Skocz do zawartości

Cieniutkie niteczki na roślinkach. Glony nitkowate?


attack89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problemik.

 

Jak to w nowym zbiorniku przeważnie na samym początku pojawiają się okrzemki. Na okrzemki dobrze mieć otoski i te właśnie tak wyczyściły akwarium, że nie ma ani jednego. Po okrzemkach jak to bywa zaczynają pojawiać się "zwykłe" glony. W moim przypadku na niektórych roślinkach są takie białe, cieniutkie, delikatne niteczki długości do 1 cm. To są glony? Oświetlenie to ponad 0,7W/L. Czas świecenia 10 godzin. Od 10 do 20. Roślinki zaczęły bardzo ładnie rosnąć po miesięcznej wegetacji, więc się przyjęły. Jak się pozbyć tych małych białawych glonów zanim będzie plaga?

 

Na razie zmieniłem czas oświetlenia na 6 godzin. Jutro kupię EasyCarbo oraz Potas. We wtorek podmienię wode jak co tydzień. Podmienić więcej czy tak jak zwykle 20%? Stosowac jeszcze jakieś nawozy? Prócz podłoża TETRA COMPLETE SUBSTRATE pod żwirkiem oraz Tetra PlantaMin nie używam żadnych nawozów z tym że PlantaMin było użyte zaledwie 2 razy na samym początku.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podmieniaj jak zwykle 20% wody podawaj Easy carbo i zredukuj czs świecenia do 5 godz. po około 6-7 dniach zacznij wydłużać czas o około 15-30 min i tak aż uzyskasz czas 9 godz. Przy twoim mocym oświetleniu sądze że te 9 godz wystarczy. zarażone liście usuwaj stopniowo po trochu a ozdoby czeka skrobanko. do baniaka warto było by dokupić otoski.

 

to tyle co zrobić by pozbyć się glonów podaj jakieś info o baniaku chodzi mi gównie o testy jaki lampy trzeba by poszukać przyczyny by skutecznie zapobiegać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tyle co zrobić by pozbyć się glonów podaj jakieś info o baniaku chodzi mi gównie o testy jaki lampy trzeba by poszukać przyczyny by skutecznie zapobiegać

I tutaj zaczyna się niewiadoma. Bo żaden parametr, na który robiłem testy nie wskazywałby porostu glonów nitkowatych. Z tego, co wyczytałem to tylko krasnorosty gdyż te glony lubią wysokie, pH ale jutro postaram się coś kupić, aby to lekko zbić.

PO4 - 0,25 /0,50 mg/

NO2 - 0

NO3 - 5 mg/l tutaj trochę mało ale to chyba przez świeże akwarium.

KH- 7

GH - 12

pH - 7,6

 

Akwarium 64 litry zalane ponad miesiąc temu

Grzałka TetraTec 50W

Aquael Fan 1 Plus

Oświetlenie. Łacznie 39W. Świecone 10 godzin. Od wczoraj 6.

Standardowa pokrywa ze standardowym oświetleniem 1 x 15W + dokupiony zestaw z jedną świetlówką T5 Sylvania Aquastar 10000k 24W

Temperatura 25 - 27 ?C

 

Rybki karmione raz dziennie. Akwarium nieprzerybione. 15 neonów Innesa , 5 otosków , 2 krewetki filtrujące i 1 ślimak Helena. To jest obsada, która zmieniana nie będzie bądź dokupię parę małych krewetek, które kochają glony o ile je w moim mieście dostanę.

 

Oprócz skrócenia czasu naświetlania, dolewania EasyCarbo i potasu w celu wzrostu roślin, aby te zabierały pokarm glonom jest jakaś inna metoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze że przyspieszasz wzrost roślin, wada może być świeży baniak ale obstawiał bym przy tym twoim oświetleniu masz dużo watów na lirt bo aż ponad 1,5w/l ale przyczyną może być zbyt mocna barwa tej świetlówki

miałem kiedyś aqua glo 16000 k i glony wyłaziły, ręce mi opadały zmieniłem na 8000k i spokój. PH możesz zbić szyszkami olchy lub CO2 najlepiej bo pomaga roślinom i zbija Ph na glony tez dobra jest zielona herbata ale nie sprawdzałem i tez nie polecam dlatego iż nie testowałem.

o krewetkach których mówisz to AMANO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam 1,5 W na litr tylko 39W/64L = 0,6 W

Ale kupiłem dzisiaj EasyCarbo, Potas , bactozym aby pożywić bakterie i szyszki do zbicia pH. Jutro standardowa podmiana wody, więc użyję tego wszystkiego. Oświetlenie od wczoraj chodzi po 6 godzin. Po tygodniu będę codziennie zwiększał o 30 minut. Zobaczę czy to coś pomoże. Na razie nitki się nie powiększyły, więc mam nadzieję ze to dobrze wróży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...