Skocz do zawartości

piczu14

Użytkownik
  • Postów

    111
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia piczu14

Newbie

Newbie (1/14)

13

Reputacja

  1. Witam wszystkich. Poszukuje do swojego BW nowej obsady. Obecnie pływa w nim ławica kirysków sterby, ale chcę dołożyć też ławice pływająca w tobie. Zależy mi na tym żeby były to ryby nieco większe niż np. neony. Skalary odrzucam, ponieważ pora na coś innego. Wybór padł na Akary z Maroni, ale w mojej okolicy bardzo ciężko je kupić (Lublin i okolice). Macie propozycje jeszcze innych ryb podobnych rozmiarów pływających w toni? Zależy mi, żeby była to Ameryka Południowa, ale propozycje z Azji też przemyśle. Akwarium to typowe BW z miękką.i kwaśną woda, w wystroju liście, piach i drewno. Pozdrawiam
  2. Ja w swoim 200l BW z hydroponiką i niezbyt dużą obsadą podmieniam wodę 10-15% raz na 2 tygodnie. Jak zdarzy się, że nie podmienię miesiąc to wtedy jest 20%. czasem sprawdzam NO3 i nigdy nie wzrosło >5ppm. Ale tak jak mówicie są też substancje nie wykrywalne testami.
  3. Ja do swojego BW zalewam porcję liści wrzątkiem i odstawiam na kilka godzin. Mam wrażenie, że wtedy lepiej szybciej mokną i lepiej toną. Wodę wylewam, a wrzucam do akwa same liście.
  4. Na pudełkach były tylko te informacje, które podałem. Widać i one często znacznie różnią się od rzeczywistych. Co do samych LED'ów przeważnie każdy model ma do wyboru barwę białą ciepłą (3000-3500K według producenta) i zimną (6000-6500K). Zimna daje większy strumień świetlny niż ciepła co działa na naszą korzyść. Biorąc pod uwagę, że LEDy tanieją coraz bardziej, ich skuteczność oraz spektrum ulega poprawie (słyszałem o diodzie, która emituje całe spektrum światła dziennego) stawia akwarystów w coraz lepszym położeniu. P.S. Przed chwilą znalazłem wykres spektrum LEDa ciepłego i zimnego. Wynika z niego, że ciepłe największy pik mają w zakresie światłą zielonego, zimne też mają go sporo ale najwięcej niebieskiego. Martwić może jedynie bardzo małe natężenie przy barwie czerwonej, ale na upartego można dołożyć kilka czerwonych ledów. Są plantacje roślin, gdzie oświetlenie składa się tylko z diod niebieskich i czerwonych.
  5. Pomiar robiony był luksomierzem w izolowanej kuli (światło ze źródła nie padało bezpośrednio na czujnik), więc większe rozproszenie czy skupienie światła nie miało znaczenia.
  6. Ale sodówek nikt w akwa nie stosuje, a a energooszczędne i LEDy jak najbardziej
  7. Sodowa żółta? Dlaczego? Przecież skuteczność świetlna wynosi 20lm/W, a LED'owej (coś takiego http://www.smd-led.pl/zarowki_led_e27.php?pro_id=384)to prawie 100lm/W. Przypominam, że nie są to wartości podane na opakowaniu a rzeczywiście zmierzone. To porównanie ma na celu pokazanie, jakie źródło światła da najwięcej światła w stosunku do pobranej mocy.
