Skocz do zawartości

Zakładanie cichego akwarium HT / 160 litrów


Jacgues
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Chciałbym założyć akwarium, którego głównymi cechami będzie wygląd kompozycji (rybki traktuję jako dodatek) i kultura funkcjonowania (cisza ponad wszystko, chciałbym słyszeć tylko uspokajający dźwięk wody i wyeliminować brzęczenie jakichkolwiek urządzeń - akwarium będzie w sypialni, a ja jestem czuły na tym punkcie).

 

Mój budżet to ok. 1500 zł.

 

Moje wstępne założenie to czarne dno o średniej frakcji, dużo ciekawych, pokręconych korzeni, skały oraz umiarkowana ilość roślin stanowiących raczej wykończenie.

Podobają mi się dość mroczne (jednakże dobrze oświetlone) kompozycje, które są przełamywane akcentami żywej, wręcz toksycznej, zieleni.

 

Tutaj mały przykład (przewińcie do 8:55)

 

Obsada: tutaj będę musiał się porządnie zastanowić. Na pewno chciałbym kupić 1-2 niewielkie sumiki i jakiegoś względnie dużego, archaicznego glonojada. 

 

Kosztorys:

 

Zbiornik OptiWhite 160l 80x40x50 - 500 zł

 

Filtr zewnętrzny (cichy!) - 300 zł (w przyszłości można rozważyć dokupienie sterylizatora uv)

 

Podłoże H.E.L.P Advanced Soil PLANTS 1-4mm 8L - 100 zł

 

Reszta podłoża to bazalt 2-5mm na wierzch i czarna lawa 1-4mm na spód - 25 zł

 

Oświetlenie DIY z diod CREE 40W - 150-200 zł

 

Grzałka z termostatem 150W - 25 zł

 

--------------------------------------

1100 - 1150 zł

 

Tak więc zostaje jakieś 350 - 400 zł na korzenie, skały, żyjątka i preparaty.

 

 

Oświetlenie - planuję zakupić 8 diod (każda na 10cm długości) LED CREE 5W 6500K 600 lm. Zamontowane będą na belce w linii prostej, lub naprzemiennie

(belka byłaby wtedy szersza, co druga dioda zainstalowana jakieś 10cm głębiej)

 

Jaki sprzęt polecilibyście mi do takiego akwarium? Mam na myśli przede wszystkim porządny i cichu filtr zewnętrzny, preparaty do wymieszania z podłożem, inne wynalazki do stworzenia dobrego ekosystemu w akwarium - m.in. gotowe mikroorganizmu.

Wszelkie rady odnośnie budowy oświetlenie DIY na belce lub w pokrywie będą także bardzo mile widziane :)

Edytowane przez Jacgues
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czym masz zamiar zasilić to cree? I czym je schłodzisz zwykla belka alu nie wystarczy.

Lepszym rozwiązaniem będzie 1w Power Led

2. Butle co2 planujesz

3. Filtr jak chcesz porządny i cichy to inwestuj w eheima lub jbl

4. Jak dajesz substrat helo to nieprzykrywaj go innym podłożem.pod substrat możesz dać podsypkę np ferie,Ada lub florapol

5. Co do obsady to na to przyjdzie czas jak juz będziesz znal parametry wody tu się kłaniają testy no2,gh,kh jak maja być rośliny to przydadzą się testy po4 no3 fe.

Na pewno odpadają ryby kipiące i denne ten duży "glonojad" będzie pasował do tego zbiornika jak piąte koło u wozu.

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, doceniam pomoc.

Ryby denne odpadają ze względu na silne naświetlenie i brak odpowiednio sypkiego i drobnego podłoża, w którym mogłyby się zakopywać, czy dobrze rozumuję?

Trochę szkoda, ponieważ bardzo podoba mi się np. sum drewniak. Będę musiał przeanalizować kwestię kreacji odpowiednich warunków.

 

Filtr zewnętrzny - JBL E901 GREENLINE

 

Początkowo myślałem właśnie o power led i chyba faktycznie nie ma co tutaj udziwniać, ponieważ będzie to łatwiejsze do zrealizowania, a różnica w wydajności sięga 10-20%.

