Skocz do zawartości

"Kurz" w akwarium - jak zaradzić


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam taki problem a mianowicie mam w wodzie zanieczyszczenia w postaci drobnego jakby kurzu w akwarium. Z odległości ok 0,5 metra wszystko wyglada ok woda jest przejrzysta i wyglada ok ale z bliska pod światło widać jakby kurz. Rybkom to raczej nie przeszkadza bo zachowują sie normalnie natomiast mnie to drażni. Nie jest to żaden zakwit bo akwa jest już ustabilizowane, parametry wody w normie. Nie wiem jak mam usunąć to dziadostwo. Moje akwa to ~50l. mam filtr HAILEA BT-400 i choć wydajność filtra jest niezła to nie daje rady usunąć te drobiny. Jeśli ktoś widział wkład gąbkowy tego filtra to mnie zrozumie ponieważ jest on taki rzadki że wyłapie on jedynie "drobiny" wielkości palca a wkład w postaci wegla aktywnego nie służy przecież do filtracji mechanicznej. Wymienilem wiec wkład na drobniejszą gąbkę - wydajność filtra widocznie spadła i zapycha sie częściej - czekam nadal na efekty ktorych narazie nie widać. Co radzicie by pozbyć sie tego kurzu - może jakiś inny wkład a może wymianę filtra - choć nie sądzę aby to pomoglo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wlasnie zainstalowalem nowy wklad z włókniny - czekam na efekty

 

EDIT:

 

Minelo troche czasu od ostatniego postu i powiem wam tak - watolina nie pomogla - doszedlem do wniosku ze moze to byc jednak jakis rodzaj pierwotniakow lub innego ustrojstwa wiec zrobilem tak: zaczelem czesciej podmieniac wode tzn 2 razy w tygodniu po ok 25% i zastosowalem sól niejodowaną w ilości 1 czubata łyżka stołowa na 40l. (wyczytalem na jakimś forum) i dziś mam wode jak kryształ. Może te informacje pomogą komuś z podobnym problemem - na początku bylem bardzo sceptyczny co do tej soli ale poszukalem troche w necie i wiele osób stosuje ją na codzień do akwa jako naturalny odkażalnik i zapobiegawczo - ja osobiście polecam i napewno bede stosowal nadal - rozsadnie oczywiście :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez coś w rodzaju kurzu mam na powierzchni wody. Nie wiem jak to zebrać. Tzn coś wymyśliłem ale zwracam się do Was może ktoś już coś takiego praktykował. Posiadam filtr zewnętrzny z rurą zasysająca wodę prawie z dna zbiorniczka i tak sobie pomyślałem czy gdybym ponawiercał otwory na tej rurce tuz pod powieżchnią to filtr zaciągnie ten "kurz" z lustra wody? A może macie jakieś inne pomysły jak się tego pozbyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten kurz na powierzchni to może kożuch bakteryjny; sam z nim walczę :twisted:

ja do filtra wewnętrznego podłączyłem napowietrzacz i łączna moc była 6watt :D (3w filtr +3w pompka) niezłe musiało być ciśnienie :shock: ale ogólnie dobre na to są podmianki wody i filtr umieszczony tuż pod powierzchnią wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziurek tak jak w pomyśle nie powierciłem w rurze zasysającej ale ustawiłem ja na pograniczu powierzchni wody i filtr zaczął zaciągać powietrze aż w końcu przestał zaciągać wodę. Wiec ten mój pomysł do bani w przypadku gdy trochę wody odparuje i filtr zacznie zaciągać powietrze. Znalazłem urządzenie o nazwie skimmer.http://www.allegro.pl/item551480381_hagen_fluval_skimmer_filtr_powierzchniowy.html

Ma ktoś z waz z tym doświadczenie? Nie zaciąga powietrza? Zadowalająco oczyszcza powierzchnie wody? No i czy pasuje tak jak w moim przypadku do tetra ex 700?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...