Skocz do zawartości

Elektronika z kompaktu


Kapiq99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zrobiłem eksperyment i podłączyłem elektronike z świetlówki kompaktowej(energooszczędnej) Philipsa 20W(dostałem od kolegi i musze mu wierzyć na słowo :) ) świetlówke 18W i działa, oto dowód:

post-342-13685154045139_thumb.jpg

 

czyli pozostało mi teraz dokupić dwie oprawki bryzgoszczelne i dwa uchwyty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Uzoona.

Oczywiście ja również sie z tym zgadzam w pełni, tylko żeby to był jedyny temat z spamem to było by cudnie...

Teraz prosba ode mnie do Kapiqa - napisz bardziej obrazowo i łopatologicznie jak zrobiles caly schemat. Moze i ja skorzystam z pomyslu :)

Jak w poniedziałek dostane w hurtowni wszystkie potrzebne materiały, przedstawie wszystko krok po kroku, choć to nic naprawde skomplikowanego ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Uzoona.

Oczywiście ja również sie z tym zgadzam w pełni, tylko żeby to był jedyny temat z spamem to było by cudnie...

Teraz prosba ode mnie do Kapiqa - napisz bardziej obrazowo i łopatologicznie jak zrobiles caly schemat. Moze i ja skorzystam z pomyslu :)

Jak w poniedziałek dostane w hurtowni wszystkie potrzebne materiały, przedstawie wszystko krok po kroku, choć to nic naprawde skomplikowanego ;)

również jestem ciekawa jak to zrobiłes :) moze i ja skorzystam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zainteresowanym osobom już proponuje "szukać" przepalonej świetlówki kompaktowej w domu, popytać po znajomych albo zapytać w sklepie gdzie mają takie świetlówki, mi to troche zajęło ale mam dwie teraz ;) oczywiście musi być takiej samej mocy jak dokładana świetlówka lub większa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to co będzie potrzebne:
elektronika z kompaktu, mogą się różnić zależnie od producenta - w moim przypadku 0zł
Dołączona grafika

2 oprawki bryzgoszczelne T8 - 12zł
Dołączona grafika

uchwyty do świetlówki T8 - 1,50zł
Dołączona grafika

kostka do połączeń(opcjonalnie) - miałem akurat ale tak to kosztuje 1-2zł
Dołączona grafika

przewód z wtyczką - 0zł bo miałem akurat
Dołączona grafika

puszka instalacyjna - 0,49zł
Dołączona grafika

Z narzędzi będzie potrzebna lutownica, nożyk, kombinerki lub cążki...

Pokaże jak ja to zrobiłem bez żadnych schematów, bo elektrykiem nie jestem, czyli na "chłopski rozum".
Elektroniki mogą się różnić nieco konstrukcją i wyglądem więc jak będziecie rozbierać świetlówkę i wyjmować elektronike to postarajcie się przewody odchodzące od płytki zostawić przy niej(chociaż kawałek) jeśli takie będą oczywiście lub zapamiętać gdzie były przylutowane, ułatwi Wam to późniejsze zlokalizowanie miejsc lutowania poszczególnych przewodów.

Na poniższej fotce pokazana jest elektronika z przylutowanymi kawałkami przewodów:
szare - zasilanie, tu przylutujemy przewód z wtyczką
niebieskie - do jednej oprawki
czarne - do drugiej oprawki

Dołączona grafika

Do tych przewodów przykręciłem kostki do połączeń i tu od razu mówię że nie jest to konieczne, można przewód zasilający i oprawki lutować bezpośrednio do płytki. Zrobiłem tak aby lepiej Wam to zobrazować :D a dwa to w razie chęci szybkiej podmianki elektroniki tylko odkręcam i przykręcam i nie muszę lutować 1000 razy ;)
Tak to wygląda:

Dołączona grafika

Następnym krokiem będzie wywiercenie bądź wypalenie dwóch otworów w puszce po przeciwnych stronach i umieścić przez nie przewody, w jeden otwór zasilający a w drugi obydwa przewody od oprawek i połączyć za pomocą kostek lub lutując bezpośrednio wg wyżej wymienionej instrukcji (kolory).Tak to u mnie wygląda po podłączeniu:

Dołączona grafika

Całość zamknąć i gotowe. U mnie ta puszka jest na zewnątrz, ale jak ktoś by chciał ją umieścić gdzieś pod pokrywą to uszczelnić dobrze silikonem akwarystycznym:

Dołączona grafika

Opcjonalnie jak ktoś chce może zamontować na przewodzie zasilającym włącznik/wyłącznik np:

http://images37.fotosik.pl/50/bdd382ec685e95f3m.jpg

I całość:

http://images37.fotosik.pl/50/f15431449c300c0cm.jpg http://images32.fotosik.pl/439/846bfc0a9c6c171dm.jpg http://images38.fotosik.pl/50/2274c76aeec96e31m.jpg

Tymczasowo u mnie trzyma uchwyty taśma aluminiowa ta co oklejałem pokrywę bo podczas montażu okazało się że świetlówka opiera się o rant otworu na karmienie i uchwyty nie sięgają do pokrywy, ale jak dorwe jakąś grubą taśme klejącą to przykleje, spaść nie spadnie bo i tak opiera się o drugą świetlówkę jak to widać na jednym ze zdjęć. A może ktoś podsunie jakieś inne rozwiązanie.

http://images44.fotosik.pl/50/f5d8a6106f6c1bc3m.jpg

Polecam okleić pokrywe taśmą aluminiową, naprawdę dużo daje.

http://images49.fotosik.pl/50/1489df90a1e63fabm.jpg

Przepraszam za łopatologie, ale nie jestem fachowcem, są tu na pewno więksi uczeni i jak coś opisałem źle, niejasno lub o czymś zapomniałem to mnie poprawią. Pytać jak coś nie zrozumiałe.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem w tych sklepach chyba w 6 lub 7 ale najwieksza jak mieli to byla 14 ciezko dostac cos okolo 20 a cud juz dostac cos powyzej dobze ze mialem 1 przepalona 18 w piwnicy heheh ale zycze powodzenia moze bedziecie mieli wiecej szczescia niz ja tak jak pisalem u mnie swieci ze az milo dalem dodatkowo 2 wylaczniki zeby regulowac natezenie swiatla zeby sie za duzo glonow nie pojawailo dzisiaj bede kombinowal z bimbrownia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś zrobiłem eksperyment i podłączyłem elektronike z świetlówki kompaktowej(energooszczędnej) Philipsa 20W(dostałem od kolegi i musze mu wierzyć na słowo :) ) świetlówke 18W i działa, oto dowód:

[attachment=0]DSCN2297.JPG[/attachment]

 

czyli pozostało mi teraz dokupić dwie oprawki bryzgoszczelne i dwa uchwyty ;)

kapiq99 gratuluję pomysłowości ! ! ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...