Skocz do zawartości

[360l] Moja Azja + tęczanki.Porada co do obsady.


lesiu681
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , chciałbym pokazać swój zbiornik 360L z rybkami Azji Płd.-Wsch. połączony z tęczankami oraz poradzić się co do obsady.
1.Zbiornik 360L - wymiary 180x50hx40
Testy Zooleka:
PH 6.8-7
KH 8
GH 10
NO3-10
PO4-1
FE-0,3
K-15mg/l
CO2-15mg/l
2.Zalany 08.01.2013
3.Filtracja - kubeł JBL Cristal Profi e1501(biolog) + kubełek Fluval305(mechanik)
4.Oświetlenie 4x54W (Sylviana Aqastar+Sylviana Grolux+2 Nerva BioVital) 0,6W na 1L
5.Ogrzewanie 1x250W Tetra 1x100W Coś z Chin (na razie w ogóle nie włączane temp. ok 26-28 *)
6.Dekoracje 2x duże korzenie , kamienie około 40 kg łupek "gnejs" (dużo kryjówek i grot z kamienia są też miejsca zacienione pod korzeniami i roślinkami pływającymi(
7. Roślinność (by "Sławek121" pozdrawiam ) z założenia ma być dużo i gęsto:
cryptocoryna balansae
valisneria
limnphila sessiliflora
Alternanthera reineckii in-vitro
Ludwigia arcuata in-vitro
echinodorus sp.jaguar
Hemiantus callitricoides Cuba
cryptocoryne wendtii brown
flame moss
pelia
Hygrophila Corymbosa
Pistia rozetkowa
Nurzaniec
Mieszkańcy:
6x Tęczanka Czerwona
10x Bocja Modesta
8x kosiarka
Harem Prętnika Karłowatego 2+2 (nie wiem czy nie dołorzyć 2 samic ?)
3x Babka z rodzaju Stiphodon (ile mógłbym ewentualnie dołożyć ?)
1x Otosek (dostałem z upadającego aqwa , chciałbym dokupić 9 szt.)
8.Nawożenie : butla CO2 + pełna gama samoróbki soli makro i mikro
9. Podłoże to ziemia+JBL Aqabasis+JBL Manado

Na początku było trochę walki z zielenicami punktowymi ale sytuacja została opanowana , jedynie na anubiasie wciąż utrzymuje się trochę glona.
Mam pytanie odnośnie obsady , chodzi mi konkretnie o tęczanki , Waszym zdaniem mógłbym dołożyć jeszcze 4 szt. do czerwonych ?
Myślałem również o takim układzie: 6x tęczanka czerwona + 6x tęczanka bosmana , co o tym myślicie ?
Jak waszym zdaniem pozostała obsada , można coś dodać ewentualnie czy muszę z niektórych zrezygnować ?
Proszę o Wasze wnioski i odpowiedzi.
Dodam kilka fotek , z góry przepraszam za jakość niektórych zdjęć (słaby aparat).


W zasadzie to trochę pusto , w ogóle nie widać tych ryb .Może po przycince będzie lepiej.

Sorki za zdjęcia , już poprawiłem.

post-9745-13685173802404_thumb.jpg

post-9745-13685173802778_thumb.jpg

post-9745-13685173803149_thumb.jpg

post-9745-13685173803457_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje. Trawnik był trochę bardziej zarośnięty ale bocje miały inny pomysł na aranż zbiornika. Na początku dużo "kopały" w podłożu z powodu plagi zatoczków. Teraz na szczęście grzebią już mniej i "mały heniek" spokojnie sobie rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz ja karmić, to wyłącz wszystkie źródła hałasu i sobie usiądź koło akwarium. Tylko wrzuć im coś większego, np tabletki ze spiruliny.

 

Rzeczywiście nieźle "mlaskają" przy jedzeniu a może bardziej pasowało by tu określenie "żarcie" bo tak to właśnie wygląda. :lol:

Jak według Ciebie (lub kogoś będącego w temacie) obsada poza tym , że nie do końca wstrzelona.Jest coś szczególnie rażącego , starałem się w miarę możliwości i dostępności dobrać rybki o podobnych wymaganiach co do parametrów wody.Na pewno nie jest idealnie ale unikałem skrajnych wartości.

Można by do tego litrażu coś jeszcze dołożyć czy też zamienić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie dokładaj niczego przez następne kilka-kilkanaście miesięcy. Ryby które masz muszą urosnąć, a przerybienie może być niestety fatalne w skutkach dla np bocji

Myślisz ?Chciałem do 6-ciu tęczanek czerwonych dołożyć jeszcze cztery bądź zamiast tych czterech dołożyć 6 Boesmani , tak żeby było 6x6 tęczanek. Uważasz , że mogło by być przesadnie? Chodzi o to , że oprócz tych tęczanek które mam i kilku Modestek , które pojawiają się w ciągu dnia to w aqwa nie widać żadnego ruchu , kosiarki pochowane gdzieś w gąszczu zieleniny , Otoski skubią glony ale one są tak niewielkie , że ich nie widać. W sumie trochę brakuje życia w tym zbiorniku jak dla mnie.Ale jeżeli według Ciebie to za dużo to nie będę kombinował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Moim zdaniem masz za mało tych tęczanek.Nie podważam nikogo zdania ale sądzę że 15 tęczanek nie było by przesadą. Ja bym do rzucił bosemana i czerwonej . Osobiście w mojej 450l mam 20 bosemana i 8 czerwonej . Bocji nie mam zamiast bocji mam stadko kirysa Sterby ale sądzę skoro bocja jest denna a tęczanka zajmuje tonie akwariu to taka obsada nie była by przesadą. Takie jest moje zdanie ale i tak mnie zaraz z mieszają z błotem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Osobiście w mojej 450l mam 20 bosemana i 8 czerwonej . Bocji nie mam zamiast bocji mam stadko kirysa Sterby ale sądzę skoro bocja jest denna a tęczanka zajmuje tonie akwarium... :D

Z tym podziałem na strefy do pływania to tak trochę nie do końca jest bo bocja niby ryba denna a wszędzie jej pełno a znowu tęczanka teoretycznie powinna pływać w środkowej strefie , ewentualnie w górnej a często wyskubuje coś tam z trawnika.

Generalnie z Bosmanek chyba zrezygnuję a dołożę czerwonych tak na razie żeby było z 15-20 sztuk ale jeszcze nie teraz , poczekam aż znajomemu podrosną bo te które mam są trochę dla nich za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mała aktualizacja (chociaż nie ma za bardzo do czego bo po zmianie szaty forum nie widzę swoich zdjęć)

Niektóre roślinki odpadły w walce ze spyrogyrą (chyba to był ten glon) takie jak mały heniek i częściowo Alternanthera reineckii i Ludwigia arcuata a także Cabomba .

Za to Lotos Czerwony rozrasta się do niesamowitych rozmiarów i w związku z tym mam pytanie , co zrobić (jak przycinać) tą roślinę , odrywać największe liście , przycinać jakoś ? Przyznam , że na początku byłem zadowolony bardzo z tak szybkiego przyrostu ale teraz widzę , że Lotos zasłania światło w dużej części akwarium.

 

 

Nie wiem dlaczego nie mogę dodać również nowych zdjęć (eech to nowe forum  :wsciekly: ). Później może dodam jakieś foty.

post-9563-0-93073700-1370276505_thumb.jpg

post-9563-0-46726300-1370276519_thumb.jpg

Edytowane przez lesiu681
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...