Skocz do zawartości

Samiczka Gupika leży na dnie


Bartess
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Po wielu latach przerwy założyłem akwarium (45l) - głównie dla córki :-).

Problem jest taki: założyliśmy akwarium w poniedziałek, zarybiliśmy w czwartek (gupiki, neonki i... zapomniałem). Od wczoraj jedna samica gupika praktycznie cały czas leży na dnie. Bardzo mocno aktywizuje się podczas karmienia, najbardziej interesuje się pokarmem ze wszystkich rybek. Nie wiem czy jej brakuje pokarmu, bo podając małe porcje nawet po 10 minutach jest nim mocno zainteresowana. Po karmieniu ucieka z powrotem na dno. Nie leży na boku, nie wywraca się, ale nie chce pływać, płetwy włożone wzdłuż ciała. Wg mnie nie wygląda na chorą. Zastanawiam się czy przyczyną może być zbyt silny strumień wody przed którym kryje się właśnie na dnie? Mam filtr Aquael PAT mini, Nie ma wirów w akwarium, ale woda krąży 1-2 cm/s. Mam nadzieję, że na podstawie tego, co udało mi się zaobserwować i opisać ktoś mi poradzi.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki: założyliśmy akwarium w poniedziałek, zarybiliśmy w czwartek

I tu masz odpowiedź. Akwarium jeszcze nie dojrzało.

Akwarium powinno dojrzewać 2-3 tygodnie.

Bez ryb.

Nie ma jeszcze tam bakterii odpowiadających za rozłożenie amoniaku i azotynów.

Jak masz testy na amoniak i azotyny to zrób je.

Ryby się karmi ok 2 razy dziennie.

Podaj konkretną ilość ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 gupiki

OK

2 glonojady

A w życiu. One są do akwarium min 100l.

Więc oddaj je.

Chodziło Ci o zbrojniki niebieskie?

5 neonków inesa

OK

2 danio pręgowane

Za małe akwarium, bo to ryby żwawe i nigdy nie trzyma się parami danio tylko w stadach.

i... rybki, których nazwy zapomniałem!

Daj zdjęcie jeśli to możliwe.

2 jakieś... (na paragonie napisane: jarzenieczwi)

Chodziło o zwinniki jarzeńce.

Oddaj, bo masz już i tak za dużo ryb.

Neony i gupiki mogą zostać.

woda w poniedziałek zalana, z uzdatniaczem.

To bez znaczenia, uzdatniaczem bakterii nie stworzysz. Co najwyżej usuniesz zabójczy im chlor oraz tlenki metali ciężkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-10633-13685165615753_thumb.jpgGlonojad - czy to ten sam, co tu?. Ale może faktycznie to zbrojniki niebieskie, mają jakieś 2 cm.

 

post-10633-13685165616521_thumb.jpg To ta niezidentyfikowana rybka.

 

Porady jakich mi udzieliłeś każą mi się mocno zastanowić nad profesjonalizmem spszedafcuf w sklepach zoologicznych... Przykre, że chodzi tylko o kasę.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to zbrojnik niebieski, ale tamtej rybki nie znam :) więc wolę nie mówić. Ale na pewno kolega miał rację.

Zauważ, że w sklepach ryby są tylko ,,na chwilę'', więc takie małe zagęszczenie aż tak im nie szkodzi, gorzej jeżeli dorastają i żyją w takim sztucznym środowisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki: założyliśmy akwarium w poniedziałek, zarybiliśmy w czwartek

I tu masz odpowiedź. Akwarium jeszcze nie dojrzało.

Akwarium powinno dojrzewać 2-3 tygodnie.

Bez ryb.

Zgadza się w wodzie i w filtrze nie ma jeszcze odpowiedniej flory bakteryjnej jednak czekanie i tak może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.

 

Ja bym zaproponował użycie bakterii startowych w płynie np: JBL około 10 11zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zacząć od zmniejszenia karmienia i podmian wody (ok 30% co 2-3 dni przez tydzień) żeby usunąć nadmiar związków azotowych z wody. Można dodać bakterie np tetry, modlić się i czekać aż zaczną pracować. Filtr działa 24h/dobę? Filtra na razie nie czyść a jak się mocno zabrudzi to lekko wypłucz gąbkę w wiaderku w wodzie spuszczonej z akwarium podczas podmiany. Podmiany robi sie w ilości ok 20% na tydzień jak akwarium się już ustabilizuje. Wtedy możesz wrócić do normalnego karmienia. Teraz każda ilość karmy, którą wsypiesz do akwarium zamieni się w truciznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...