Skocz do zawartości

Bardzo płochliwe paletki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam amatorskch hodwców palet

mija właśnie 8-my dzień od zakupu 5 szt młodych (ok 2 cm dł).

Akwa 80l, filtr zewnętrzny TETRA, woda odstana, rośliny dość gęsto obsadzone, PH obniżone do 6,9, temp 28.

Towarzystwo : 2 male otoski i 3 kosiarki.

Karmienie - płatki i rozmrożone serca wołowe, ale bardzo słabo jedzą (prawie wcale).

Są bardzo płochliwe, ciągle kryją sie po kątach.

Wiem, że potrzebują 2-3 dni na aklimatyzację, ale aż 8 ???

Może doradzicie co robić.

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam :

Mykobakterioza - określana jest jako gruźlica ryb. Wywoływana jest przez bakterie z

rodziny Mycobacterium. Zródłem zarażenia są chore ryby. Bakterie przenikają do ciała

zdrowych ryb poprzez skórę, skrzela, przewód pokarmowy. Często przyczyną są złe

warunki w hodowli.

 

Objawy - choroba objawia się wychudzeniem, apatią i utratą apetytu.

 

Leczenie - terramycyna w ilości 13 mg/1 litr wody, kąpiel przez 7-10 dni, kanamycyna w

ilości 10 mg/1 litr wody, kąpiel przez 7-10 dni.

 

http://www.eioba.pl/a73346/choroby_ryb

Do tego dochodzi jeszcze to ze 9 paletek nie może być w 80 L akwarium !!!! Skoro tego nie wiesz to znaczy że nie podołasz z paletkami i zdechną. (chyba że to akwarium kwarantannowe to zwracam honor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 80l, filtr zewnętrzny TETRA, woda odstana

Akwarium 80l dla 9 paletek? To naprawdę zły pomysł.

Jaki filtr?

Woda odstana 8 dni, czy dojrzała [minimum parę tygodni]?

PH obniżone do 6,9

No rzeczywiście kwaśna woda ;)

A reszta parametrów?

Przy dyskowcach warto mieć zestaw testów...

Towarzystwo : 2 male otoski i 3 kosiarki.

Nie najlepsze towarzystwo. Otoski są stadne, a kosiarki nie nadają się do 80l.

 

Nawet jeśli wyleczysz ryby [a 80l to twój zbiornik hodowlany] to będziesz musiał je oddać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tylko 5 paletek,2 ostoski, 3 kosiarki ( ta 9-ka pod tesktem to był błąd).

Wszystkie rybki zakupione jednocześnie .

Akwarium było nowo założone.

Mam nadzieję , że to nie choroba - paletki nie są wychudzone, coś tam jedzą - tylko bardzo płochliwe.

Wiem, że 80l to mało na 5 szt - docelowo jak podrosną mają być 2-3szt (pozostłe trafią do większego).

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Atreyu,

naprawdę trochę poczytałem zanim kupiłem te paletki.

U Hodowcy miały PH 6,8

Pozostałe testy też mam -parametry wody są OK

Otoski i kosiarki są b. młode i tylko przejściowo po to aby pozbyć się okrzemka na roślinach (jak to w młodych akwariach bywa).

Ryby wpuszczone po 3 tygodniach a nie 8 dniach (czytaj uważniej)

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Atreyu,

naprawdę trochę poczytałem zanim kupiłem te paletki.

 

Z całym szacunkiem, ale choćbyś przeczytał 20 książek na temat dyskowców to twoje akwarium będzie na nie za małe.

Pozostałe parametry ok?

Będzie bardzo miło jak je nam podasz i napiszesz jakimi testami je mierzysz.

 

Okrzemek chyba ani otoski, ani kosiarki nie jedzą... w każdym razie zwalcza się przyczynę a nie skutek zaglonienia.

Ryby to nie zabawki, nie można ich kupować na chwilę, albo żeby sobie popływały przejściowo.

Bez likwidacji przyczyny jak pozbędziesz się ryb to problem powróci.

