Skocz do zawartości

Torf


tomus1973
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Na początku proszę o wyrozumiałość. Panowie Moderatorzy mogą się złościć, bo przecież jest Google, jednak nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie. No a od czego jest forum dyskusyjne? Od dyskusji i pomocy życzliwych ludzi. Ale do rzeczy. Na temat torfu było już pisane duuuuużo razy, wiem, czytałem. Zastanawia mnie jednak jedna rzecz. Mam filtr Elite Jet Flo 50, ma on jak wiadomo wkład węglowy. I teraz nasuwa się pytanie, czy mogę u siebie w akwarium zastosować torf? A z tego co znalazłem w necie to "...nie należy stosować w połączeniu z węglem aktywnym, ponieważ ABSORBUJE ON ZWIĄZKI HUMUSOWE, które uwalnia torf "(cokolwiek to znaczy). I tego właśnie nie znalazłem w necie. Czy w akwarium z filtrem węglowym można stosować wywar z torfu, bądź umieszczać go w filtrze? Bardzo proszę o jasne i rzeczowe odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poszukiwaniu info na temat akwarystyki spędzam kilka godzin dziennie. Czytam ile wlezie i staram się dowiedzieć jak najwięcej i od tego są fora internetowe. Jeżeli mam filtr Elite Jet flo 50 to co mam zrobić? Wyrzucić wkład węglowy z niego? Czy jak go wyrzucę to tez wyrzucę bakterie nitryfikacyjne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym węgiel nie jest wkładem dobrym na co dzień, szczególnie w akwarium roślinnym.

No i tu jest temat do rozważań.

Ostatnio na RA prowadziłem dyskusję z gościem, który stosuje węgiel w akwariach roślinnych .

Mało tego, on jeszcze nawozi i twierdzi, że wszystko jest w porządku.

Poza tym stosuje się dwa rodzaje węgla. Drzewny i aktywowany, który dopiero po obróbce nabiera swoich właściwości.

Czytałem sporo o długoterminowym stosowaniu węgla w filtrze i zaczynam mieć wątpliwości czy to złoże jest niepożądane w akwariach. Mimo wszystko nie będę go stosował gdyż są lepsze złoża dla bakterii takie jak ceramika czy keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jeszcze jakimi testami [kropelki/paski i firma] mierzysz te parametry i zbadaj jaką wodę masz w kranie [albo znajdź stronę Twoich wodociągów, tam te dane będą podane]. Różnica między kranówką, a tym co masz w baniaku też ma pewne znaczenie.

NH3, PH, NO2, GH mam kropelkowe z Zooleka. Na razie będę uzupełniał demineralką wodę w akwarium. Zalałem go tydzien temu, więc jeszcze tydzień poczekam i zobaczę jakie będą parametry. Muszę zbić PH z 8 na 6,5 i to zanim wpuszczę tam rybygdyż jak wiadomo zmiana wody z zasadowej na kwaśną mogłaby przynieść rybkom nieporządane skutki. Nie wiem jak to zrobię, w ostateczności chemią, ale będę starał się demineralką. Aha, a mogę np zrobić wywar z torfu, tzn zalać go wrzątkiem i przecedzić przez tetrę do akwarium? Czy to zbije trochę PH wody?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...