Skocz do zawartości

Zarządzanie ph w wodzie z niską zawartością CO2


penteleq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem pierwsze testy kropelkowe z JBL.

 

Mam KH:12d i pH: 7,9 z tego wynikałoby, że mam Co2 na poziomie 5mg/l.

Jeżeli ograniczę napowietrzanie w akwa to CO2 powinno wzrosnąć a PH zmaleć, prawda? (Bo KH zostanie stałe, bez ingerencji).

 

Moje pytanie jest jak przygotować zawartość CO2 w wodzie podmienianej? Martwić się tym, czy wlać wodę z podwyższonym pH (7,9) i wymieszać z wodą z akwarium, która po dostarczeniu Co2 ustabilizuje PH dolanej wody?

 

Lub

Jako że kupiłem też filtr RO. Filtr RO oddziałuje na GH i KH i inne związki "brudne", ale CO2 w wodzie nie rusza, prawda?

Więc jeżeli przefiltruje wodę i obniżę tym samym wartość KH (zakładając, że w tej wodzie pozostanie taka sama zawartość Co2) to pH zmaleje.

Dobrze rozumiem ten proces?

 

Dla przykładu: przy zawartości Co2 5mg/l i zrzuceniu KH do 2d otrzymuje pH na poziomie 7,2:)

Lub z drugiej strony zostawiam KH (nie filtruje RO) i przestaje natleniać wodę w akwarium, zwiększa się Co2 i tym samym obniża się PH. Tylko tutaj właśnie chodzi też o tą podmianę. W podmienianej wodzie nie będę miał Co2 na takim 'wysokim' poziomie. :/

 

Tylko teraz z drugiej strony 5mg/l CO2 to mało? Dla zwykłego baniaka (mam 3 anubiasy, 2 trawy jakieś, malego heńka i parvule + pelia) może wystarczy?

 

 

Rozwiązanie:

* mam filtr RO

* nie mam butli Co2

 

Dojrzewam akwarium i sprawdzam poziom Co2 na jakim się ustabilizowało (z rybami). Wtedy wiem, że przy takiej ilości ryb i takim napowietrzaniu będę miał zawsze taki poziom Co2, tak?

W razie potrzeby ograniczam napowietrzanie by Co2 wzrosło. Filtrując RO ustawiam KH wraz z poziomem Co2 w akwarium dało mi optymalne PH. Tak będzie najlepiej?:)

Jeżeli to będzie optymalne rozwiązanie to napiszcie mi czy mogę do wody:

w akwarium: pH 7,2 KH 8 Co2 20mg/l

dodać wodę: pH 8 KH 8 Co2 3mg/l (czy to Co2 się ustabilizuje z czasem i wyrówna PH ??). Czy dobrym pomysłem byłoby wpuścić CO2 z wody mineralnej żywiec?:D

 

PS. Niestety akwarium działa 3 dni:) Więc dopiero dojrzewa więc nie mam jak sprawdzić poziomu CO2 w wodzie (poza tym nie mam ryb, więc nie ma komu produkować Co2). :P

PS2. Pewnie większość napisze mi. Zostaw filtr RO i po prostu dozuj Co2 do akwarium i podmienianej wody... :(

PS3. Ostatecznie może ktoś polecić niedrogi zestaw do aplikacji Co2?:)

PS4. Zawsze jest tak, że jak doprowadzę CO2 to tlen maleje, a jak doprowadzę tlen to CO2 maleje?

 

BANIAK:

Wymiary 80x40x35 (112 litrów)

 

Pokrywa Aquael z PCV.

 

Filtr RO3 (w dostawie), testy kropelkowe JBLa

 

Oświetlenie:

2x18W DAYLIGHTSTAR T8 5000 K

 

Filtr:

Aquael Unifilter 1000 z UV

 

Grzałka:

Heatzone 200 W z termostatem

 

DNO:

1cm substratu dla roślin sera floredepot

od 2 do 4 cm jasnego żwiru 3-5mm

na powierzchni 1-2cm jasnego żwirku 1-3mm

Korzeń z GRABU + łupki filytowe

 

ROŚLINY:

ANUBIAS BARTERI, ANUBIAS HASTIFOLIA, HEMIANTHUS CALLITRIHOIDES (mały heniek) na korzeniu, Bolbitis heudelotii, Pelia, JUSTICIA SCHIMPERI, HYGROPHILA SIAMENSIS, CRYPTOCORYNE CILIATA

NAWOZY:

BRAK

 

OBSADA (planowana):

15 razborek

5 krewetek filtrujące (Red Cherry pewnie)

1+3 gupików

2 kirysy

 

KARMIENIE:

(Bio-VIt i Ichtio-vit) Tropicala

 

// Kropki. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...