Skocz do zawartości

utrata koloru?


Rekomendowane odpowiedzi

niedawno kupilem korzen z taka zielona roslina na zylce, to chyba jakis rodzaj mchu, w sklepie zoologicznym korzen przez caly czas byl w wodzie, a mech byl szczypiorkowozielony. dzisiaj wrocilem po trzech dniach do domu, a roslina jest brązowoczerwona, jaka moze byc przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem dlatego, ze byla przywiazana do korzenia ;p ogolnie troche cienko u mnie z tymi roslinkami, tylko jedna jako tako sie trzyma, powinienem miec lepsze oswietlenie, ale to chyba niemozliwe, mam akwa 112l i swietlowki, ktore pasuja do pokrywy maja 20W i sa na nie dwa miejsca, wiec jak moge wyciagnac 0,5W/litr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha. . . U mnie jest 0,3W/L, ale rośliny na razie rosną. Warto kupić preparaty z firmy Sera (Florena - sam używam), a jeżeli nie chcesz wlewać chemii to kup tabletki CO2. Choć może warto zainwestować w butle CO2. Na ich temat nic nie wiem, ponieważ jej nie posiadam i nie posiadałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosta sporawa sam to robiłem u siebie :) sprawdzasz jak długość świetlówki wejdzie do pokrywy tu gdzie są otwory na karmienie . Kupujesz oprawki bryzgoszczelne bądź wyciągasz ze starej lampy (ja tak robię ) mocujesz uchwytu ( u siebie zrobiłem to nitownicą) i gotowe. W uchwyty wkładasz świetlówkę z założonymi oprawkami kable wypuszczasz do statecznika który powinien być umieszczony gdzieś w szafce żeby nie obciążać pokrywy jeśli dasz elektroniczny to nie będzie potrzebny starter . Do prądu i świeci Jeśli masz jakieś pytania to dawaj:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze nie brzmi to zbyt prosto, ale jutro poniedzialek, wiec chyba bedzie kierunek zoologiczny-obi/nomi/praktiker ;pmusze cos zrobic jak najszybciej, bo nie moge patrzec jak inni maja ladne roslinki, a u mnie same podziurawione i brazowe. co do tego mchu, o ktorym praktycznie jest ten temat ;p to chyba go zidentyfikowalem. na 80% jest to mech wodny zdrojek, nie wiem co za kretyni go poprzyczepiali do wszystkich korzeni, bo na stronie jest napisane, ze nie znosi temperatury powyzej 18 stopni, a watpie zeby te korzenie mieli zamiar kupic jedynie ludzie, ktorzy posiadaja akwaria z taka temp. wody. w sklepie byl trzymany w wielkim pojemniku z innymi korzeniami, wszystko w chlodnej wodzie, dlatego po wyciagnieciu byl ladny i zielony, a po kilku dniach w moim akwarium jest brazowy. ehh jedyne co mi pozostaje to odciac zylke i wywalic mech, prawda? aaa jak juz jestesmy przy temacie korzenia, strasznie ciezko bylo go wkopac, mam w akwa za duzo zwirku, bo az bodajze 5 cm, wiec jakos mi sie to udalo, ale teraz jest to strasznie meczaca sprawa, bo cokolwiek chce poprawic w akwa, musze strasznie uwazac zeby korzen sie nie wykopal. dziwne, ze plywa, bo przez caly czas byl w wodzie, po jakim czasie powinien odpowiednio nasiaknac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to doszedłeś czemu Ci ten mech zmarniał ;)

z tym korzeniem to może być różnie może pływać tydzień, miesiąc, rok....przyduś go jakimś kamieniem jak możesz albo dowiąż na żyłce niech go trzyma :)

ta wyprawa po oświetlenie? wiesz co masz kupić? musisz się zdecydować czy będziesz dokładał T5 czy T8 bo od tego zależy co kupisz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ile ja sie musiałem naczytać żeby coś skumać ;)

http://zoolight.pl/sklep/info_pages.php/pages_id/13 - tu troszke możesz poczytać

generalnie to co nas interesuje nie zagłębiając sie w jakieś techniczne pojęcia to T5 jest węższa(16mm) od T8(26mm) i daje więcej mocy przy mniejszej długości np.

T8(26mm) 18W 59cm

T5(16mm) 24W 55cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to chyba jasne, ze T5, prawda?;p

no tak zawsze to mniej miejsca zajmie i więcej światełka da (choć to zależy od świetlówki jaką zastosujemy)

 

akurat ja po wielu przemyśleniach decyduje sie na T8, mniej wat ale tańsze świetlówki i chcę mieć możliwość rotacji z pozostałymi świetlówkami i jeszcze kilka innych mniejszych powodów ;)

 

do zasilenia tej świetlówki wykorzystam elektronike z świetlówki kompaktowej Philipsa 20W jak w tym temacie:http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=9&t=1816 więc pozostaje mi dokupić:

2x oprawa bryzgoszczelna T8

2x uchwyt do świetlówki T8

1x przewód z wtyczką i włącznikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a lepiej jest uzywac normalnego silikonu czy akwarystycznego? bo slyszalem rozne opinie na ten temat. aaa i jeszcze jedna wazna sprawa. czy kolor swietlowek robi jakas roznice czy jest to roznica czysto wizualna? moze swietlowki innego koloru sa mniej efektywne czy cos takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że lepiej akwarystycznego, a co do świetlówek to musisz troche poczytać, chociażby ten artykuł z tego tematu co wrzucił uzoon:http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=9&t=1912 i tu też poczytaj:http://www.akwarium.betanet.pl/artykuly/oko-weza/oswietlenie.php i tu popatrz:http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

boze, ja jestem na humanie, to nie na moja glowe ;p z calosci wywnioskowalem, ze nie ma jakichs przepasci miedzy tymi swietlowkami, ja mam niby wymienione, niby 20W jedna, ale jakos nie jestem do nich przekonany. na opakowaniach jakies chinskie znaczki i napis RESUN - to nie robi zbyt dobrego wrazenia. a sami jakich uzywacie, jakie najbardziej polecacie? aaa i swoja droga - jak czesto powinno sie wymieniac swietlowki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...