Skocz do zawartości

Identyfikacja rośliny


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to lotos tygrysi

 

Roślina pochodzi z Afryki Zachodniej. Osiąga wysokość w zależności od głębokości akwarium od 15 do 50 cm., przy szerokości ok 20-40 cm. Jest więc rośliną dość duża ,ale można ją hodować nawet w newielkich 30-40l zbiorniczkach. Charakteryzuje się ogromnymi ,okrągłymi liściami ,o zmiennej barwie, od ciemnozielonej poprzez pomarańczową aż do krwistoczerwonej.Wygląda bradzo pięknie jako roślina tła ,rosnąc z tyłu akwa ,ale kilka roślin posadzonych w kępie może stanowić atrakcyjny wizualny srodek zbiornika ,przyciągając wzork obserwatora .

Patrząc na zdjęcia lotosu można odnieść wrażenie ,że jest roślinką trudną w hodowli i bardzo wymagającą. Nie musicie się lotosu wcale bać :o).

Uważam ,że najważniejsze jest spełnienie warunku ,aby liście nie były narażona na ruch wody ,ponieważ powoduje on wykręcanie łodyżek i wyrywanie liści ,co osłabia roślinkę .Lotos toleruje natomiast wahania temperatury od 22-30 stopni ( więc nie będzie problewmu nawet przy grzałce bez termostatu). Nie jest konieczne nawożeni ,ale zarówno CO2 jak i nawozy płynne napewno nie zaszkodzą . Toleruje on wodę od średnio twardej do miekkiej ,co oznacza że moży być hodowany zarówno i z rybami kąsaczowatymi z Am.Płd. jak i z rybami z Azji i Afryki .Nie ma specjalnych wymagań co do oświetlenia. Większość książek podaje szeroki zakres os średniego do mocnego. Jeżeli chodzi o warunki hodowli to w zasadzie wszystko. Muszę jednak uczulić Was na wspomniany ruch wody. Kiedyś mój lotos stracił w ciągu tygodnia blisko 30 liści , nim zorientowałem się ,wylot filtra był bliżej niż wcześniej .Ja nawożę moje roślinki Tetra Plant oraz Tetra InitialSticks. Poza tym dawkuję również do zbiornika CO2. Ale przy hodowli lotosa nie jest to obowiązek. Można nawet pokusic się o hodowanie w Akwarium tylko lotosów ,które przy odrobinie wprawy można przycinać tak ,że same zaczną wypuszcząć listki na krótszych łodyżkach czyniąc z nich roślinki pierwszego nawet planu.

 

Kupują lotos , starajmy się raczej dostać roślinkę z tzw bulwa ,będzie to kulka średnicy około 20 mm ,twarda ,przypominająca do złudzenia drewno ,będąca zaczątkiem zarówno liści i korzeni .Da nam to prawie 100 procentową pewność ,że lotos nam wyrosnie. Jeżeli jednak bardzo chcemy mieć tę roślinkę ,a takich z bulwami akurat nie ma ,można pokusić się o pewną szztuczkę a mianowicie ,między korzeniami umieśćmy zbitą grudkę ziemi ogrodowej .w większości przypadków wystarczy to do rozpoczęcia wegetacji przez roślinę.

 

W zasadzie to wszytko. mam nadzieję ,że zachęciłem Was ,do zmierzenia się w lotosem ,to piekna roślina ,która potrafi dostarczyć wielu wrażeń hodowcy. I nie jest trudnym przeciwnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...