa i sciga sie z innymi zebrami :o

Najlepiej wybrac rybki, ktore dobrze zyja w pH neutralnym ( 7,0 pH) w ten sposob stworzymy wszystkim gatunkom odpowiednie warunki i osobiscie nie wybralabym rybek zyworodnych, bo chociaz ciekawie jest zobaczyc jak sie rozmnazaja latwo w naszym akwarium moga stac sie problemem, przy szybkim roznmazaniu.

Te gatunki, ktore Ci wymienilam doskonale mozesz trzymac w w 150 L, przy temperaturze 25? y pH 7,0 ;) Duzo roslinek, jakis korzen jesli myslisz o Ancistrus i mozesz stworzyc wspaniale akwarium!!!

Dobrze by bylo, zeby ktos kto zna polskie nazwy podal Ci je, ja niestety tylko operuje nazwami lacinskimi ... i po hiszpansku :?

Mam nadzieje, ze napiszesz jak postepuja plany z nowym akwarium :D

Pozdrowienia i przepraszam jesli gdzies sie przekrecily literki niechcacy w tekscie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za tak obszerną radę. Zamierzam odbyć maraton po sklepach akwarystyczntych i zrobić rozeznanie w dostępnych gatunkach ryb i roślin oraz oczywiście kosztorys mojego akwarium :D jestem pełna podziwu dla Twojego akwarium. Po obejrzeniu Twoich zdjęć domyślam się, że masz duże doświadczenie w hodowli akwarystycznej. Jak długo masz akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porownaniu z innymi akwarystami jestem jeszcze "narybkiem" w akwarystyce :lol: Tak na powaznie zajmuje sie tym od 2 lat. Obecnie posiadam 4 akwaria z najrozniejszymi gatunkami i do tego trzebaby bylo dolicyc okolo 9 akwariow, ktore zalozylam znajomym i rodzinie. Przede wszystkim interesuja mnie rosliny, "rozmnazam je" z tak dobrym winikiem, jak i rybki, ktore choduje ;)

Pzede wszystkim, jesli wybierasz sie za "zwiady" po sklepach akwarystycznych polegam zakup dobrych ksiazek, aby wiedziec, co, jak i dlaczego ... przy znajomosci podstawowych zasad utrzymania rybek i roslin sukces gwarantowany przy montazu nowego akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...