Skocz do zawartości

Błotniarka stawowa


tomek1995s
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co myślicie o trzymaniu tegoż oto ślimaka w akwarium.

 

Błotniarka stawowa (Lymnea stagnalis)

 

Ślimak o silnie spiczasto zwiniętej muszli. W dobrych warunkach może osiągać nawet do 7 cm długości i 3 cm szerokości. Muszla mimo swych pokaźnych rozmiarów jest niezwykle krucha. Błotniarka stawowa jest naszym największym gatunkiem wodnego ślimaka. Żyje w większości wód śródlądowych. Dobrze znosi warunki w domowym akwarium. Służy jej temperatura pokojowa i pH w zakresie 6-8. Nie należy łączyć jej w jednym zbiorniku z pijawkami, rakami oraz drapieżnymi owadami, które stanowią dla niej zagrożenie. Na błotniarkę mogą też polować niektóre ryby. Błotniarka stawowa jak również inne gatunki błotniarek oddycha powietrzem atmosferycznym.

 

Błotniarka stawowa chętnie porusza się po lustrze wody wykorzystując napięcie powierzchniowe

post-7343-13685163726013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy z jakimi rybami ze względu na wspomniane przez Ciebie warunki hodowli (temp). Ślimak ten jest bardzo delikatny jeśli chodzi o zanieczyszczenie wody i nie jest tak odporny jak np. Ampularia. Warto też pamiętać, że błotniarka (tak stawowa jak i moczarowa) jest żywicielem pośrednim motylicy wątrobowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Duże są już cztery.

Małych od czorta. Są też w rogach akwarium kokony. Po mojemu to błotniarka, bo sprawdzałem na fotach w sieci. Ma takie 'uszy', spiralną muszlę i pływa najczęściej po powierzchni. Opis jak i wygląd pasuje do błotniarki. Rośliny kupuję w sklepach. Przywlokłem go chyba z nadwódką wielonasienną. Chyba nie opanuję tej plagi. Najpierw myślałem, że to zatoczek, ale sie myliłem.

 

Są takie kokony:

Dołączona grafika

 

A oto ON:

 

http://zapodaj.net/30ac650082b9.jpg.html

 

http://zapodaj.net/7be323f730aa.jpg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hi ho

Zainteresuj się helenami, ślimakami które dokonują exterminacji innych gatunków ślimaków. Są całkiem skuteczne w tej walce nie obciążając przy tym ekosystemu w którym się znajdują. Nie wiem czy to co pokazujesz na zdjęciach to błotniarka czy rozdętka, nie widać wielkości ich oraz innych cech charakterystycznych poza kierunkiem skrętu muszli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...