Skocz do zawartości

czy taki zestaw oświetleniowy będzie dobry do 220L ?


Rekomendowane odpowiedzi

cześć.

Zamierzam wystartować z akwarium około 220L (z podłożem i innymi około 188l)

i chciałem zapytać bardziej doświadczonych czy dobrze kombinuję

 

Akwarium 100X40(46)X50

i chciałbym tam dać 4 świetlówki t5 po 39 W, co w przeliczniku W/L daje około 0, 75- 0,8W/l

będe podawał Co2 i pewnie lał nawozy

 

w 112 litrach mam 2X18 1X13 co daje jakieś 0,44W/L i rośliny rosną przyzwoicie, aczkolwiek nie ma tam nic co by tego światła potrzebowało więcej

To akwarium ma być typowo roślinne i na pewno chciałbym wreszcie mieć roślinki trawnikowe typu heniek albo glosostigma. Jaki zestaw świetlówek polecilibyście mi żeby dać 4 X39W?? bo ja złożyłem sobie coś takiego, ale nie wiem czy to dobre wyjście

1. T5 Sylvania 39W 865 (85cm) 6500K

2. T5 Sylvania 39W 865 (85cm) 6500K

3. T5 Sylvania AQUASTAR 39W (85cm) 10000K

4. T5 Sylvania GROLUX 39W (85cm) 8500K

jeśli to jest dobry zestaw to w jakiej konfiguracji najlepiej byłoby by je zastosować, żeby rośliny ładnie rosły, a efekt wizualny był przyjemny dla oka, tj. żeby nie było różowego zabarwienia spowodowanego barwą świetlówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość ryzykowne dawanie takiego oświetlenia po zdaniu "będę podawać CO2 i pewnie lać nawozy". Jeżeli nie znasz dokładnie techniki nawożenia, tempa wzrostu roślin i pobierania składników zaczął bym od 3x39W. Wtedy zależnie od gustu możesz dać 6500 - 8500 - 10000, lub 2x6500 + 10000. Wszystko zależy od upodobania (róż groluxa) i ilości roślin w wodzie. Jezeli czujesz się na stopniu zaawansowanych w uprawie roślin wodnych to oczywiście daj 4x39, ale miej się na baczności ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie znasz dokładnie techniki nawożenia, tempa wzrostu roślin i pobierania składników

Dość ryzykowne dawanie takiego oświetlenia po zdaniu "będę podawać CO2 i pewnie lać nawozy"

tzn . wiem, że im więcej światła tym szybsze wzrost, a im szybszy wzrost to większe zapotrzebowanie na co2, makro i mikro i tak w koło macieju. Przeczytałem sporo artykułów o metodzie nawożenia EI, ale praktyki mam tyle co nic... ;) dopiero będe się uczył.

zaczął bym od 3x39W.

też miałem taki pomysł i szczerze mówiąc bardziej by mi to pasowało, bo tak jak piszesz spore ryzyko nabawienia glonów, tylko powiedzcie mi czy do statecznika można podłączyć jedną świetlówkę, jeśli np. kupuję Statecznik 2X39Wczy muszą być podłączone dwie naraz? Nie chcę płacić dwa razy przesyłki, a poza tym stateczniki 1X39W są niewiele tańsze

Jezeli czujesz się na stopniu zaawansowanych w uprawie roślin wodnych

o, na pewno jeszcze długo nie ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem poważnie radzę dać 3x39W. Przy 4x39W będziesz mógł mieć i tak problemy. Jak już nauczysz się kontrolować EI/inną technikę nawożenia gotowymi nawozami to przy przejściu na bardzo wymagające rośliny zmienisz oświetlenie. Jedna świetlówka nie pójdzie na podwójnym stateczniku. Kup pojedynczy. Skończy się na tym, że będziesz świecił 2x39W i dopalał 1x39W w środku świecenia. No i kombinacja zależy od preferencji. Jak odpowiada Ci różowawy odcień grlouxa to weź, jak nie to 2x6500K + 10000K. Co do daylightów polecam OSRAM 39W mają 3350lm ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki, teraz już mam wszystko jasne. zrobię tak jak radzisz ;)

Co do daylightów polecam OSRAM 39W mają 3350lm

zobaczę w castoramie... może akurat szczęśliwym trafem będą dostępne, choć też dużo dobrego słyszałem o philips master 865. Te świetlówki Sylvania, które podałem to nie dlatego , że są "akwarystyczne", tylko po prostu gość u którego będę zamawiał stateczniki, oprawki i uchwyty takie ma w ofercie- w końcu za cenę przesyłki można kupić następną świetlówkę, więc nie ma sensu płacić dwa razy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...