Skocz do zawartości

Oświetlenie akwarium [275l]110X50X50


sidorcia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Planuje zmienić akwarium z 120l na 275l i teraz pytania:

- w 120l akwarium mam oświetlenie dwie świetlówki jedna to GLO AQUA-GLO 24"/61cm 20W T8 jedna a druga to OSRAM L18W/765, które jak się nie mylę nie wystarczy w nowym akwarium? ;p

Teraz pytania na serio:

widziałem na naszym forum że ktoś miał samo oświetlenie ledowe w akwarium, czy takie oświetlenie wystarczy? Jeśli tak to ile metrów lub ledów o jakiej mocy potrzebuje?

Czy lepiej zmontować pokrywe samemu tak jak parę osób z forum?(chodzi mi o pokrywenp. z drewna a do tego pare świetlówek przymocowanych do oprawek).

Jaka będzie optymalna moc świetlówek?Czy może zamontować kilka metalohalogenowych lamp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, 2x po 90 Watt wystarczy.

Niestety jest jeden minus halogenów :cry: - Jeżeli nie zapewnisz im odpowiedniego chłodzenia to poprostu żarnik będzie się co jakiś czas przepalał (chociarz nie zawsze, na jednym żarniku pociągnąłem około 3 tyg.-bez chłodzenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. halogeny są b.dobre.(pisząc, że sprawują się super miałem na myśli niesamowity wystrzał roślin w górę dzięki temu ośwtl.)

 

Jeżeli chcesz świetlówki to pewnie będzie musiała ich dokupić z 2 może 3.

Jaką moc będziesz miała w pokrywie w 275l?(rozumiem, że kupujesz zestaw czy na części?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chesz mieć bujną roślinność to zainwestuj w halogen(oczywiście tylko i wyłącznie światło nie wystarczy aby rośliny były w świetnej kondycji (same światło to jakieś 60%))

Halogen zapewnia także żółtawą i ciepłą barwe światła (bardziej naturalnie)

 

Efekt lampy halogenowej możesz zobaczyć u mnie w podpisie "moje 240l".

(str.5-6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...