Skocz do zawartości

PH skoczyło po CO2???


Milo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

jak w temacie - dziś moje roślinki dostały po raz pierwszy CO2 - tzn. rano 3/4 dzwonu (Tetra CO2 Optimat) i przed chwilą zmierzyłam parametry (paskowy JBL, 5w1) - i ku mojemu zdziwieniu - PH ma wartość 8!!! Od startu akwa - PH miało stałą wartość 6,8, cały czas tyle, bez żadnych zmian. Wszędzie gdzie czytam - piszą, że nawożenie CO2 jest sposobem na obniżenie PH - a tu taki skok? Nic się nie zmieniło, nic nie było wlewane dodatkowo. Dawać dalej Co2? Zacząć obniżać (szyszki? torf? liście dębu?). Czy winne może być zbyt niskie KH? Ponoć można je podnosić dodaniem sody spożywczej?

 

Trochę danych technicznych:

akwarium 72l

zalane 3 tyg temu, bez ryb

NO3 - 10

NO2 - 0

GH > 7

KH - 3

ph - 6,8

PO4 - 0 - 0,25 (woda w teście Sery prawie że się nie barwi)

Fe > 1 (tu z kolei kolor mocno wychodzi poza skale fioletów - test też Sera)

światło - 2x T5 24W, ok 10h dziennie

podłoże ASII

nawożenie - brak

filtr wewn. Aquael Fan 2 (gąbka wymieniona na tę od Fan 3 - większą)

 

Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydaje mi się to możliwe. Podawanie CO2 obniża pH co wynika z zależności pH/kH/CO2. Przy pH na poziomie 8 i kH=3, stężenie CO2 w wodzie jest bliskie 0. Przy pH 6,8 i kH3, stężenie CO2 jest bliskie optymalnemu.

Jest jedna rada - wywal te pseudo testy i zainwestuj w kropelkowe. Dużo droższe, ale przynajmniej miarodajne. Porównywałem paseczki Tetry z kropelkowymi JBL - wskazania paseczkowych nie były nawet zbliżone do tych drugich :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy pH na poziomie 8 i kH=3, stężenie CO2 w wodzie jest bliskie 0. Przy pH 8 i kH3, stężenie CO2 jest bliskie optymalnemu.

 

 

jesteś tego pewny???

 

bo mi się zdaje że ta zależność ciut inaczej wygląda :>

 

a co do tematu -> niemożliwe -> albo testy są "ciulate" albo włożyłeś coś -> skałe, kamień, muszelkę or smth

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...