Skocz do zawartości

[112l] ogólne


kasprzyksc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po długiej przerwie postanowiłem ponownie założyć akwarium. Dlatego pragnę je krótko opisać, nie ukrywam że liczę na wasze porady co do zbiornika jak i obsady.

Akwarium ma 112 litrów, standardową pokrywę z dwoma świetlówkami po 18W. Przednia szyba "panoramiczna". Zamierzam co jakiś czas aktualizować ten temat. Poniżej zdjęcia i dokładniejszy opis.post-5105-13685158844064_thumb.jpg

 

Sprzęt

 

Oświetlenie: 2 * 18W

Filtr: aqua szut

Grzałka: 100W najtańsza + osobny termostat

Pompka: Nie wiem z jakiej firmy ale daje rade :)

Inne: termometr, siatka, czyścik do szyb na magnesie, odmulacz

 

Tło

 

Na razie brak, jednak mam zamiar je samodzielnie wykonać z bambusa (możliwe że dodam też parę kamieni). Tło będzie zewnętrzne.

 

Podłoże

 

Żwirek 4-8mm.

 

Rybki

 

2x Prętnik karłowaty

2x Gurami dwuplamisty

2x Księżniczka z burundi

1x Zbrojnik

2x Kirys Albinos

2x Kirys Czarny

2x Kirys Pstry

20x Neon Innesa

 

Pokarm

 

Płatki:

Tropical: Jajeczny, Roślinny, Wieloskładnikowy

Ochotka: Mrożona (co 2 dni), żywa (bardzo rzadko)

 

Poniżej zamieszczam jeszcze 2 zdjęcia rybek, według mnie ładnie wybarwionych:) Pozdrawiam i czekam na komentarze.

post-5105-13685158844701_thumb.jpg

post-5105-1368515884513_thumb.jpg

Ps. Mam mały problem z glonami na roślinkach. POZDRAWIAM!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem było by lepiej gdybyś dał kokosa i więcej roślin. Obsadź korzeń mchem i będzie super. 8-) Kiryski też masz piękne i prętniki trzyma się w haremach. I obklej ten steropian czarną taśmą izolacyjną to od razu będzie inny efekt. Czekamy na zmiany i oczywiście na tło. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokosa raczej u mnie nie widzę :). Mam plan pozbyć się tych sztucznych korzeni, zostawić ewentualnie ten jeden mały widniejący z lewej strony. Co do mchu to nie mogę dostać w sklepach zoologicznych nic interesującego. Roślin tych na środku na razie nie chcę ruszać, bowiem czekam aż się dobrze zakorzenią (akwarium jest 2-gi miesiąc). Styropian obkleję dzięki że przypomniałeś bo mi wyleciało z głowy, a co do tła to nie wiem jeszcze kiedy powstanie, możliwe że tymczasowo użyje brystolu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast glonka możesz dać około 8 otosków bo one są jak odkurzacze na glony, możesz również dać ok 10 sztuk krewetek RC [po jakimś czasie i tak będzie ich ok 100szt]. Myślę, że będzie lepiej jak zmienisz żwir na "coś" o mniejszej granulacji bo ten pomniejsza wizualnie efekt akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha dobrze wiedzieć... W takim wypadku na pewno je oddam. Gdy by był ktoś chętny z okolic Sosnowca pisać pw, ewentualnie z Tychów bo często tam bywam.

 

Co sądzicie o reszcie obsady? Napisałem w innym dziale ale jak na razie cisza, więc może wy się wypowiecie.

 

Zastanawia mnie kwestia kirysków bowiem jest ich 6: Albinosy w miarę spore ~ 4cm, pstre ~ 2-2,5cm, oraz czarne ~ 1,5-2cm. Nie planuje innych gatunków dennych i moje pytanie brzmi czy jak podrosną będą miały wystarczającą ilość miejsca. Dodam że tak mi się spodobały że skusił bym się jeszcze na 2 czarne. W sumie było by ich 8 z tego co wiem nie rosną duże, lecz chciał bym się upewnić czy aby nie zabraknie im podłoża. Wiem że potrzebują również dużo kryjówek, a w moim akwarium jest ich nie wiele, lecz gdy będę robił przemeblowanie w roślinach postaram się im je zapewnić. Czekam na sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moim zdaniem najlepiej zarówno wizualnie jak i ze względu na samopoczucie ryb będzie utworzyć stado -może być nawet i te 8 szt - ale jednego gatunku. Jeśli podobają Ci się czarne to zrób właśnie takie stadko. Wg mnie powinieneś oddać też Gurami, bo rosną duże i potrzebują większych litraży. Prętnik może zostać i ten jeden zbrojnik też ostatecznie. Jak oddasz "Królewny" i Gurami, dobrym dopełnieniem do obsady będzie ławica drobnych ryb. Około 10-15 szt np. Razbor (klinowych, espei, hengela, galaxy), neonów (innesa, czerwonych), bystrzyków czarnych lub innych drobnych ryb ciepłolubnych. Do prętników razbory będą jak znalazł. Najtańsze na rynku są klinowe, i chyba są najładniejsze, sama takie posiadam.

Widzę że kirysy Ci się spodobały. Dobrze będzie im wysypać troszki piasku, żeby miały w czym nosa schować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Królewny na pewno oddam, Gurami raczej nie oddam, miałem je w tym samym akwa 5 lat temu i były w bardzo dobrej kondycji, teraz zresztą też mam bardzo ładnie wybarwione i w dobrej kondycji. Ale to tylko moje zdanie rozumiem jeśli się nie zgodzicie. A nad piaskiem pomyśle, dobry pomysł :)

 

A co do tej ławicy to już mam 20 neonów (35 to chyba trochę za dużo?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambi przy jego oświetleniu to nie wiem czemu się dziwisz.Na bimbrownie ma za małe oświetlenie a podłoże niewiele da jak fotosynteza chociaż trochę nie będzie zachodzić a rośliny nie będą chciały zużywać tych makro i mikroelementów z podłoża. Najlepiej jak to każdy robi zmienić światełko w akwa a wszystkim zajmie się Matka Natura : ) Oczywiście przy małej pomocy akwarysty :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...