Skocz do zawartości

Choroby ryb


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka chorób ICHTIOFTIRIOZA (rybia ospa)

Popularna choroba. Pasożyty są widoczne gołym okiem na skórze ryb jako białe kropki o średnicy 1mm. Cykl rozwojowy kulorzęska (pasożytniczy jednokomórkowiec) przebiega na rybie (żywiciel) i w środowisku zewnętrznym (rozmnażanie). Opuszczając rybę pozostawia otwarte ranki na skórze, umożliwiające wtórną infekcję bakterii lub pleśni. Pasożyt opada na dno tworząc cysty wewnątrz której dzieli się on na wiele komórek potomnych. Młode osobniki wydostają się z cysty i szukają nowego żywiciela.

 

Objawy:

Skóra i płetwy ryby pokryte są białymi plamkami,

Zaatakowana ryba może szybciej poruszać pokrywami skrzelowymi,

Ocieranie się o dno i przedmioty w akwarium,

Brak apetytu,

Padnięcia młodych ryb i narybku.

 

Zwalczanie:

znajdująca się w stadium cysty lub pod skórą ryby pasożyta nie można zwalczyć. Aby go wyeliminować, dodajemy do wody specyfik ( np. FMC - 20 ml/200l i po ok. 6-8 dniach druga dawka) przed uformowaniem cyst lub po opuszczeniu cyst przez pływaki pasożyta. W temperaturze 32 st. ginie w ciągu kilku godzin. Preparaty szkodliwe dla roślin.

 

OODINOZA (choroba welwetowa)

Ten drobny pasożyt jest widoczny na skórze jako "złoty pył". Penetruje komórki skóry "korzeniami", za pomocą których odżywia się. Posiada pigment, który podobnie jak u roślin, używa światła jako alternatywnego źródła energii.

 

Objawy:

Skóra i płetwy ryby są pokryte nalotem przypominającym złoty pył o złotym połysku,

Zwiększone wydzielanie śluzu,

Ryba szybko porusza pokrywami skrzelowymi,

Sklejone płetwy ogonowe w wąskie pasmo,

Brak apetytu,

Padnięcia młodych ryb i narybku.

 

Zwalczanie:

stosujemy krótką kąpiel w oddzielnym zbiorniku dodając odpowiednie medykamenty ( np. Trypaflavin lub inny odkażalnik) .Pomóc też może zaciemnienie akwarium odcinające pasożytom źródła energii.

 

 

 

DAKTYLOGYROZA , GYRODAKTYLOZA

Choroby wywołane są przez pasożyty płazińce rodzaju Dactylogyrus i Gyrodactylus. Rozwija się z jaja przez postać larwalną. Larwa Dactylogyrus atakuje nabłonek skrzelowy, uszkadzając go powodując problemy z oddychaniem. Pasożyt podobny do Daktylogyrusa, ma on jednak inny cykl życiowy, bez okresu odporności. Jest żyworodny i rozwija się na skórze i płetwach ryb.

 

Objawy:

Ryba szybko porusza pokrywami skrzelowymi,

Ryby oddychają tuż przy powierzchni wody,

Ryby mogą się ocierać o różne przedmioty,

Kolory blakną w związku z nadmiarem śluzu,

Chudnięcie,

Płetwy staja się postrzępione.

 

Zwalczanie:

Dactylogyrus składa jaja, które opadają na dno zbiornika i są odporne na leki. Zwalczanie jest dwustopniowe: podajemy lek w zbiorniku leczniczym i przenosimy do niego wszystkie ryby. Robimy rybom krótką kąpiel formalinową lub stosujemy specjalne leki np. Capifos. Kąpiele powtarzamy co tydzień, aż wszystkie larwy zginą. Czyścimy akwarium główne i przenosimy ryby z powrotem.

 

 

 

SAPROLEGNIOZA - PLEŚNIAWKA

Może atakować wszystkie ryby zwłaszcza osłabione, jednak najczęstsza jest u zimno-wodnych. Bywa, że na podobnych do waty pleśniach rozwijają się glony. Atak pleśni jest zawsze następstwem innych problemów zdrowotnych np. inwazji pasożytów lub nieodpowiednich warunków wodnych: zbyt niska temperatura wody, złe Ph lub twardość.

 

Objawy:

Kępki brudnych, podobnych do waty narośli na skórze, pokrywających większą część ciała ryby, Ubytki tkanki w zaatakowanych miejscach, Choroba atakuje także oczy i skrzela.

 

Zwalczanie:

podajemy odpowiedni środek (np. FMC długotrwała kąpiel lub nadmanganian potasu krótkotrwała kąpiel). Upewniamy się co do powodów choroby. W ciężkich przypadkach zasięgamy porady lekarza, który usunie chorą część stosując anestetyk a następnie środek antybakteryjny.

:ugeek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...