Skocz do zawartości

Dziwne akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam nie do końca wiedziałem gdzie umieścic temat więc padło że tutaj

Mam pewien problem od jakiegoś czasu próbuję zarybić swoje 200l akwarium jakimś gatunkiem ryb ławicowych niestety próby te kończą sie niepowodzeniem albo ciązy jakieś fatum nademną. Najpierw miałem neony ok 20 szt docelowo planowałem 40 jakimś sposobem do akwarium pewnie z kolejną partia przywlokłem chorobę neonów i całe stado padło. Wiec przerzuciłem sie na kardynałki niestety nie mogę zwiększyć obsady powyżej 10szt poprostu co dokupię kilka to padają. Osatnio kupiłem 5 kardynałków i 10 razbor klinowych wrzuciłem do zbiornika przejściowego to został tylko 1 kardynałek i 8 razbor. Co ciekawe rybki nie padają masowo ot jedna na tydzień stąd kwarantanna sie wydłużyła już do miesiąca. To samo dzieje się w zbiorniku głównym Co jakiś czas pada rybka w ten sposób starciłem oprócz w/w stada neonów parkę bojownika, 2 otoski, 4 ramirezy, glonojada. Co może być przyczyną zgonów rybek? Czy możliwe jest aby w akwarium zalęgła się jakaś choroba, która wykorzystuje chwilowe osłabienie jednej sztuki i ją uśmierca?

Garść danych:

akwarium 200l założone 01.10.2009 woda zmieniana śr co dziesięć dni około 40 l.

Do uzdatniania wody daję antychlorem i esklarin.

Dla roślin: kobaltosan, potas, ferroaktiv(wszystko tropicala) i florene (z sery) dodaję do podmienianej wody.

Filtr Fluval 203 wkłady :gąbka, ceramika, zeolit

temp wody 25-26C

Zauważony przezemnie problem z którym na razie sobie nie poradziłem to kożuch bakteryjny na powierzchni

PH 7,8

KH13 n

GH14 n

NO2 0

No3 0 ??? nie mam pojęcia czemu a robię testy co miesiąc i zawsze tak jest

CO2 8-10 mg/l

Oświetlenie 2x 30 i 1x 39

podłoże bazalt i marmur na dnie actisubstrate

ryby karmie raz dziennie na ogół ichtio vit oprócz tego żywe komary i ochotki i mrozony cyklop

aktualna obsada:

(200l) 2 kosiarki 1 ramireza 9 kardynałków otosek

(25l) 1 kardynałek 8 razbor

Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł co mogłoby być przyczyną zgonów to z góry dzięki

post-2417-13685158845638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chodzi o "kożuch" na wodzie możesz się go pozbyć na kilka sposobów np:

- odpowiedni ruch tafli wody

- bardzo dobre rozwiązanie to skimmer [własnej roboty lub kupiony]

- molinezje

- słyszałem o specjalnych kostkach ADA unoszących się na powierzchni i wchłaniających ten osad - cena i skuteczność jest jednak mi nieznana ;)

 

Stosuj mniej chemii. Nie mieszaj 2ch środków do uzdatniania wody, jak już je dodajesz to zdecyduj się tylko na esklarin.

Z chemią czy nie woda powinna być odstana min 24h ;)

Z ilością nawozów nie przesadzaj przy żyznym podłożu [btw. o ile tropical ma zwykle bardzo dobre produkty, to nawozy z tej firmy są takie sobie].

No i przyłączam się do pytania o aklimatyzacje ;)

 

PS: Marmur w podłożu zawsze będzie podnosił Ci ph i twardość. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aklimatyzacja wiadomo cała mantra przygotowań przed wpuszczeniem wyrównanie temp dodawanie po trochę wody i po jakiś 30-40minutach ryby pływają w akwa. Z tym marmurem to zasrałem na początku przy zakładaniu akwarium wywale go dopiero jak bede zmieniał wystrój czyli co najmniej pół roku.

 

 

A co takiego molinezja w sobie ma że znika kożuch bakteryjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...