Skocz do zawartości

piasek czy żwirek??


dawide
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałbym się doradzic w sprawie podłoża w moim akwarium...A więc mam akwarium 112 litrowe z podłożem żwirowym z dosc duzymi kamykami...Zbytnio mi się to nie podoba i osad na nich jest dosc nieestetyczny...Zastanawiam się nad wymianą mojego podłoża na piasek.Chiałbym poznac Wasze opinie na ten temat.

1.Jak się prezentuje w akwarium po dłuższym czasie.Czy brudy rybek są na nim bardziej widoczne?

2.Czy rybki nie czują sie w nim gorzej?

3.Ile mniej wiecej kilogramów bede potrzebował piasku do mojego akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie planujesz malawi ,bw, jeżeli piasek to roslinki możesz sobie darowac bo będą gnic ,napewno na piasku jest widac więcej syfu niż w żwirku i z biegiem czasu piasek zrobi się zielonkawy od glonów a przy szybie brązowy więc musisz wybrac.Ja polecam żwirek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 16 kg piasku i mam tak około 5 cm napiszę ci tak z piechem nie jest tak wspaniale u mnie np. robi się zielonkawy bo mam malawi a w malawi glony to oczywista sprawa co do czyszczenie należy minimum co tydzień a zanieczyszczenia widać 100 razy bardziej niż na żwirku

No i piasek jest wciągany razem z wodą podczes odmulania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do piasku to rośliny w nim nie rosną , gniją , piasek jak napisali z biegiem czasu robi się nie ciekawy z wyglądu i na nim dopiero widać osad, i glony. Ja osobiście piasku nie doradzam , zresztą robią się w nim strefy beztlenowe . Możesz kupić jakiś drobny żwirek , koloru brzoskwiniowego ja mam taki;) jest on z Afryki naturalnej barwy wygląda jak piasek i roślinki w nim rosną super, pani w zoo mi go doradziła i nie narzekam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli piasek to roslinki możesz sobie darowac bo będą gnic

z tym się nie mogę zgodzić do końca, sam mam piasek nie najdrobniejszy ale piasek a pod nim ziemie ogrodową i rośliny " wybijają mi szyby " ;).

co do tego że odchody zostają na piasku to moim zdaniem jedynie +, bo jeśli dobrze ustawisz cyrkulacje wody odchody będę wciągane przez filtr, albo będę się zbierać w jakimś miejscu i w tedy usunięcie ich za pomocą odmulacza to nie problem.

z żwirem wiadomo odwrotnie czyli moim zdaniem lepiej utrzymać czystość w akwarium z piaskiem.

Co do wagi nie wiem jak to się ma ale ja zużyłem około 12L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wypowiem się pozytywnie jeśli chodzi o piach. Po pierwsze są rośliny, które rosną w piachu np. Lotos Tygrysi. Ja poluje na niego już jakiś czas ale w sklepach na razie nie widać. Po drugie mam anubiasy, duże "krzaki" przywiązane do korzenia i bardzo ładnie się to prezentuje i jeszcze taką jedną roślinkę (dwa krzaczki) ale nazwy nie pamiętam, które rosną na kokosie (wydrążyłam wiertarką dziurki i włożyłam same korzenie roślinki), jeszcze pokombinuje z innymi metodami dla innych roślinek (moczarka, kabomba). Po trzecie mam krewetki Amano, które świetnie czyszczą dno z brudów, Kiryski, które non stop grzebią w piachu więc piach jest czysty u mnie. Oczywiście zależy jakie Ty masz akwarium i czy możesz sobie pozwolić na Amano i Kiryski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również pozytywa strzelę a co.Piasek to bardzo dobra rzecz.Tak jak mówił kolega jeśli ma się kiryski to one ładnie dno oczyszczają, do tego jak trochę brudu zostaje to można go zebrać ,,odkurzaczem" -syfonem.Wprawdzie trochę piasku ucieknie razem z wodą ale to żaden problem przecież zawsze można mieć zapasowy woreczek i po tej garstce dosypywać za każdym razem.Piasek w akwarium bardzo ładnie się prezentuje a i rybki fajnie się w nim czują.Wprawdzie mam teraz problem z roślinkami ale nie jest to spowodowane podłożem którym u mnie jest piasek tylko zużytą świetlówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam, mam rybki Sajica, w akwa mam dość gruby żwir i chciałbym go wymienić, te ryby powinny mieć żwir ale się zastanawiam czy mogę zrobić podłoże z piasku kwarcowego 8-) bo bym chciał trochę przemeblować i rozjaśnić ale nie wiem czy im to nie zaszkodzi :?: . Możecie mi doradzić?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...