Skocz do zawartości

chory welon-znane metody leczenia nie pomagają


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

akwarium 450l,

filtracja- kubeł o przepływie 1500/h, kaskada Aquael FZN3,

pompka napowietrzająca,

ogrzewanie- grzałka skalar 300wat

oświetlenie 2x36wat + 1x54wat

nawożenie -brak

podłoże - żwir rzeczny

rośliny - kryptokoryny,żabienice,mikrozora,anubiasy

obsada - 8xwelon, 2x gibiceps,3 razy kiryśnik, kosiarki, kirysy szmaragdowe,mułjady, 2xdrewniak

parametry wody: temperatura 24, pH 7,6,GH 28,KH 19,NO2 0, NO3 20,PO4 1,6,

karmienie - pokarmy płatkowane i granulaty dla welonów firm: tetra,sera, jbl, hikari, spirulinę OZI,mrożonki:pokarm roślinny,pokarm dla glonojadów,solowiec, diskus warzywny,szpinak,mrożony groszek,samodzielnie robione mrożonki( mające w składzie zmielone: krewetki,szpinak brokuł,marchew, spirulinę,astaksantynę

 

Od niedawna mam problem z jednym z moich welonów.Zaczęło się od tego, że zaczął mieć problem z pływaniem,początkowo lekko wynosiło mu tylną część ciała do góry,przeniosłam go do innego akwarium 112l i obserwowałam, jednocześnie zmniejszając ilość podawanego pokarmu i miałam nadzieję że dieta pomoże. W mniejszym akwarium początkowo radził sobie lepiej, może dlatego że jest tam mniejszy ruch wody, ale z czasem zaczęło się pogarszać, rybę coraz mocniej wypychało pod powierzchnię, coraz trudniej jej było spłynąć do dna. Zastosowałam więc całkowitą głodówkę przez kilka dni a od 2 dni podaję jedynie lekko obgotowany groszek.Niestety nic nie pomaga, jest coraz gorzej,od wczoraj welon właściwie "wisi"pod powierzchnią, czasem zrywa się i próbuje spłynąć w dół ale obraca się wtedy w kółko i dalej wypycha go pod powierzchnię. Nie wiem co to może być. Nie podaje welonom żadnych ciężkostrawnych pokarmów, żadnej ochotki więc nie wiem czemu by miał mieć otłuszczenie narządów wewnętrznych, a te objawy pasują m.in do tej choroby.Przed podaniem płatków i granulatu namaczam je. Podmiany robię średnio co 5 dni, woda jest czysta więc jakieś bakteryjne podłoże chorób pęcherza pławnego nie powinno mieć miejsca. Staram się przestrzegać wszystkich zasad karmienia welonów żeby nie dopuścić do problemów z pęcherzem pławnych spowodowanych złym karmieniem, podaję witaminy do pokarmu. A jednak coś jest nie tak bo z welonem jest źle. Zastanawiam się nad zastosowaniem antybiotyku ale nie wiem jaki. Niestety nie jest to pierwszy welon, który ma takie objawy.Parę miesięcy temu straciłam welona który miał podobne objawy, leczyłam go wtedy baktopurem direkt potem enflocyną i nie pomogło. Obawiam się, że sytuacja się powtórzy.

 

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu co to za choroba i jakie leki zastosować. Dużo czytałam na temat chorób pęcherza pławnego, otłuszczenia, zaparć u welonów ale nie potrafię tej rybie pomóc. Słyszałam,że poza pęcherzem pławnym może to być choroba jelit, wątroby czy ktoś coś wie na ten temat?czy w przypadku pęcherza pławnego może pomóc penicylina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie rzeczy w necie:

 

1. viewtopic.php?f=90&t=5864&st=0&sk=t&sd=a

 

2. Poniżej do podobnych objawów ktoś polecał to:

"CHOROBA: ZABURZENIA FUNKCJONOWANIA PĘCHERZA PŁAWNEGO

PRZYCZYNA: Zła dieta rybki; bakterie chorobotwórcze wywołujące infekcje i zapalenia.

OKOLICZNOŚCI SPRZYJAJĄCE: Szczególnie powszechna wśród złotych rybek (Carassius auratus auratus) ze względu na ich nietypowy kształt ciała. Często przyczyną jest suchy pokarm, który wypełnia ich jelita i powoduje zaburzenia działania pęcherza pławnego. Inne czynniki sprzyjające to złe warunki hodowlane, zbyt niska temp, stres.

