Skocz do zawartości

Pierwsze akwarium - problemy POMOCY!


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, Bardzo proszę o pomoc w ratowaniu moich rybek :!: Kupiłam moje pierwsze akwarium 2 mięsiące temu. Akwarium 125 l, pokrywa oświetleniowa ze świetlówkami High-Lite (T5): 2 x 28W

- filtr wewnętrzny Compact H o wydajności 600l/h z możliwością napowietrzania wody zespolony z 100W grzałką z termostatem. Mam też zainstalowane bąbelki. Do tego w KAKADU odrazu dano mi wszystkie żwirki, rośliny itp. Akawarium stało ok 2 tygodni (przygotowane do zarybienia). Po dwóch tygodniach zrobiłam testy wszystkie za pomocą walizki zoolek. Wszystkie parametry były takie jak powinny być i pojechałam do kakadu po rybki. Pierwszy zakup 4 skalary, 2 kirysy, 2 pielegniczki kakadu, 2 platki, 1 glonek. Wszystkie rybki młode. Od razu dziwnie zacżal zachowywac się 1 skalar - chowal się nie chciał jeśc, miał podwiniete pletwy. "Spec" w sklepie kakadu powiedział, że może się jeszcze nie zadomowił i żeby dać mu kilka dni. Niestety na drugi dzień padł. Po 3 tygodniach dokupiłam 8 neonków (4 innesa i 4 czerwone), 2 gurami, 6 danio pręgowane i 1 glonek. Po kilku dniach 1 skalar zaczął siedzieć w kącie a po 3 dniach padł. 4 dnia zaczął zachowywać się tak samo kolejny skalar i po 3 dniach też padł. Zrobiłam testy miałam wysokie NO3. Pojechałam do Kakadu dali mi coś na obniżenie ale nie pomogło. Pojechałam do innego kakadu to mi powiedzieli, że to co dostałam poprzednio się nie nadawało i dali mi coś Sera na NO. Trochę spadło NO3 ale dalej jest dość wysokie. Mam za tydzień spróbować ponownie i dawać to co tydzień profilaktycznie. Dwa dni temu samiec (chyba) kakadu zacżał pokadać się na dnie, potem jakby się czołgał, pływał pionowo, aż w końcu lezał nieruchomo i strasznie mu skrzela mocno pracowały, póżniej takjakby nie odychał tylko płetwami ruszał aż zdechł. Od tego momentu samica (chyba) się schowała w grocie i nie wypływa nawet na karmienie. Mam wrazenie, że nie ma siły. Boje się,że będzie miała to samo co tama. A może pielegniczka zaraziła też inne ryby? Co mam robić aby nie stracic innych ryb. padają jak nazrazie tylko te "stare rybki", które mam około 1,5 miesiąca. Dodam, że na biezaco podmieniam wode i odkurzam akwarium raz w tygodniu. Skad wiec takie duze NO i dlaczego one zdychają. Wydaje mi sie tez ze moja platka albo jest tez chora albo bedzie miala male bo ma strasznie duży brzuch - jest żywa i je. karmie rybki raz dzieniie tem. ok 25-26 stopni. Pomózcie bo w sklaepach kakadu nie zawsze wiedzą co mówią a ja nie ma znikad pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro piszesz o NO3 to podaj parametry - najlepszym sposobem na obniżenie nie jest chemia ale naturalne sposoby czyli rośliny - kup kilka szybko rosnących i podmień częściowo wodę.

Możliwe że masz małe rośliny i jak zakupiłaś tyle rybek na raz to rośliny nie wyrabiają z przerobieniem

 

Na chorobach rybek za bardzo się nie znam ale wydaje mi się że raczej powinny mieć jakieś objawy zewnętrzne (plamy na płetwach, odstające skrzela itp. a nie tylko w samym zachowaniu) - jeśli jest inaczej to proszę o sprostowanie...

 

NO3 nie jest tak szkodliwy jak NO2 - zrób testy na obecność tego związku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro piszesz o NO3 to podaj parametry - najlepszym sposobem na obniżenie nie jest chemia ale naturalne sposoby czyli rośliny - kup kilka szybko rosnących i podmień częściowo wodę.

Możliwe że masz małe rośliny i jak zakupiłaś tyle rybek naraz to rośliny nie wyrabiają z przerobieniem

 

Na chorobach rybek za bardzo się nie znam ale wydaje mi się że raczej powinny mieć jakieś objawy zewnętrzne (plamy na płetwach, odstające skrzela itp. a nie tylko w samym zachowaniu) - jeśli jest inaczej to proszę o sprostowanie...

