Skocz do zawartości

tomeksup

Użytkownik
  • Postów

    1895
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Ostatnia wygrana tomeksup w dniu 3 Marca 2014

Użytkownicy przyznają tomeksup punkty reputacji!

Informacje o profilu

  • Płeć
    Nie powiem
  • Lokalizacja
    Bydgoszcz
  • Zainteresowania
    Akwarystyka, grzebanie w ziemi,

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia tomeksup

Newbie

Newbie (1/14)

14

Reputacja

  1. Akwarium: 80x40x40=128l oświetlenie: Panel ledowy na 5600lm. podłoże: ziemia a na ziemię H.E.L.P skały: lawa wulkaniczna rośliny: microsorium narrow, ludwigia, lotos ryby: 13x miedziki, 4x tetra szklista, jakieś krewetki, krewetka filtrująca --> populacja zmniejsza się. dekoracje: korzeń filtr: e901 reaktor narurowy, co2, nawozy samoróbka dawkowana wg uznania Akwarium funkcjonuje chyba od kwietnia 2018 , szafka wzorowana na ADA (schematy w necie). Zbudowa z płyt 18mm wzmocniona belkami drewnianymi 5x5cm. Podmiany Ro i kran w stosunku 1:Ro na 3:kran. Parametry wody: gH nie mierzę kH=3-4 NO3=10-20mg/l po4=0mg/l, fe=0mg/l Generalnie mało nawożę, w zasadzie tylko mikro. Zapraszam do komentowania.
  2. Nie, niech sobie w spokoju dożyją swoich dni. Aktualizacja https://www.facebook.com/Bydgoskie-Stowarzyszenie-Akwaryst%C3%B3w-786124194854855/?fref=nf
  3. PANOWIE !!! AKWARIUM ZALANE 2 TY. TEMU. DOJRZEWA. Autorze wróć tu za miesiąc. Jak akwarium dojrzeje. Daruj sobie do tego czasu nawozy --> masz ziemię. Rośliny marnieją, bo może w podłożu jest za dużo nawozów. Odstaw kompletnie mikro.
  4. tomeksup

    Zielenice, czy Sinice

    Spójrz w ciągu dnia z boku na akwarium po wcześniejszym przetarciu bocznej szyby z glonów. Powiedz co widzisz. Zrób to samo 2h po zgaszeniu światła. Pomyśl o nawożeniu. Moim zdaniem woda zakwita na zielono bo masz wysoki poziom azotanów a za mało fosforanów. Niby podłoże chłonie azotany, ale w to nie wierzę. Na pewno masz niedobór fosforu. Poczytaj o podłożu na forach. Masz mało światła ale przy takich podłożach zaczynają sie cyrki przy nawożeniu.
  5. tomeksup

