Skocz do zawartości

Kurz w akwarium


sevcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie po raz pierwszy. Może krótko:

-akwarium 65 litrów

- grzałka - temp. 25 st.

- rośliny mchy - jawajski (ok 100 cm2), gałęzatka 3 szt.

- 6 neonków innesa, 3 kiryski, 1 bojowniczka samiczka (młode rybki - musiałem odziedziczyć)

- kamień napowietrzający mały

- Świetlówka 15W Sera 6000 Kelw.

Akwarium założone 2 tyg. wcześniej z filtrem Aquael fan 1 plus. Obsadę dostałem od kuzyna który musiał zlikwidować akwa i oddać rybki a mi odlał 15l. wody. Była bardzo brązowa bo miał korzeń. Niestety filtr moim zdaniem niezbyt dobry bo nie można ani wkładów zastosować a i wydajność niespecjalna. Trzy dni temu dołożyłem filtr Aquael Turbo 650 (taki tylko mieli w akwarystycznym) z wkładem zeo carb. Teraz chodzą dwa żeby się bakterie namnożyły w 2 filtrze. Ten fan 1 plus chodzi na minimum. I moje pytania:

1. W Turbo 650 jest zeocarb i węgiel. Węgiel wyciągnąć po 2 tygodniach i dosypać ceramiki? Akwarium już się oczyszcza z koloru. W środku nie ma żadnych gąbek co radzicie? Myślałem żeby zrobić to tak - gąbka duża już jest, ceramika,gąbeczka, zeolit, włóknina.

1A. Czy gąbkę czyścić można pod bieżącą wodą? Bo wiem że ceramiki i zeolitu nie (bakterie).

2. W akwa pojawił się tak jakby kurz. Czy to nie przez za dużą filtrację? A może do filtra dołożyć włókninę bo trochę czytałem że tak kilku robiło?

3. Wiem że mało roślin ale więcej nie chcę czy ten zeolit daje radę z NO3 ?

4. Wylot filtrów mam po tylnej ścianie wzdłuż. Czy tak najlepiej?

5. Na noc wyłączam napowietrzanie z kamienia. Włączałem napowietrzanie z filtra. Czy tak zostawić czy wogóle nie napowietrzać w nocy?

6. Co zrobić aby woda była kryształowa?

7. Czy dawać jakiś nawóz do mchów? Planuję obsadzić jeszcze trochę jakiegoś mchu o małych wymaganiach świetlnych.

8. Na rurce od napowietrzacza i na mchu pojawiły się jasnozielone glony? Co radzicie?

9. Czy na noc mogę włączać nocne światło led (niebieskie)?

10. Naświetlam 12 godzin dziennie czy nie za dużo?

11. Czy już rozpocząć wymianę wody (15 l.) czy czekać ze 2 tygodnie.

12. Planuję 1 większą roślinkę którą zasłonię trochę grzałkę. Co proponujecie i jak ją posadzić. Mam czarny żwir dosyć gruby

13. Czy stosować 1 dniową głodówkę rybek i ile karmić. Duża szczypta w moim przypadku starcza?

14. Najbardziej się martwię tym NO3 bo wiem że mało roślin. Co robić?

 

Uff trochę dużo ale cały czas się uczę i czytam forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Węgiel usuń tak jak piszesz, z wkładami też dobrze kombinujesz,

1A.Jeżeli ma pracować jako oczyszczalnia mechaniczna to tak,

2.Jeśli to kurz to włóknina pomoże, chyba, że to pierwotniaki - ale to raczej mleko nie kurz.

3. Nie stosuję takich wynalazków - tu nie pomogę-ale jak boisz się o NO3 to częściej rób podmiany

4. i 5. Jeżeli wylot filtra powoduje ruch tafli wody kostka napowietrzająca jest zbędna

6. patrz ad2.

7.Nie - przy tym oświetleniu szkoda zachodu - mchy sobie poradzą

8.Rurkę wyczyścić bo łatwo ale mech będzie nie zadowolony. Ciężko powiedzieć jak z tym walczyć bo bez fotki nie wiadomo jakie to glony

9.Takiego "ćmuszka","...tylko,tylko...", akwarium to nie lampka nocna

10.Na mchy i to od samego początku trochę za dużo - pewnie stąd te glony

12.Z tego żwiru kirysy to się pewnie nie cieszą i powiedz jeszcze, że ma ostre krawędzie. Śliczna roślinka, której nie będą przeszkadzały takie warunki to anubias - nie sadzi się go tylko przywiązuje do korzenia, łupiny kokosa lub kamienia,

13. W obydwu przypadkach - tak

14.Zakupić test kropelkowy-ok20zł-zmierzyć-w razie konieczności podmienić stosowną ilość wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...