Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam akwarium 20l, 5 rybek Danio (różowe) i jednego Bojownika i Glonojada. Glonojad zniknął mi 2 dni temu. Dzisiaj jeden Danio był nieżywy. Wyciągając go znalazłam też niestety martwego Glonojada (pod roślinką - sztuczną). Co może być przyczyną ich "zgonu"? Boję się, że jutro się obudzę i rybki będą pływały do góry brzuchem. Wode podmieniałam w poniedziałek. Rybki wyglądają tak jak zawsze, Danio sobie szybko pływają  u góry chociaż co jakis czas zejdą na dół - one chyba zasadniczo nie pływają przy dnie? Bojownik teraz trzyma się miejsca gdzie wyłowiłam mojego Danio. Chciał go zjeść? Nie wyglądał na zadowolonego gdy wyciągałam Danio. Jestem BARDZO początkująca. Martwię się, że zrobiłam coś nie tak.

 

Karmię je 2 razy dziennie, karmą dla bojownika i karmą uniwersalną. Danio i glonojada mam od ok 1,5 tygodnia bojownika od 3 tygodni, mam filterek z deszczownicą, pokrywę ze światełkiem, temperatura wynosi ok 24-25 stopni.

 

Czy ktoś tak miał? Możliwe, że po prostu rybka zdechła z przejedzenia? Zastanawia mnie zachowanie Bojownika, cały czas pływa przy tym miejscu. Czy mój glonojad był głodny? 

Edytowane przez idzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hodujesz w 20l akwarium 5 sztuk danio (które wymagają akwarium znacznie dłuższego), glonojada (który wymaga zbiornika ze 100l minimum) i do tego bojownika(który od biedy się nadaje do tej szklanki).

Masz tam filterek, jaki filterek, co w nim jest, gąbka? Jaki to filterek? Filterki dodawane do zestawów często są za małe i bardziej mieszają wodę niż stanowią miejsce w którym mogą się osiedlić ważne dla akwarium bakterie nitryfikacyjne.

Kiedy zalałaś akwarium? Akwarium po zalaniu powinno przez miesiąc sobie dojrzewać bez rybek. Mając testy można dokładnie określić moment w którym można wpuścić ryby monitorując poziom jonów amonowych i azotynów.

Masz tam sztuczne rośliny, rośliny (żywe) spełniają w akwarium ważną funkcję, mianowicie wchłaniają chemię która się odkłada w wodzie, a która powstaje z rybich odchodów i niedojedzonych resztek pokarmu. Poza tym ryby mają się gdzie schować i czują się wśród nich bezpieczniej.

Ustosunkuj się do tych pytań, najlepiej jak najszybciej zrób podmianę 50% wody (mam nadzieję, że mówiąc o podmianie nie miałaś na myśli podmiany całej wody z akwarium, takich rzeczy się nie robi). Najlepiej oddaj też danio w dobre ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc widzę ile błędów popełniłam. Akwarium mi nie dojrzewało. Filter mam z gąbką, na opakowaniu napisane, że nadaje się do 40l. Podmianę robiłam ok 1/3 wody. Jakie podłoże powinnam mieć dla tych żywych roślin? Czy je się wymienia? Jak często? Mogę je włożyć po prostu do tego akwarium? Gdybym chciała powiedzmy wymienić sztuczne rośliny na żywe, to powinnam przenieść ryby do innego akwarium? Oprócz tego mam tylko 10l. Chciałabym wymienić żwirek, wiadomo z rybami tego nie zrobię, można tak przenosić ryby? 


Okej, znalazłam odpowiednie artykuły na forach. Jutro jadę do zoologicznego i będę się za to wszystko zabierała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże dla roślin, może być żwirek, może być piasek. Co chcesz, byle by nie zmieniało składu chemicznego wody i nie kaleczyło rybek. Podłoża się nie wymienia(a przynajmniej nie jest to konieczne). Nie wiem czemu chcesz tak koniecznie wymieniać to podłoże ale jeśli koniecznie musisz to najlepiej spuść wodę z akwarium do wiadra(przynajmniej połowę). Ryby tymczasowo przenieś do tego akwa 10L(byle by temperatura wody się zgadzała). Nowe podłoże przepłucz kilka razy aż woda będzie czysta i po prostu umieść w zbiorniku. Następnie wlej wodę którą miałaś w akwarium i dopełnij w razie konieczności świeżą. W tym 10L akwarium umieść także filtr, niech tam działa(podobno bakterie, obumierają w chwili gdy wyłączysz filtr, chociaż opinie co do tego są podzielone, Ja jednak nie ryzykuję).
Musisz jednak pamiętać, że to raczej znowu wydłuży czas dojrzewania akwarium. Ja bym poczekał aż się to w miarę ustabilizuje i ewentualnie dopiero kombinował. Jeśli chcesz przyspieszyć proces dojrzewania to świetnym pomysłem jest napełnienie akwarium w połowie wodą z działającego zbiornika i/lub wyciśnięcie gąbki z filtra do takiej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...