  8. Witam wszystkich. Ostatnio miałem okazję zbadać skuteczność świetlną różnych źródeł światła, a oto wyniki pomiarów: Rodzaj źródła (dane znamionowe) - Moc rzeczywista [W] - strumień świetlny [lm] - skuteczność świetlna [lm/W] Żarówka zwykła matowa 100W - 96 - 880 - 9,17 Żarówka LED (starszy model) - 4 - 106 - 26,4 Fila 60W (reflektor) - 60 - 624 - 10,4 LED SMD 9W 800lm - 10 - 939 - 93,9 Żarówka zwykła przezroczysta 100W 1350lm - 104 - 1475 - 14,2 Halogen 70W 1200lm - 72 - 1106 - 15,4 Energooszczędna 20W 1160lm - 26 - 1386 - 53,3 POLAMP sodowa 200W - 200 - 4031 - 20,2 Łatwo zauważyć, że najgorzej wypadają przy tym zwykłe żarówki żarowe, starsze modele LED też nie za ciekawie. Widać natomiast, że nowe żarówki LED biją na głowę pozostałe źródła światła (nie testowałem jedynie świetlówek, ale biorąc pod uwagę wartość wziętą z Internetu 45-104 lm/W – przyjmijmy 75), co przy ich coraz bardziej niższych cenach czyni je bardzo dobrym wyborem do oświetlania akwarium. Nie biorę pod uwagę widma barw, a jedynie moc wypromieniowaną w postaci światła.
  9. To dostosuj akwa pod żyworódki, rezygnując z reszty.
  10. Jak chcesz kiryski, to podłoże jest do zmiany. Jeśli nie chcesz go zmieniać, to zrezygnuj z ryb dennych. Mogą zostać zbrojniki, bo one nie kopią w podłożu. Gupików też nie powinno się mieszać z większością ryb z SA, ze względu na różnicę w parametrach wody (gupiki mają podobne wymagania jak mieczyki). Zastąp je ławicą kąsaczowatych. Tu masz spore pole do popisu. Dodał bym tylko rośliny pływające, bo ryby, a szczególnie kąsaczowate nie przepadają za takim mocnym światłem.
  11. Mieczyki padają z jakiegoś powodu. Skoro to nie pojedynczy przypadek, to prawdopodobnie coś w akwarium, może parametry wody? Musisz zmierzyć coś więcej, a nie tylko pH. Przy takiej obsadzie proponował bym NO2, NO3 i standardowo GH, KH. Co do akwarium, to nic się kupy nie trzyma. Ryby dobrane zupełnie bez podobieństw. Karasie wymagają wody chłodniejszej niż reszta ryb. Dla kirysków obowiązkowo piach na podłoże, a u Ciebie sam żwir. Bocja wspaniała jest zdecydowanie za mała do tego akwarium. Dla takiego stadka o wiele więcej jest potrzebne. Ryby nie zgrywają się też parametrami wody, mieczyki potrzebują wody twardej i lekko zasadowej, natomiast reszta to woda miękka i kwaśna. Wizualnie akwarium wygląda w miarę nieźle, ale od środka jest dużo do poprawy.
  12. Ładne masz parametry wody. Dekorację pasowało by czymś uzupełnić, szczególnie na dole bo trochę pusto. Co do zbrojników, to ja ma 2 L104, ale są bardzo skryte i płochliwe, ciężkie do obserwacji. Może jednak przy większym stadku były by bardziej śmiałe.
  13. Trochę pomieszałeś Jak chcesz wlać do akwarium sól b.słabo rozpuszczalną w wodzie? Soda owszem podniesie twardość, ale nie GH, tylko KH. Jak chcesz podnieść GH i KH lejąc sole do wody, to musza to być rozpuszczalne sole wapnia/magnezu, np. CaCl2 i rozpuszczalne węglany, np. wpomniana już soda.
  14. Jak rozdzielisz piach od żwiru (korzeniem albo czymś takim), to wyspa da radę. W przeciwnym wypadku bardzo szybko zatraci walory estetyczne.
  15. Ja nie wiem, czemu macie takie uprzedzenia do piachu. Ten ma infekcję skrzeli, tamtemu rośliny gniją a trzeciemu jeszcze coś innego. Jestem w stanie dać uciąć sobie rękę, że nie powoduje tego piach. Osobiście nie znam bardziej uniwersalnego podłoża zarówno dla ryb i roślin niż piach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...