    Zielenice, czy Sinice

    Daj znać na pw.
  6. tomeksup

    Zielenice, czy Sinice

    Ja bym zrobił kilka podmian: 1x 40%, za 4 dni 1x40% Potem co tydzień po 20-30% i czekać. Coś walnęło z podłoża do wody. Chyba, że zbiornik nadal dojrzewa. Podmieniłeś wodę około 3 tyg. po zalaniu ?
  7. Przy okazji zapraszam https://www.facebook.com/Bydgoskie-Stowarzyszenie-Akwaryst%C3%B3w-786124194854855/?ref=aymt_homepage_panel
  8. Ile razy kiedy coś Tobie nie pasuje to zwalasz winę na testy. Skończmy z tym. Co do potasu to napisałem szczerze, że nie czytałem wszystkiego. Tak, życzliwy doradził mu 30mg/l z profito. Nie dałby rady z profito o tyle podnieść bez wytrucia ryb.
  9. Mapet jak zwykle podżega do kłótni. Liczyłem na twe argumenty a otrzymałem kilka zdań nie wnoszących do tematu zbyt wiele (spam). Kolejna rzecz, która dominuje w akwarystyce: 1. TEORIA A PRAKTYKA Ludzie, którzy nie potrafią czytać książek naukowych lub nie mają do nich dostępu mówią: "W praktyce jest tak... po co mi teoria". Dużo jest takich osób w akwarystyce. Zawsze ich krytykuję. Ludzie, praktyka musi być poparta teorią i na odwrót! Zrozumcie to ! Jeśli teoria jest inna od praktyki lub praktyka nie potwierdza teorii to jedną z tych rzeczy należy wsadzić do d...y! 2. Dlaczego zawsze całą winę zrzuucacie na testy ?! Testy może nie są laboratoryjne, ale ich wynik należy brać na poważnie z pewnym marginesem błędu jak w każdym pomiarze. PAMIĘTAJCIE o czynnikach zakłócających pomiar. Przy pomiarze co2 jest ich całkiem sporo. 3. POTAS - słowo klucz dla każdego. Nie rośnie - lej potas, rośnie - dolej potasu, będzie rosło szybciej. Wszyscy piszą, że jest nieszkodliwy. Wlej 125mg/l i zobacz co ci wyrośnie! MIEJ ODWAGĘ TO ZROBIĆ SKORO UWAŻASZ, ŻE NIE JEST SZKODLIWY. Ja zrobiłem to. Nie ma "najlepszego poziomu potasu". Zapominacie, że każda roślina ma swoje optimum. Jedne lubią niskie stężenia nawozów, a inne lubią je wręcz pochłaniać. Przykładem niech będzie vallisneria. Nie będę wdawać się w szczegóły. 4. Obserwacja. Jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem. Jednak jak kowalski ma obsewrwować jeśli nie wie nawet jakie rośliny i ryby ma w akwarium? Pewna ilość wiedzy jest niezbędna. Zaraz dojdziemy do wniosku, że nawet po zachowaniu ryb można wdedukować temperaturę wody. Zatem wyrzućmy grzałki. DavyJonesTak rozpoznaję barwy. Nawiasem mówiąc robiłem pomiar elektronicznym pH metrem. Przy okazji porównam pomiar z pHmetrem za kilkaset dolarów - będzie jednoznaczny wniosek. Kalibracja ? Po co ? Mam co tydzień kalibrować. Pokazuje to samo co testy kropelkowe jbl i zooleka. WitoldM Dobrze, że wspomniałeś co zakłóca pomiary. Jednak nie wszystko dobrze napisałeś. Sam widzisz, że nie wszystkim roślinom pasuje to samo. Ciekawy temat.
  10. Nie śledzę tamatu od początku, ale widzę kilka bzdur i tendencji pseudospecjalistycznych. 1. Dlaczego zakładacie, że testy kłamią ? Pewnie nikt nie wie dlaczego testy kłamią. Ja wam powiem. Dla każdego testu istnieje kilka czynników zniekształcającyh. Np. dla po4 kwasy humusowe. 2. Nadal upieracie się na tabelkę z co2 (kH/pH). Już DAWNO zostało powiedziane, że nie odzwierciedla one rzeczywistości. W tej tabelce jest matematyczne wyliczenie stężenia co2. Jak wiadomo od każdego wzoru są odchyły. Jeśli masz jakiś z czynników, który zakłóca w akwarium pomiar to atbelka jest do d...y. 3. PO CO LAĆ AŻ 30mg/l potasu ? PO CO ? Na forum propagujecie, że potas jest nieszkodliwy. Owszem 30mg/l może nie jest szkodliwe dla ryb. Każda roślina ma inny próg tolerancji. co jest dobre dla jednego gatunku niekoniecznie jest dobre dla innego gatunku (stężenia). EDIT: zrobiłem doświadczenie zmierzyłem: kH= 7 - test kropelkowy jbl pH=7,2-7,3 tester elektroniczny (standardowy z allegro) z tabelki wychodzi co2=10,52-13,25mg/l czyli za mało. Ps. rozpuszczam w reaktorze. Jednakże mam zamontowany test pernamentny jbl. On pokazuje ok. 20mg/l. Ktoś/coś kłamie.
  11. Tutaj trzeba ogarnąć parametry wody i nawożenie. Dopiero wtedy brać się za światło. Mało wymagające rośliny dadzą radę przy takim świetle.
  12. 1. Ile akwarium ma już od założenia ? 2. Daj foto dobrej jakości. Nawożenie węglem przy takim podłożu i przy takim świetle jest nieporozumieniem. Do speców powyżej: Co to jest BzT i ChzT ? Co jest końcowym produktem przemiany materii organicznej?
  13. Generalnie zgadzam się z Witoldem. 1. Po4 nawet w nadmiarze nie szkodzi. Chyba, że ma no3 zerowe. Nie obwiniajmy fosforu, to stary mit. 2. Podkręć co2 i obserwuj ryby aby nie zagazować. 3. Popraw cyrkulację. 4. Uczepiłbym się barwy światła. Nie wiem czy ono jest przydatne dla roślin w takiej postaci.
  14. To raczej 5050. 62 litry 7*50=350/5=70 sekcji 70*3=210 szt. ledów 210*14-16=2940-3360 Porównując to co masz do świetlówki t8 18W o lm=900. To co masz odpowiada 3,73-3,26 świetlówki. Wg mnie masz tak oświetlone jakbyś miał 0,93-1,08W/l w tradycyjnych świetlówkach. 52 litry 11*40=440cm 440/5=88sekcji 88*3=264szt. 264*14-16lm=3696-4224 czyli 4,69-4,1 szt. tradycyjnej świetlówki co odpowiada mniej więcej 84,4-73,8 czyli 1,62-1,41 w/l Daj zdjęcie zbiornika Dużo masz tego światła.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...