Skocz do zawartości

czemu ikra plesnieje


Rekomendowane odpowiedzi

kilka dni temu moje ramirezy ponownie złożyły ikre i tym razem ikra mi spleśniała

baniak 126l

parametry

NO3 - 10

NO2 - 0

GH- >7

KH- 3

PH- 6,5

jak zauważyłem jak składają ikrę zaraz przeniosłem bliżej powietrze, zredukowałem oświetlenie z 0,5W/l do 0,15W/l rybki zachowywały się prawidłowo oboje pilnowały swojego rewiru do końca po trzech dniach jak pleśń już była dość duża odpłyneły a kiryski zrobiły swoje proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikra pleśnieje z różnych powodów.

1)to ziarna ikry ,które nie zostały zapłodnione i nie rozwija się tam zarodek.

2)parametry wody odbiegające od potrzebnych do inkubacji konkretnego gatunku.

3)patogeny znajdujące się w wodzie(grzyby,pierwotniaki i inne organizmy ją uszkadzające)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra zwrócę uwage na wodę

i jeszcze dwie sprawy

wyczytałem że temperatura wody powinna wynosić 30-32stC prawda czy fałsz

szybka podmiana wody nawet do 40% prawda czy fałsz

To nie jest kwestia 2-3 stopni w górę,ramirezki odbędą tarło w przedziale 27-32 st. i przy tych parametrach co masz.

Wystarczy 28-29 st.

Te ryby podobnie jak neony wycierają się także w parametrach nieodpowiednich do inkubacji ikry.

Zbyt twarda woda i za wysokie ph sprawi że nic się nie wylęgnie,przygotuj miękką wodę

o twardości ogólnej(gh+kh) mniej niż 5 .Podmiana wody często stymuluje tarło i jest korzystna.

Najlepiej jednak założyć zbiornik tarliskowy (sterylniak)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie szykuje 45l (bo takie mam stare)wodę przygotuję tak jak jest wyżej i zabaczymy a jak ze światłem ma być normalne 0,5w czy zmniejszyć

w sklepie widziałem preparat gdzie jest napisane że pomaga , przeciwdziała pleśnieniu ikry dawać takie coś czy próbować bez żadnej chemi pozostać na szukaniu odpowiedniej wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie szykuje 45l (bo takie mam stare)wodę przygotuję tak jak jest wyżej i zabaczymy a jak ze światłem ma być normalne 0,5w czy zmniejszyć

w sklepie widziałem preparat gdzie jest napisane że pomaga , przeciwdziała pleśnieniu ikry dawać takie coś czy próbować bez żadnej chemi pozostać na szukaniu odpowiedniej wody

Ramirezki są dość wrażliwe na preparaty jeśli byś użył do odkażenia zbiornika tarliskowego np akryflawiny,to wskazane by było przefiltrowanie wody przez dobę przez węgiel aktywny.Z doświadczenia powiem Ci że przygotowanie takiego zbiornika to kwestia doby góra dwóch.Woda o odpowiednich parametrach,sterylna warstwa piachu ,filtr z czynną biologicznie gąbką (pracował w innym zbiornik wypłukany w wodzie o tej samej temp. i nie chlorowanej) bez żadnych osłon jeśli kubeł to prefiltr na wlot) Wszelkie inne dodatki typu rośliny,kamień jedynie po kwarantannie.Światło tylko na połowie zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...