Skocz do zawartości

Wszystkie krewetki padły


Miquk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj rano zauważyłem całą martwą obsadę RC w moim 25l akwarium. Miałem ich około 40 już od pół roku. Od około miesiąca stosuję codziennie linię nawozową blue line:
-micro 0,4ml
-macro 0,4ml
-carbo 0,5ml 

Wczoraj postanowiłem zakupić do akwarium 5szt cabomby i jako że mam jeszcze małe stadko gupików, mrożoną artemię.
Z braku czasu rośliny wypłukałem w wodzie przygotowanej na podmiany i włożyłem do akwarium bez wsadzania w podłoże. Podałem rozmrożoną artemię która smakowała aż miło.
Kiedy się obudziłem zauważyłem wszędzie martwe krewetki. Niestety nie została ani jedna a miałem kilka idealnie wybarwionych sakur. Podmieniłem 50% wody. Niestety nie mam jak zmierzyć parametrów. 
Co mogło być przyczyną? Prędzej artemia czy może rośliny. Wyciągnąłem cabomby i boję się je wsadzić z powrotem. Niestety nie mam możliwości wykonania testów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha i jeszcze pytanie. Chciałbym przywrócić dawną obsadę krewetek. Moje pytanie jest takie: Jakie testy kupić i jaki parametr skontrolować żeby mieć pewność że krewetki nie padną. Na testy mam max 100zł i chciałbym jeszcze jakieś do roślin bo jak pisałem, nawożę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne mi się to wydaje bo zaraz po tym jak do wody dodaję odczynnik do pomiaru KH to robi się taki jaśniutki żółty, niebieski nie jest wcale.

Bo

 

 

KH - 0

To nie takie dziwne gdy Kh masz równe zeru :P .

 

Tak samo mam gdy mierzę np. parametry wody demineralizowanej, gdzie Kh też jest równe zero.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Boję się o kabomby które kupiłem, boję się spróbować je włożyć ponownie do zbiornika

Może i to był powód zatrucia Krewetek. Czytałem o takich przypadkach w necie, jednak sam się z takowym nie spotkałem.

 

 

Myślicie że wpuszczać w ciemno czy po 2-3 podmianach?

Ja bym dla pewności odczekał i nowych mieszkańców wpuszczał etapami uważnie obserwując co się będzie działo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę robił podmianę, odmulę trochę akwarium i zobaczę jak to będzie wyglądać. Podmienię 30% i w przyszłym tygodniu pewnie zawitają pierwsze krewetki. Cabomby jak na razie w wiadrze z kranówką. To jedyna kwarantanna jaką mam możliwość przeprowadzić. Jeśli przetrwają 2 tygodnie to będę pakował do akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadziłem Kabomby do akwarium, rosną ładnie, rybki wszystkie żyją, 3x ampularia też, nie ma żadnych niepokojących objawów. Jutro zawita 25 krewetek. Zdam wtedy relację co i jak.  

I jeszcze pytanie na boku, 2x8W w 25l będzie optymalne dla rozwoju roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dla pewności odczekał i nowych mieszkańców wpuszczał etapami uważnie obserwując co się będzie działo.

Pisząc etapami, miałem na myśli wpuszczanie nowych Kreweci po kilka sztuk i obserwacja tego, co się będzie z nimi działo ;) .

 

 

Jutro zawita 25 krewetek. Zdam wtedy relację co i jak

Oby im się udało...

 

 

I jeszcze pytanie na boku, 2x8W w 25l będzie optymalne dla rozwoju roślin?

Zależy dla jakich roślin?

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że chodziło o kilka sztuk. Niestety w mojej okolicy nikt nie sprzedaje krewetek a nie chcę wysyłkowo. Udało mi się znaleźć tylko jednego gościa który sprzedaje bardziej hurtem. Nie wpuszczę od razu wszystkich. Skoro coś spowodowalo śmierć wszystkich krewetek w kilka godzin to myślę że objawy mogą wystąpić dość szybko gdyby coś było nie tak. Mam jednak nadzieję że będzie wszystko w porządku :) 

A rośliny raczej mało wymagające, mchy, cabomby, bacopy, nadwódka szerokolistna i w sumie to tyle :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rośliny raczej mało wymagające, mchy, cabomby, bacopy, nadwódka szerokolistna i w sumie to tyle :)

 

 

2x8W w 25l będzie optymalne dla rozwoju roślin?

To daje 0,64 w/l. To dużo,można by napisać nawet aż za dużo. Istotne jest nie tylko światło lecz też nawożenie.

Edytowane przez andy102
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po zakupie 22szt krewetek przetrwało ich około 15-18. Część padła w transporcie, niestety skuterem. Część nie wytrzymała klimatyzacji w foliowym worku kiedy włożyłem go do akwa aby wyrównać temperature. Pozostałe przeżyły i mają się dobrze, są ruchliwe, szybko się wybarwiły. Mam nadzieję że już nic mnie nie spotka złego w tym akwarium. Koniec z zakupami w sklepie. Baza roślin już gotowa, obsada też więc pozostaje już tylko pielęgnacja, rozmnażanie roślin i obserwacje krewetek. 

128l to plan na wakacje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...