 

PS: Nie zakładaj kolejnych identycznych tematów.

viewtopic.php?f=22&t=17792

 

PS2: Zmierz obecne parametry, bo te które masz w tej chwili i te przed wpuszczeniem naraz wszystkich ryb do 80l [9 czy tam 5 dysków + 2-ch innych gatunków] - mogą się zasadniczo różnić, mam tu na myśli w szczególności stężenie związków azotu.

Dalej nie napisałeś nic o modelu filtra jaki tam masz.

 

PS3: Sygnaturkę dodaje się tu:

ucp.php?i=profile&mode=signature

Nie będziesz musiał się wtedy osobno pod każdym postem podpisywać ;)

 

PS4:No i się wyjaśniły te parametry OK :D

temp 28 st

PH 6,9

TwW 3,5

TwO 6

 

Brak jakichkolwiek testów na związki azotu, akwarium za małe, ryb za dużo, wszystkie wpuszczone na raz do świeżego akwarium. Zachowanie paletek nic a nic mnie nie dziwi. To jak ryby się zachowują - odzwierciedla jak się czują w akwarium "amatorskiego" hodowcy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi ,

Akwa zalane 27.02, po tygodniu obsadzone roślinami i obniżone PH, po 3 tygodniach wpuszczone rybki

temp 28 st

PH 6,9

TwW 3,5

TwO 6

nie mam wszystkich testów, jak zrobię podam pozostałe.

W końcu nie jestem kompletnym laikiem - akwa 200l wielogatunkowe jest obecne w domu od 20 lat (z kilkoma przerwami)

i może nie na najwyższym poziomie (z braku czasu)

A pomysł z paletkami jest najmlodszego syna - chce spróbować a ja mu w tym trochę pomagam.

Wiem, że hadowanie paletek to nie to samo co skalarów, gurami, neonków itd.

 

Może nie ma co tragizować, bo rybki nie wyglądają na chore czy totalnie apatyczne .

Pozdr

WP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj Atreyu,

naprawdę trochę poczytałem zanim kupiłem te paletki.

 

Z całym szacunkiem, ale choćbyś przeczytał 20 książek na temat dyskowców to twoje akwarium będzie na nie za małe.

Pozostałe parametry ok?

Będzie bardzo miło jak je nam podasz i napiszesz jakimi testami je mierzysz.

 

Okrzemek chyba ani otoski, ani kosiarki nie jedzą... w każdym razie zwalcza się przyczynę a nie skutek zaglonienia.

Ryby to nie zabawki, nie można ich kupować na chwilę, albo żeby sobie popływały przejściowo.

Bez likwidacji przyczyny jak pozbędziesz się ryb to problem powróci.

 

PS: Nie zakładaj kolejnych identycznych tematów.

viewtopic.php?f=22&t=17792

 

PS2: Zmierz obecne parametry, bo te które masz w tej chwili i te przed wpuszczeniem naraz wszystkich ryb do 80l [9 czy tam 5 dysków + 2-ch innych gatunków] - mogą się zasadniczo różnić, mam tu na myśli w szczególności stężenie związków azotu.

Dalej nie napisałeś nic o modelu filtra jaki tam masz.

 

PS3: Sygnaturkę dodaje się tu:

ucp.php?i=profile&mode=signature

Nie będziesz musiał się wtedy osobno pod każdym postem podpisywać ;)

 

PS4:No i się wyjaśniły te parametry OK :D

temp 28 st

PH 6,9

TwW 3,5

TwO 6

 

Brak jakichkolwiek testów na związki azotu, akwarium za małe, ryb za dużo, wszystkie wpuszczone na raz do świeżego akwarium. Zachowanie paletek nic a nic mnie nie dziwi. To jak ryby się zachowują - odzwierciedla jak się czują w akwarium "amatorskiego" hodowcy...
No to mi dowaliłeś :oops:

a co do filtra Tetratec EX700

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On chyba nie zdaje sobie sprawy jakie paletki potrafią być duże. Widziałam dorosłe paletki w 200 litrach i były za duże na te 200 litrów takich wielkich 5 pływało.

