Skocz do zawartości

podłoże do storczyków pod żwirek?


Morter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładam akwarium. Ma to być coś w rodzaju Iwagumi z większą ilością wyższych roślin w tle. Jako, że jestem zwolennikiem ziemi pod żwirkiem, chciałbym i tym razem to zastosować. Zastanawiam się jednak nad nowym pomysłem, mianowicie nad zastąpieniem zwykłej ziemi ogrodowej podłożem do storczyków lub wymieszaniem ich w proporcjach powiedzmy 1:1. 
czemu ziemia ogrodowa jest ryzykowna? Wielokrotnie na innym (tu jestem nowy) forum był poruszany fakt, że ziemia ogrodowa powinna zawierać jak najmniej nawozów. Więc wybieramy najtańszą, bo te droższe mają zazwyczaj więcej nawozu a to może zakłócać równowagę w zbiorniku i skutkować wysypem glonów. Niestety, najtańsza ziemia ogrodowa jest robiona na bazie torfu i ziemi kompostowej, ta z kolei może zawierać prawie wszystko, włączając w to różne mikroorganizmy, grzybnie itp niepożądane w akwarium. Podłoża tanie nie są w żaden sposób czyszczone biologicznie.
co może być na korzyść substratu dla storczyków? po pierwsze są czystsze biologicznie, bo storczyki są wrażliwe na wszelkie choroby. Z drugiej strony mają niewiele nawozu, bo storczyki nie lubią być przenawożone. Po trzecie, storczyki występują na tych samych terenach, z których pochodzi większość naszych ryb akwariowych.
A Wy co sądzicie o tym pomyśle?

 

A że to mój pierwszy post na tym forum, to przy okazji się przywitam. Cześć! dzień dobry! itp. wszystkim.

Edytowane przez Morter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka

Do swoich 75l użyłam najzwyklejszej ziemi uniwersalnej do kwiatków. Szare czy białe opakowanie, z taką prostą rużyczką w doniczce.

Warstwa ok 2 cm mogę się mylić dawno to było, na to ok 5 cm bazaltu.

Nigdy nie miałam przez nią problemów, ani wysypów glonów, ani jakiś chorób ryb. Kompletnie nic.

Rośliny sobie rosły, jedyne co musiałam to węgiel wpłynie podawać.

Może i to te moje doświadczenie, bez jakiś  rewolucji i przewrotów tak sprawiło, ( nie wystąpił czynnik- Polak mądry po szkodzie :) )

ale gdybym miała znów mieć roślinne i dać ziemię na dno. 

To w najmniejszym stopniu nie zastanawiałbym się czy jest nawożona, czy nie.

Jakbym zobaczyła, że np. ma na sobie jakiś nalot, śmierdzi mi grzybem, czy stęchlizną. OKI wtedy powiem stop i nara.

 

Z tego co teraz popatrzyłam na necie i po przeczytaniu co napisałeś, wychodzi mi, że moja to była teoretycznie najgorszym wyborem jaki można było dokonać.

Była nawożona i wymieszana z torfem.

 

Foto małe jedno, ale nic innego nie posiadam.

 

ab415c21aa0b4e0f.jpg

 

 

A bywało przed przycinką i tak

 

94X2piW.jpg

 

 

 

Nie wiem od czego kłopoty wynikające z stosowania ziemi miałyby wynikać. Tzn teoretycznie wiem. :P

Nie wiem czemu u mnie  ich nie było- może sprawdziło się powiedzenie- głupi ma szczęście :) ?

W 25l mam zamiar dać pod piasek ziemię, nawet nie wiem jakiej jest firmy. 

 

To tak, by pokazać jak u mnie było. 

Może zależy też od ilości danej na dno ?

 

Jest na YT kanał pewnego Pana - Mossart Akwaria, jego baniaki wszystkie są na bazie ziemi ogrodowej.  

Fajne gada tłumacząc, no bynajmniej mnie taki styl przekazywania wiedzy trafia.

 

U mnie w tym baniaku było 2x 18W

 

Co do podłoża dla storczyków, o ile się nie mylę- bynajmniej to co ja w łapie miałam i moje storczyki pod korzeniami, to była taka kora.

Nie wiem jak dokładniej chciałabyś to zrobić, ale mam pewne obawy, że np ruszając dno- poprzez sadzenie, przesadzane czy wyrywanie roślin o bujniejszych korzeniach, kora wypłynie.

Albo namoknie już i zostanie. To by były chyba jedyne, moje jakieś teorie spiskowe, względem tego podłoża. :P

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...