Skocz do zawartości

Po szybkim restarcie.


Pecio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Przeprowadziłem szybki restart mojego akwa (dn. 02 lutego). Wymieniłem podłoże (wypłukałem), umyłem korzeń, filtr. Zmieniłem gąbkę od filtra na nową. Wsadziłem wszystko do akwa. Zalałem wodą odstaną ponad 12h w wiadrze i 1,5 wiadra wody z denitrolem JBL. Kupiłem roślinki 3x anubias karłowaty i 3x kulki (glony). Akwarium ma 54l. I tu zaczynają się większe nieprawidłowości. Nie mam drugiego zbiornika, nie miałem komu oddać rybek. Trzymałem je w dwóch plastikowych pojemnikach. Aby się nie udusiły musiałem wpuścić je do akwa już tego samego dnia :/

 

Woda jest nieco mętna (biaława - to od podłoża). Puściłem filtr na max i włączam oświetlenie na 6h na razie (będę stopniowo przedłużał).

 

Wiem, że źle zrobiłem wpuszczając rybki, ale nie miałem wyboru.

Teraz chcę jak najbardziej polepszyć parametry wody.

 

Obsada: 1x neon czerwony, 1x miedzik, 1x cierniooczek (piskorek tygrysi), 1x zbrojnik, 7x krewetka amano.

 

Bardzo słabo, oczywiście wszystkich rybek stadnych było więcej, ale przez złe parametry wody (tylko i wyłącznie, bo akwa na prawde zadbane) wiele pozdychało (przed dłuższy okres, bardzo długi). Nie chciałem kupować nowych ryb aż do restartu.

 

Poczytałem trochę na forum. Teraz napiszę wam co chcę zrobić aby polepszyć stan akwa, zapobiec katastrofie. Proszę o wasze jak najdokładniejsze opinie i wiele, wiele porad. Za wszystko z góry dzięki.

 

1. pH = 8 (u mnie normalne). Kupiłem torf do filtra. Ile go dać na 54l? Dać już teraz, czy poczekać? Dać na stałe, czy wyjąć po jakimś czasie/ew. wymienić? (edytowano 04 lutego)

 

2. GH... Muszę kupić tester.

 

3. KH... Tester.

 

4. NO3 stan bardzo dobry = 0. (edytowano 04 lutego)

 

5. Podmieniłem 5l wody do akwa. Wlałem demineralizowaną. (edytowano 04 lutego)

 

6. Temp (28C-25C termometr podświetla te 4 wyniki ;/). Chłodzę kostkami lodu w woreczku. (edytowano 04 lutego)

 

7. Nie płuczę gąbki od filtra. (edytowano 04 lutego)

 

8. Dokupiłem 7x moczarkę argentyńską i 7x trawkę. Coś jeszcze się przyda?(edytowano 04 lutego)

 

9. Z nawozem raczej poczekam. Kiedy zacząć dawać? Np. Aqua Gainer? (edytowano 04 lutego)

 

10. Co jeszcze mogę zrobić, ew. czego mam nie robić by jak najlepiej zapanować nad sytuacją?

 

Proszę o rozwinięte odpowiedzi. Postaram się zastosować do rad.

Z góry dzięki. Czytam każdą waszą radę, dzięki za pomoc.

 

P.S: Podziwiam tych, którzy postanowili przeczytać do końca :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UP: Dzięki. Dokupiłem 7 odnóżek rogatka i 7 odnóżek trawki.

Z nawożeniem poczekam.

 

PS: Miedziki i neonki w jednym akwa to chyba nie za bardzo, co?

 

Ma ktoś jeszcze jakieś rady? Co jeszcze mogę zrobić?

Za wszystkie odpowiedzi z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogłeś postarać się pożyczyć od kogoś akwarium na jakiś czas, albo nawet z zoologicznego. Czy też kupić jakiś mniejszy. Skoro robiłeś restart i wiedziałeś, że nie masz co zrobić z tymi rybkami to trzeba było go nie robić, lub przynajmniej nie wymieniać tej całej gąbki w filtrze, ani nie płukać podłoża. Z podłoża mogłeś co najwyżej wziąć z 2-3 garści i je wypłukać i posypać na wierzch, aby ładniej wyglądało.

Teraz masz wodę z kranu w akwarium, a w niej rybki. Czyli tylko im szkodzisz.

 

1. Torf możesz dać na chwilę do filtra, ale skoro masz świeże akwarium, to jednak to wszystko musi się jakoś ustać, dojrzeć...

2.3.4... testy przydadzą się

 

Wodę schładzaj stopniowo, po 2 stopień na dzień.

Gąbkę czyścisz, jak filtr bd słabo działał, w wodzie z akwa, którą odlewasz do wiaderka itp. nigdy nie myjesz całkowicie do czysta, ani pod zimą/wrzącą wodą.

Rośliny dokup, teraz.

Woda demiralizowana raczej nie pomoże, jedynie dobry bajer, bo i tak wszystko zależy od cyklu azotowego i bakterii.

 

Na pewno nie dokupuj nowych rybek, będziesz miał teraz zdecydowanie ciężej doprowadzić to akwarium do czegokolwiek porządnego, ale próbuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Gurolsky za odpowiedź. Ktoś się zainteresował moim tematem :D Wiem, nabroiłem, ale chcę coś z tym zrobić...

Kupiłem test NO3, kupiłem torf - dalej nie wiem czy mam go dać ;P Edytowałem pierwszy post, zebrałem do kupy to co się zmieniło.

 

Z góry dzięki za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...