SKUTKI: Śmierć rybki w wyniku wycieńczenia.

OBJAWY: Rybka pływa brzuchem do góry, jej ruchy są kołyszące. Jest ciągle wypychana tuż pod taflę wody; często ma problemy z oddychaniem.

LECZENIE: W przypadku podłoża pokarmowego należy podać rybkom lekkostrawny, rozmoczony pokarm, lub pokarm bazujący na żelu. Skutecznie zadziała również zwyczajna zielenina. W przypadku podłoża bakteryjnego, gdy dochodzi do infekcji, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Rybkę przenosimy do osobnego zbiornika i podajemy jej antybiotyk wraz z pokarmem, lub gdy rybka nie je, stosujemy jego wodny r-r (kąpiel długotrwała), np. w:

- penicylinie krystalicznej: 600 000 jedn. /100L

- chloromycetynie: 5g /100L

Po kuracji poprawiamy warunki w zbiorniku ogólnym: podnosimy temp o 2-3 stopnie, podajemy do wody preparaty witaminowe.

UWAGI DODATKOWE: Produkty rozkładu antybiotyków dają silny i nieprzyjemny zapach.

Najpierw zrób leczniczą GŁODÓWKĘ. Zapobiegasz podając gotowany obrany i rozdrobniony zielony groszek (nie konserwowy!), podawaj też od czasu do czasu szpinak - małe drobinki."

 

3. I jeszcze coś takiego:

 

"Leczenie zapalenia pęcherza pławnego - problemem jest określenie szczepu bakterii, która owe zapalenie spowodowała. Stosuje się wówczas coś o szerokim spektrum - typu chloramfenikol, gentamycyna. Podawanie - optymalne jest dootrzewnowe (iniekcja) - co wymaga dużej wprawy lub podawanie z pokarmem. Kąpiele w antybiotykach tego typu są bezcelowe. Jeżeli będziesz miał dostęp do środków tego typu możemy pogadać o dawkowaniu i sposobach przemycania z pokarmem."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Czytałam dużo w necie o tego typu problemach,czytałam też to co mi podałeś w punkcie 2, z tym ,że najczęściej przyczyny są niezbyt skomplikowane typu welon trzymany w malutkim akwarium, karmiony nienamoczonymi płatkami lub ochotką i często kilkudniowa głodówka i groszek pomaga. W przypadku mojej ryby jest jednak gorzej. Z tego co słyszałam to może to być obrzęk nerek, wątroby a nawet pasożyty mogły doprowadzić do takiego stanu rybę, albo faktycznie jakaś bakteria. Chloramfenikol będę miała jutro rano, czy możesz mi podać dawkowanie bo w necie co forum to inne dawkowanie tego leku i są to znaczne różnice. Z wciśnięciem rybie antybiotyku w pokarmie to raczej nie ma szans, ona ma problem z jedzeniem bo nie może spłynąć w dół, karmię ją z reki ale większość jej wylatuje z pyska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dzisiaj kupiłam chloramfenikol w czystej postaci w aptece, jest to proszek.Receptę dostałam u weterynarza. Mam zamiar zrobić rybie kąpiel, tak mi doradził przez telefon weterynarz, który niestety nie mieszka w mojej miejscowości. Dalej nie wiem co tej rybie jest,z tego co się dowiedziałam to może to być choroba jelit,nerek lub wątroby i opuchlizna może uciskać na pęcherz pławny i stąd ten problem. Może też jakaś bakteria wywołała zapalenie pęcherza pławnego. Nie jestem też pewna dawkowania chloramfenikolu. Ponoć pośrednią przyczyną może też być pasożyt ale jaki to nie wiem. Antybiotyk podaję więc trochę w ciemno. Nie wiem też co zrobić z resztą welonów, teraz pływają jak szalone po akwa ale boję się żeby choroba nie pojawia się u kolejnego więc myślę żeby coś im profilaktycznie podać. Dlatego jeżeli ktoś może podzielić się jakąś wiedzą odnośnie opisanych przeze mnie problemów, szczególnie odnośnie jakichś złożonych przyczyn tej choroby to byłabym bardzo wdzięczna gdyby wypowiedział się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawkowanie które podałem wyżej jest z wiarygodnego źródła. Nie syp proszku bezpośrednio do akwarium, rozpuść w małej ilości wody. Wg. tego dawkowania powinnaś podać 2 g (2000 mg) na 100 l wody. Nie dawaj profilaktycznie tego antybiotyku do głównego zbiornika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...