On na pewno zdaje sobie sprawę, ale jego synek chce spróbować.

Jak "złapie bakcyla" i będzie miał sukcesy w hodowli paletek , to mu zmienię zbiornik na 200l (większy nie wejdzie do pokoju).

A przecież w 2-3 miesiące nie urosną z 2cm do 15cm - prawda ?.

 

PS

a najbardziej cenne opinie są Tych, którzy ich nie hodują i tylko "biją pianę" na forum - może spróbujcie sami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a najbardziej cenne opinie są Tych, którzy ich nie hodują i tylko "biją pianę" na forum - może spróbujcie sami.

Nie no spoko, hodujmy wszyscy Paletki, Sumy Rekinie, Bocje wspaniałe w 50L :roll:

Kolego, ten kto napisał w książkach o Paletkach, o zbiorniku (litraż) itp. rzeczy zapewne miał do czynienia z tymi rybkami lub chociaż był w kontakcie z osobami, które się zajmowały hodowlą tego gatunku. Nikt nie dopuściłby do wydruku książki w której jest napisane, że Paletki mogą być trzymane w 80L. Moim zdaniem od 300L w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znowu napad,na człowieka który nie boi się wyzwania,jakimi są paletki ;) a szanowni forumowicze linczownicy tylko na takie coś czekają ,raz że nabijają posty znając tylko suchą teorię o dyskowcach,dwa że nie mają odwagi wyskoczyć poza swoje platki,bojowniki,gupiki,nie licząc aniji227 kobita miała te ryby i co nieco się orientuje ;) do rzeczy 80l to troszkę mało fakt,ale są to bardzo małe ryby więc czasu troszkę jest,podnieś temp. do 30 c ,a jak podrosną chcesz zostawić dwie ryby?domniemam że dobraną parę jeśli tak 80l doskonale posłuży jako akwa tarliskowe,powodzenia ;););)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie licząc aniji227 kobita miała te ryby i co nieco się orientuje

Swoim postem tylko podważasz jej wiedzę. Nie każdy ma warunki do trzymania Paletek, dlatego co mądrzejsi nie wciskają ich do 80L akwarium.

 

Do autora postu, lepiej było poczekać i kupić to duże akwarium niż teraz trzymać je w takim małym akwarium i narażać na stres i choroby nim wywołane. Rybka będzie rosła z dnia na dzień i z każdym dniem będzie coraz bardziej dla niej odczuwalny brak miejsca. Widziałam u jeden osoby Bocję Wspaniałe w 110L akwa i wierz mi bardzo nieprzyjemny widok, oczywiście osoba ta uważała, że rybki są zadowolone, tylko ciekawe czemu tak się chowały i zabijały o szybę jak się podchodziło.... I jeszcze pytanie, takie moje ciekawskie, będzie Cię satysfakcjonował widok dwóch Paletek?? Osobiście uważam, że dużo lepiej gatunek ten prezentuje się w większej grupie. No i do Paletek nie poleca się innych ryb, raczej akwarium jednogatunkowe. Ale to już poczytaj sam, poniżej trochę historii.

:arrow:http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... id111.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek dyski są rybami stadnymi

 

Ta jedna para, którą chcesz tam zostawić po prostu będzie chorować ze smutku.

Chcesz, żeby syn złapał bakcyla ? To nie wsadzaj dyskowców do 80l bo jak padną to syn zrezygnuje z tak rewelacyjnego hobby.

 

Miałam dyski w 240l i to 4 szt tylko. Okazały się bardzo trudne w hodowli i zbyt wiele czasu trzeba im było poświęcać, a ja mam oprócz tego w domu 2 dzieci, psa i wiecznie marudzącego chłopa.

 

Są to drogie ryby więc jeżeli stać Cię od razu na kupno tylu szt, to stać Cię na to, aby im kupić te 200l.