Tutaj pojawia się zasadnicze pytanie. Czy odpowiednie będzie zastosowanie samych diod 6500K? Chciałbym mieć dość naturalne światło w środku, a takie powinno zawierać zarówno niebieskie jak i czerwone spektrum w dość wyważonej ilości. Moje założenie to np. 32 diody 1W Epistar - 100lm. 4 diody na 10cm belki oświetleniowej. Daje to jasność w wysokości 3200lm - powinno wystarczyć, prawda?

Są jeszcze znacznie droższe diody Full Spectrum, które generują mniej lumenów. Mimo to zastanawiam się nad zastosowaniem kilku takich, głównie z myślą o roślinności.

 

Butli CO2 wstępnie nie zakładam, ale biorę pod uwagę taką możliwość w przyszłości. Na pewno nie zamierzam kupować wielkiej i drogiej butli, mam tu raczej na myśl prawdopodobieństwo zastosowania umiarkowanego, dodatkowego nasycania wody CO2.

 

Czy tylko miejscowe przykrycie substratu HELP za pomocą np. bazaltu u większej frakcji czy innego żwiru będzie do przełknięcia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli akwarium ma być w założeniu HT, butla CO2 jest konieczna. Przyjmuje się, że po przekroczeniu 0,5 W/litr (dla świetlówek T5) trzeba dozować CO2. Co do ilości światła 3200 lm na 160 litrów daje 20 lm/l, dość mało. Celowałbym bardziej w 30-40 lm/l. Oprócz diod 6500K zastosowałbym kilka diod full spectrum. Pamiętaj, że Twoje akwarium jest wysokie i 32 W w ledach może wypaść słabo. Uważam, że 50W 6500K + 8-10 diod full spectrum to takie rozsądne minimum dla roślinniaka. 

 

Kiedyś porównywałem diody power led 1-watowe ze świetlówkami T5 i doszedłem do wniosku, że 50 W w świetlówkach to jakieś 30 W w ledach. Te 32 W, które chcesz dać, to taki odpowiednik, powiedzmy.. 55 W w T5. 55 W / 160 litrów to jakieś 0,35 W/litr. Śmiesznie mało.

 

Do tego dochodzi wysokość zbiornika. 50 cm to może być dla 1-watowych ledów spore wyzwanie. Pierwszy plan może mocno ucierpieć. W grę wchodzą 3-watowe power ledy, ale one się dość mocno grzeją. 

 

Rozważ belkę oświetleniową na świetlówkach T5. 3x24W jeśli nie chcesz dozować CO2 (netto wyjdzie w granicach 0,5 W/litr), lub 4x24W (0,65 W/litr netto). Będzie to rozwiązanie bardziej dopasowane i estetyczne, a przy założonym budżecie raczej niewiele droższe. Gotowe belki LED na pewno wyjdą drożej.

 

W belce 4x24W może śmiało założyć świetlówki 2x6500K, 1x8500K, 1x10000K.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważam też zbiornik 80x40x40, ale będzie wtedy dość niski. Byłby przy tym znacznie tańszy (300 zamiast 500 zł).

 

Pod uwagę biorę tylko oświetlenie LED, ponieważ chciałbym je sam zbudować i istotna jest dla mnie energooszczędność - nie używam w domu innych technologii oświetleniowych, za wyjątkiem mojej lampki lawa, gdzie specjalnie trzymam żarówkę generującą sporo ciepła.

 

Moje akwarium na początku nie będzie tak bardzo obfite w roślinność - będzie ona raczej umiarkowana. Niewielkie ilości CO2 będę mógł dodać później, gdy rośliny podrosną, a mój budżet się zregeneruje.

 

Czy dla tak grzejących się diod epistar power led 3w wystarczy belka aluminiowa i radiator żeberkowy?

