Skocz do zawartości

Parametry wody


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tanganika to jezioro o wodach zasadowych, gdzie pH (odczyn) zmienia się w zależności od dopływającej wody w granicach – pH 8-9 . W akwariach wystarczające jest zapewnienie trofeusom pH 7,8-8,5. Idealnym byłoby utrzymywanie natomiast odpowiedniej twardości wody, przy czym najbardziej zbliżona do naturalnych „twardość ogólna” wynosi 8-11°n (stopni niemieckich), a "twardość węglanowa" 16-18°n. Nie są to jednak najważniejsze parametry, gdyż ich utrzymanie może być bardzo trudne. Natomiast należy pamiętać, że w środowisku naturalnym jeziora Tanganika występuje wybitnie duże stężenie węglanów i wodorowęglanów sodu i potasu. Stężenie tych soli powoduje, że wartości przewodności elektrolitycznej wody w jeziorze wynosi około 600-620 mikrosimensów. W warunkach sztucznych parametry te możemy uzyskać przez dodanie sody oczyszczonej (wodorowęglan sodu, NaHCO3), co spowoduje podniesienie zarówno "twardości węglanowej", jak i pH.

Parametry masz, mogę podać źródło (ale na PW, nie chcę kolejnego ostrzeżenia za reklamę :D).

Co nie zmienia faktu że rzeczywiście dno w takim akwarium jest za małe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że minimalnie te 20 ltr jest mało

Wiem również że ryby te w naturalnym środowisku żyją w stadzie 10+.

Na razie nic straconego ponieważ rybek mam tylko trzy bo resztę wybiła "ciocia dobra rada" z zoologicznego.

Myślę na 8 rybkami. Chyba nie będzie im aż tak smutno.

Dziękuje wszystkim za odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że minimalnie te 20 ltr jest mało

Wiem również że ryby te w naturalnym środowisku żyją w stadzie 10+.

Na razie nic straconego ponieważ rybek mam tylko trzy bo resztę wybiła "ciocia dobra rada" z zoologicznego.

Myślę na 8 rybkami. Chyba nie będzie im aż tak smutno.

Dziękuje wszystkim za odpowiedź i pozdrawiam.

Nie kupuj tu kolejnych trofeusów. Najlepiej oddaj ryby, a jeśli chcesz tanganikę, to proponuję taką obsadę:

3+6 muszlowiec wielopręgi, lub 1+3 muszlowiec wielopręgi i 1+3 muszlowiec krótki ;)

Możesz też zrobić malawi, z pyszczakami saulosi w proporcji 1+5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...