Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w rozpoznaniu choroby


Adams92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

proszę Was o pomoc w zidentyfikowaniu choroby. Mam podejrzenia, że to posocznica, ale nie jestem pewien.

Objawy:

-wyłupiaste oczy u skalara

-5 żałobniczek ma wydęte brzuszki

-mieczyk ma wydęty brzuszek i jest bardzo ospały, leży czasami na żwirku brzuchem do góry.

 

Objawy są od dłuższego czasu, ale mam pewne wątpliwości. Mianowicie rybki nie mają odstających łusek, nie mają wrzodów i są energiczne. Skalar mimo choroby przystępuje do tarła i nie wydaje się być ospały.

 

Akwarium: 128 l

Filtr: Aquael Versamax FZN-2 + Aquael Pat Mini

Oświetlenie: standardowe 2x 18 W

nie stosuję żadnej chemii, nawozów oprócz kulek gliniano-torfowych ( dałem raz 6 na całe akwarium)

Podmiany wody co 2-3 tygodnie 20 l

 

Obsada:

-2x Skalar (1 zakażony)

-6x Tetra Czarna (5 zakażonych)

-3x zbrojnik niebieski

-1x Kirys Pstry

-2x Mieczyk (1 zakażony)

-1x sum(chyba kiryśnik plamisty)

-1x Mułojad

 

Niestety nie jestem w stanie wrzucić fotek, ponieważ nie mam aparatu a z telefonu wychodzą mi strasznie rozmazane. Jeżeli jednak stwierdzicie, że musicie zobaczyć to postaram się skombinować aparat.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj parametry wody. Zdjęcia chorych osobników byłyby również przydatne.

 

Rób częściej podmiany - najlepiej raz w tygodniu.

Czym karmisz ryby? Czy chore ryby przyjmują pokarm? Jak wyglądają ich odchody?

 

Swoją drogą, masz za mały litraż dla skalarów oraz dla kiryśnika, natomiast kiryski pstre to ryby stadne i nie trzyma się ich pojedynczo (minimum 6 sztuk).

Ryby nie chorują bez powodu, złe warunki przyczyniają się do pogorszenia ich kondycji.

 

 

 

Co do objawów, obstawiam bloat albo posocznicę.

 

Posocznica uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Doradza się uśmiercenie ryb. Ewentualne leczenie we wczesnym stadium choroby:

Kąpiele długotrwałe w r-rach antybiotyków:

- chloromycetyny: 5g /100L

- auromycyny (chlorocykliny): 1,3 g /100L

- penicyliny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L

- streptomycyny krystalicznej: 600 000 jedn. /100L

Zbiornik ogólny dezynfekujemy jednorazowo za pomocą odkażalników, np.

- zieleni malachitowej: 0,005g /100L

- rivanolu: 1g /500 L

- wody utlenionej: 3% 1-3 cm3 /10L

 

 

Natomiast co do bloat, czytałam o skutecznym leczeniu przy zastosowaniu metronidazolu i baktopuru.

Cytat z akwarystyka.com.pl:

* Faza I. Przed rozpoczęciem leczenia podmiana 25% wody i ewentualnie usunięcie węgla aktywowanego z filtra, oraz wyłączenie lampy UV. Leki podajemy w następujących dawkach: Metronidazol 3,6 g/100 litrów wody, AquaFuran bądź Bactopur Direct w ilości 3,0 g preparatu na100 litrów wody. Po ok. 48 godzinach dodajemy obydwa leki w ok. 1/3 do 1/2 wyjściowej dawki. Tę fazę kończymy przed upływem 4 dnia leczenia podmianą 25% wody i włożeniem do filtra węgla aktywowanego.

* Pauza. Przerwa w leczeniu (cały czas filtrujemy wodę przez węgiel, można włączyć lampę UV) trwa ok. 3-4 dni.

* Faza II. Ten etap leczenia przeprowadzamy według tego samego schematu, co fazę I. Na koniec ponownie filtrujemy przez węgiel aktywowany przez kilka dni, żeby usunąć resztę leku z akwarium. "

Więcej na temat leczenia bloat (radzę przeczytać): http://www.klub-malawi.pl/index.php/faq ... pyszczakow

Artykuł odnosi się co prawda do pyszczaków, ale znajdziesz tam pełen opis choroby, jej objawów i przyczyn a także dokładne informacje na temat leczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...