 

Najchętniej zakupiłbym po prostu 20 diod po 3W, rozmieścił je po 2 w linii co 4 cm na odcinku 80cm. 10 diod na jeden zasilacz (jedna linia oświetlenia na przód akwarium, druga na tył) i do obu zastosował odpowiedni ściemniacz / sterownik, aby móc w miarę płynnie kontrolować natężenie światła i zużycie energii - szczególnie zważywszy na fakt, że uzyskane w ten sposób maksymalna światłość w wysokości 6000 lumenów to na prawdę dużo.

Edytowane przez Jacgues
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość akwarium to już indywidualne preferencje. Wg mnie 80x40x40 daje dobre proporcje i łatwiej doświetlić dno, a do tego łatwiej jest zaaranżować zbiornik o tej wysokości. Są jednak takie aranżacje, gdzie wysokość 50 cm jest wręcz pożądana. Wszystko ma swoje plusy i minusy. 

 

Nie miałem do czynienia z ledami o mocy 3W, wiec ciężko mi się wypowiedzieć co do rozpraszania ciepła. Wiem jedynie, że wielu użytkowników boryka się z problemem ciepła emitowanego przez takie diody i stosuje masywniejsze radiatory czy nawet wentylatory do ich chłodzenia. Dobrze gdyby wypowiedziałby się w tej kwestii ktoś bardziej kompetentny ode mnie ;)

 

W przypadku 160-litrowego akwarium dałbym około 5000 lumenów, natomiast dla akwarium niższego o 10 cm dałbym o 1000 lumenów mniej. W każdym przypadku będzie to maksymalna bezpieczna granica bez konieczności dozowania CO2. Oczywiście oświetlenia może być mniej ale też bardziej ostrożnie trzeba będzie dobierać rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Sprawdziłem i wychodzi na to, że jeden dioda 3W Epistara ma właśnie 250 lumenów, więc w przypadku zastosowania 50 z nich, będę mieć równo 5000 lumenów.

 

Orientujecie się czy takie diody współpracują ze sterownikami / ściemniaczami, aby móc zmniejszać ich jasność w miarę potrzeby?

 

Gdzie najlepiej w Warszawie / w internecie można dostać ciekawie wyglądające kamienie i korzenie?

Jak na razie moje najlepsze źródło to OLX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sprawdziłem i wychodzi na to, że jeden dioda 3W Epistara ma właśnie 250 lumenów, więc w przypadku zastosowania 50 z nich, będę mieć równo 5000 lumenów.

 

Jeśli jedna dioda daje 250 lumenów, to 50 takich diod da aż 12500 lumenów! Jeśli chcesz uzyskać 5000 lumenów, musisz dać 20 diod 3-watowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jedna dioda daje 250 lumenów, to 50 takich diod da aż 12500 lumenów! Jeśli chcesz uzyskać 5000 lumenów, musisz dać 20 diod 3-watowych.

 

Tak, oczywiście chodziło mi o 20, o których wcześniej była dyskusja. Nie wiem skąd mi się tam wzięło 50.

 

Planuję, aby moje akwarium było otwarte (jestem świadom szybszego parowania oraz możliwości wyskoczenia ryb).

Nie wiem tylko jeszcze jak zamontować lampę. Tutaj jest kilka opcji:

- podwiesić do sufitu na stalowych linkach

- wykonać specjalne ramię, które będzie zlokalizowane z tyłu zbiornika (najprawdopodobniejszy scenariusz)

- stworzyć z plexi nóżki do listwy led, na których będę stawiać oświetlenie w oparciu o boczne ściany akwarium (to chyba najprostsza opcja)

 

Mogę kupić profile o szerokości 160mm i długości 60cm (zbiornik ma 80cm długości i rozmieścić po 4 diody na każde 10 cm, co w rezultacie da nam 24 diod po 3W = 72W  = 6000 lumenów.

Co sądzicie o tym pomyśle?

 

Co myślicie o zastosowaniu diod COB? One świecą bardziej rozproszonym światłem - jak się domyślam, w wypadku lampy niebędącej bezpośrednio nad taflą wody, a wiszącą jakieś 25cm nad nią, takie rozwiązanie raczej odpada, o ile nie byłbym w stanie go odpowiednio nakierować / skupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...