 

NO3 nie jest tak szkodliwy jak NO2 - zrób testy na obecność tego związku

No3 wyszło mi na początku ok. 130, po pierwszej chemi spadło do 80 teraz jest pomiędzy 40 a 80. Wodę po pierwszych pomairach wymieniłam w 60%. NO2 jest 0,00. Co do roślinek to mam ich sporo tak mi się wydaje - 5 dużych roślin, 1 palemka, 3 małe i kilka trawek.Czy ich jest za mało? Co mam robić. Pielęgniczka jest wystraszona i nie wychodzi do jedzenia, do tej pory ganiała wszystkie rybki a teraz ucieka od nich widać, że się boi. Zaczęła się tak zachowywać od momentu kiedy padł samiec. Czy to tesknąta czy choroba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta chemia moze tylko zaszkodzic. Wiekszosc rybek dostepnych w sprzedazy pochodzi z hodowli i jest przystosowana do "kranowy". Ja hodowalem juz mase rybek i tylko raz dostosowywalem wode do rybek ale nie stajac przy tym na glowie. Mam w jednym z akwarii pielegniczki i w wodzie z garbnikami nic im sie nie dzieje. Nawet zauwazylem podejscia do tarla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta chemia moze tylko zaszkodzic. Wiekszosc rybek dostepnych w sprzedazy pochodzi z hodowli i jest przystosowana do "kranowy". Ja hodowalem juz mase rybek i tylko raz dostosowywalem wode do rybek ale nie stajac przy tym na glowie. Mam w jednym z akwarii pielegniczki i w wodzie z garbnikami nic im sie nie dzieje. Nawet zauwazylem podejscia do tarla.

to co mam zrobić aby obniżyć te NO3?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm pewnie duzo osob bedzie sie zemna klucic ale to najlepszy sposob. Zbadac wode kranowa , czy jest ok. Kupic plyn uzdatniajacy wode kranowa. i wymienic wszystka wode. Wymyc wszystko dokladnie . I mniej karmic. A jaka jest temp w akwarium i jaki filtr ile l/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm pewnie duzo osob bedzie sie zemna klucic ale to najlepszy sposob. Zbadac wode kranowa , czy jest ok. Kupic plyn uzdatniajacy wode kranowa. i wymienic wszystka wode. Wymyc wszystko dokladnie . I mniej karmic. A jaka jest temp w akwarium i jaki filtr ile l/h?

filtr wewnętrzny Compact H o wydajności 600l/h z możliwością napowietrzania wody zespolony z 100W grzałką z termostatem. tem 25-26, akwa 125l. Mam uzdatniacz i dodałam przy podmianie wody, wymyłam wszystko co było w akwa. Czy naprawde musze wymienic calą wodę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a jak długo oświetlasz akwarium ? może zbyt długo i rybki czują się zmęczone. AQUAsafe jest dobre ale tylko na początku - przy dojrzewaniu zbiornika... w późniejszych etapach woda raczej tak szybko parametrów nie zmienia więc dodawanie tego preparatu jest niepotrzebne...

 

znalazłem wypowiedź odnośnie NO3 w akwarium więc pozwolę sobie wkleić

".....Zacząłbym od znalezienia przyczyny. Co nią może być? Jest tego trochę...:

- złe podmiany wody, nieregularne lub w złych ilościach

- zła opieka nad filtrem

- zły, niedopasowany do akwarium i rodzaju ryb filtr

- brak regularnego odmulania dna

- przekarmianie ryb

- za mało roślin, źle rosnące rośliny - czyli problemy z nawozami, CO2 i... światłem

- przerybienie

- martwe ryby ukryte gdzieś przed naszym wzrokiem...

 

Zakładam, ze Ty zakładasz że wszystkie powyższe masz w porządku. Jeżeli wiesz, że masz za duże NO3, spróbuj zaczynając od dnia podmiany zrobić sobie 2 a nawet 3 tygodnie "maratonu pomiarowego". Rób pomiary 2 razy dziennie (można nawet częściej, ale bez przesady - to nie badania naukowe). Oczywiście cały czas dbaj tak jak zwykle o podmiany i filtr. Nic specjalnego nie rób, karm tak jak zwykle, nie usuwaj z akwarium żadnych ryb. Nawóź jak zwykle rośliny. Wyniki pomiarów przedstaw sobie w postaci wykresu. Na osi x odłóż czas, na osi y stężenia NO2 i NO3. I zaznaczaj miejsca dokonania podmiany wody, czyszczenia filtra, karmienia, nawożenia itp. Będziesz wtedy wiedział dokładnie, czy masz na stałe wysokie stężenie, czy może któraś czynność powoduje zaburzenie cyklu azotowego w zbiorniku. Poza tym, dokładnie dowiesz się jak cykl azotowy działa. Co pomaga w diagnostyce takich problemów na przyszłość."

 

może gdzieś tam jest przyczyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... a jak długo oświetlasz akwarium ? może zbyt długo i rybki czują się zmęczone. AQUAsafe jest dobre ale tylko na początku - przy dojrzewaniu zbiornika... w późniejszych etapach woda raczej tak szybko parametrów nie zmienia więc dodawanie tego preparatu jest niepotrzebne...

 

znalazłem wypowiedź odnośnie NO3 w akwarium więc pozwolę sobie wkleić

".....Zacząłbym od znalezienia przyczyny. Co nią może być? Jest tego trochę...:

- złe podmiany wody, nieregularne lub w złych ilościach

- zła opieka nad filtrem

- zły, niedopasowany do akwarium i rodzaju ryb filtr

- brak regularnego odmulania dna

- przekarmianie ryb

- za mało roślin, źle rosnące rośliny - czyli problemy z nawozami, CO2 i... światłem

- przerybienie

- martwe ryby ukryte gdzieś przed naszym wzrokiem...