W tych 80l po prostu się zmarnują, daj sobie przetłumaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Aniu za rzeczowe rady.

Ja od początku byłem przeciwny temu eksperymentowi i moje obawy się potwierdziły, no ale chłopak się uparł.

Zaczynam już myśleć o ew. przemeblowaniu pokoju i zakupie akwa. >200l , na szczęście kupiłem małe palety i mam na to trochę czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% nie podmieniaj, jak już chcesz tyle podmieniać to 2 razy po 20% albo jak chcesz to po 25% (bo mnie pojadą zaraz że nie potrafię liczyć) :P

Nie przejmuj się opiniami tych co widzieli paletki tylko w sklepie a na forum cwaniakują że paletki nadają się do zbiornika od 300L w górę... albo mieli paletki i nie dali sobie z nimi rady to oddali :lol:

Fakt że masz tych palet ciut za dużo ;) jak najszybciej załatw ten większy zbiornik. Piszesz że większy niż 200L się nie zmieści do pokoju, więc zakładam że chodzi o jego długość, czyli 240L 120cm/40cm/50cm odpada, to kup zbiornik 100cm/50cm/50cm dł/gł/wys ma on 250L do tego filtr kubełkowy, minimum coś kalibru filtra JBL e900, FLUVAL 305, AquaEl Unimax Professional 250 albo Tetra Tec Ex 700, plus jakiś wewnętrzny i będzie dobrze ;)

 

A co do płochliwych paletek to moje też uciekają za filtr gdy zrobię jakiś gwałtowny ruch ale przeważnie to podpływają do przedniej szyby na mój widok i jedzą mi z ręki :D

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50% nie podmieniaj, jak już chcesz tyle podmieniać to 2 razy po 20% albo jak chcesz to po 25% (bo mnie pojadą zaraz że nie potrafię liczyć) :P

Nie przejmuj się opiniami tych co widzieli paletki tylko w sklepie a na forum cwaniakują że paletki nadają się do zbiornika od 300L w górę... albo mieli paletki i nie dali sobie z nimi rady to oddali :lol:

Fakt że masz tych palet ciut za dużo ;) jak najszybciej załatw ten większy zbiornik. Piszesz że większy niż 200L się nie zmieści do pokoju, więc zakładam że chodzi o jego długość, czyli 240L 120cm/40cm/50cm odpada, to kup zbiornik 100cm/50cm/50cm dł/gł/wys ma on 250L do tego filtr kubełkowy, minimum coś kalibru filtra JBL e900, FLUVAL 305, AquaEl Unimax Professional 250 albo Tetra Tec Ex 700, plus jakiś wewnętrzny i będzie dobrze ;)

 

A co do płochliwych paletek to moje też uciekają za filtr gdy zrobię jakiś gwałtowny ruch ale przeważnie to podpływają do przedniej szyby na mój widok i jedzą mi z ręki :D

Pozdrawiam

To raczej ty cwaniakujesz, niby wielką wiedzą na temat tych ryb ( masz je zaledwie kilka dni) :roll: Masz racje ciut za dużo w 80l :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anija ja wcale nie cwaniakuję tylko Wy robicie z tych ryb jakiś unikalny gatunek o kosmicznych wymaganiach.

Jestem początkującym jeżeli chodzi o paletki ale nie poddam się i nie oddam ryb :P

Cy napisałem coś złego w poprzednim poscie :?: Moim zdaniem udzieliłem kilku rad a nie pojechałem kolesia jak większość z Was to zawsze robi, przeważnie są to osoby które piszą tak z zazdrości bo nie mogą mieć palet bądź nie dały sobie z nimi rady ;)

 

WojtekP

Zamawiaj zbiornik powyżej 200 litrów a dotychczasowy zbiornik traktujesz jako "szpital", zbiornik do kwarantanny czy też w przyszłości do odłowu młodych, czego Ci bardzo życzę ;)

 

TAK CHYBA WYSTARCZYŁO NAPISAĆ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...