Jump to content

Brzanki sumatrzańskie - zachowanie.


Atreyu
 Share

Recommended Posts

Witam ;)

 

Mam kilka pytań odnośnie zachowania brzanek sumatrzańskich [barbus Tetrazona]:

-Jak zachowują się te ryby wobec innych gatunków w akwarium?

-Czy obgryzają płetwy wszystkim rybom czy tylko gatunkom o długich płetwach [np. gupiki]?

-Przejawiają agresje wewnątrzgatunkową?

-Sposób karmienia i ilość hodowanych osobników wpływa znacznie na ich zachowanie wobec innych ryb?

 

Zależy mi przede wszystkim na opisach doświadczeń osób które mają, lub miały te ryby. Sucha "encyklopedyczna" wiedza na temat ich zachowań jest mi dobrze znana, ale chciałem poznać jak to wszystko wygląda w praktyce ;).

Bardzo dawno temu miałem dwie sztuki, oprócz nich w akwa pływały tylko zbrojniki - wtedy problemów nie było.

Kiedyś gdy będę miał odpowiednie warunki dla nich chciałbym wrócić do hodowania tych pięknych ryb - dlatego założyłem ten temat. ;)

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Witaj

 

Ja posiadałem kiedyś brzanki sumatrzańskie (10szt) z rybami właśnie typu gupik,gurami,czy tam bojownik ;) .Wszystko było ok :) .

Im było więcej brzanek,tym bardziej olewały inne ryby a zajmowały się sobą :D ,zaś gdy brzanek było mniej (3-4) lubiały zaczepić jakąś rybę - nie koniecznie z długimi płetwami :zamieszany: .

Agresja wewnątrz gatunkowa nie występuje u tego gatunku,albo ja tego nie dostrzegłem.

Sposób karmienia nie ma znaczenia,ale jak wcześniej wspomniałem,im mniejsza ilość brzanek,tym bardziej lubiały się do jakiejś rybki doczepić.

Link to comment
Share on other sites

Agresja wewnątrz gatunkowa występuje ponieważ ustalają hiearchie w stadzie. Ale trwa to na początku umieszczenia ryb w akwarium, później to przemija lecz mogą się atakować gdy jakaś niższa w hiearhi ryba podskoczy wyższej to jest wtedy biedna :roll: . Wiem bo sam obecnie hoduje stado 11 sztuk tych rybek. ;) Co do obgryzania coraz mniej o tym się słyszy często są hodowane ze skalarami, guraminami i innymi. Przejawiać agresje w stosunku do innych rybek mogą okazywać jak ryby są mniejsze i słabsze ale to raczej rzadko zauważałem.

A i jeszcze nie Barbus tetrazona tylko Puntius anchisporus :!: Ale skoro mówiłeś że pozostaniesz przy starej systematyce to nie ma sprawy ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja również miałam Brzanki Sumatrzańskie i niemile je wspominam :/. Było ich 10 sztuk w 144L do tego Kiryski Albinosy i Glonojad Złoty. Kiryski były biedne, cały czas były ganiane, gryzione, po tygodniu były już tak poobgryzane, że nie wychodziły z zarośli. Musiałam je oddać koledze. On ma natomiast Kiryski Pstre i tych Brzanki się nie czepiaja.

Same Brzanki wobec siebie nie okazywały agresji wręcz przeciwnie, pięknie się prezentują w dużej grupie :). Nie bały sie mnie, jak czyściłam, akwa to chętnie podpływały i skubały mnie w rękę. Z bólem je oddałam, szkoda, że były takie wredne dla Kirysków...

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dziękuje wszystkim za odpowiedzi, rozwiały wiele moich wątpliwości ;)

Gdy tylko będę miał odpowiednie warunki to sprawie sobie stadko tych brzanek.

Co do ich zachowania wobec kirysków - kiedyś obiło mi się o uszy że czasami ich nie tolerują, ale myślałem że to był jednostkowy przypadek. Jak widać jednak coś w tym jest ;)

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...