 

Zakładam, ze Ty zakładasz że wszystkie powyższe masz w porządku. Jeżeli wiesz, że masz za duże NO3, spróbuj zaczynając od dnia podmiany zrobić sobie 2 a nawet 3 tygodnie "maratonu pomiarowego". Rób pomiary 2 razy dziennie (można nawet częściej, ale bez przesady - to nie badania naukowe). Oczywiście cały czas dbaj tak jak zwykle o podmiany i filtr. Nic specjalnego nie rób, karm tak jak zwykle, nie usuwaj z akwarium żadnych ryb. Nawóź jak zwykle rośliny. Wyniki pomiarów przedstaw sobie w postaci wykresu. Na osi x odłóż czas, na osi y stężenia NO2 i NO3. I zaznaczaj miejsca dokonania podmiany wody, czyszczenia filtra, karmienia, nawożenia itp. Będziesz wtedy wiedział dokładnie, czy masz na stałe wysokie stężenie, czy może któraś czynność powoduje zaburzenie cyklu azotowego w zbiorniku. Poza tym, dokładnie dowiesz się jak cykl azotowy działa. Co pomaga w diagnostyce takich problemów na przyszłość."

 

może gdzieś tam jest przyczyna

Dobrze tak zrobię. Odmulam dno, mam nie dużo rybek już teraz więc chyba nie ma przerybienia, oświetlenie działa ok 10 godzin, nie mam martwych rybek, może je przekarmiam. Karmię raz dziennie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalezy w jakich ilosciach sypiesz karme. Tez lubie sypac duzo karmy ale nauczylem sie i wiem kiedy stop. Karm 2 razy dziennie . a czym karmisz?

Płatkami Tetra Menu co drugi dzień i kostką mrożonego pokarmu Ochotka albo szklarka. Wrzucam płatków tyle, że zjadają wciągu 3 min

poniżej zdjecie akwa - może faktycznie mam za mało roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze naprawdę jest problem , chyba pozostaje zacząć od nowa , czyli wszystko do mycia płukania itd, zacznij od przygotowania sobie wody już co najmniej z 100ltr , niech odstoi z kilka dni .

rybki do naczynia zastępczego- filtr , grzałka ,powietrze i tak z 48h.

w miedzy czasie przygotuj nowe akwarium, to generalnym myciu.

stosuj rady podane wyżej , mniej karmienia itd.

sprawdź również ta kranówkę , może tutaj jest pies pogrzebany (chodź wątpię)

 

rośliny jak dla mnie jest ok.

 

-!!!!!!! te skałki , ciekawe co to jest? kupione w sklepie?-!!!!!!! tu tez może coś być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze naprawdę jest problem , chyba pozostaje zacząć od nowa , czyli wszystko do mycia płukania itd, zacznij od przygotowania sobie wody już co najmniej z 100ltr , niech odstoi z kilka dni .

rybki do naczynia zastępczego- filtr , grzałka ,powietrze i tak z 48h.

w miedzy czasie przygotuj nowe akwarium, to generalnym myciu.

stosuj rady podane wyżej , mniej karmienia itd.

sprawdź również ta kranówkę , może tutaj jest pies pogrzebany (chodź wątpię)

 

rośliny jak dla mnie jest ok.

 

-!!!!!!! te skałki , ciekawe co to jest? kupione w sklepie?-!!!!!!! tu tez może coś być

Skałki duże kupione były w sklepie, małe nie ale były gotowane przez 3 dni. Pierwszy skalar zdechł jak wszystkie parametry były takie jak trzeba, kolejne dwa nie wiem. Testy zrobiłam po śmierci 3 skalara i wyszedł mi taki kolor NO3, że wyglądało jakby był ponad 130, po jakimś czasie pielegniczka kakadu zaczeła pływać pionowo, potem lezała i nie miała siły pływać (takjakby była sparaliżowana) i zdechła. Czy to oznaka zatrucia? Teraz moim zdaniem kolor jest pomiędzy 40 a 80. Zastanawiam się czy nie pogorszyłam sprawy przesadzając rośliny - ruszyłam podłoże a podobno tam najwięcej śmieci się osadza. Sama nie wiem co robić. Marzyłam o akwarium, żeby mnie uspokajało a jak narazie to mam same stresy. Mam o tyle duży problem bo nie znam nikogo kto zna się na rybkach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma co się załamywać ... sposobów jest kilka... zacznijmy od innej strony - jakie masz wkłady filtrujące?, w jaki sposób czyścisz filtr? możliwe że masz samą gąbkę i czyścisz pod bieżącą wodą w kranie wtedy wypłukujesz bakterie które są bardzo pożyteczne przy obniżaniu azotanów i azotynów. Filtr powinnaś czyścić przy podmianie wody w tej wodzie którą wymieniasz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...