Jump to content

Co2 z kwasu i sody


sebasp12
 Share

Recommended Posts

Chcę założyć zestaw do dwutlenku węgla z kwasku cytrynowego lub octu i sody oczyszczonej. Bardziej mi się to spodobało od bimbrowni dlatego że moge to wyłączyć na noc. Ale ile tego kwasu ma kapać do sody? Ma ktoś z was coś takiego? Czy jest to lepsze od bimbrowni? I co użyć do kapania kwasu na sode? :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Tak ja mam... Hmn... U mnie kapie 1 kropla na 4 min na proszkowana sodę (nie rozcieńczoną!). Używam kwasku cytrynowego a dokładniej roztwór nasycony kwasku.

Ogólnie wszystko u mnie działa już rok. Modyfikacje pojawiają się w trakcie jeśli chcesz jutro podeśle fotkę napisze przepis na całość. Ogólnie zbudowanie reaktora trwa 15 - 20 min. Najtrudniejsza jest później kalibracja zacisków. To trwa od 30 min do 2 dni XD ale jak skalibrujesz to potem wystarczy 2 zaciskiem zamknąć dopływ kwasu i finito;)

Tak cytrynownia jest lepsza od bimbrowni;)

 

Edit: obiecałem wiec daje foto i patent:P

 

Pierwsza sprawa. Zaopatrz się w 2 butelki 0.7L - 1L i 1.5L.

Druga sprawa. Zaopatrz się w wężyki, ja używam zestawu kroplówkowego który można kupić w aptece.

Następnie. Potrzebny będzie super glue lub kropelka.

I ostatnia rzecz: coś z czego wykonasz stelaż lub podstawkę.

 

Ważne jest aby butelka z kwaskiem znajdowała się wyżej, dlatego trzeba zmontować coś co będzie nam podtrzymywało butelkę nad linią sody. Można postawić butelkę z kwaskiem po prostu wyżej ale to wg mnie bezsensu.

Nie będę opowiadał jak to skleić: wszystko pokazuje schemat i zdjęcie. Trzeba Wiercić otworki w które wężyki beda sie wciskać. Nie może być luzu. Wszystko musi być szczelne. Zalewamy połączenia kilkakrotnie klejem.

 

Najczęstsze pytania:

Dlaczego nie wierciłeś otworów w nakrętkach tylko w butelkach?

Odp. Ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu jest możliwość odkręcania butelek, wymiany zawartości, wyrównania ciśnienia.

Dlaczego na każdym z wężyków są 2 zaciski?

Odp: Jeśli chodzi o zaciski na wężyku który doprowadza kwas do sodki: jeden zacisk potrzebny jest do wyregulowania układu. Tzn. regulacji częstotliwości kapania. Drugi natomiast służy do odcinania zupełnego kwasu na noc bez konieczności rozregulowania układu. Jeśli chodzi o zaciski od gazu: daje mi możliwość regulacji dopływu gazu do akwarium.

Dlaczego użyłeś kwasku cytrynowego a nie octu?

Odp: Kwasek cytrynowy jest wydajniejszy, można to wywnioskować z reakcji.

 

soda + ocet

NaHCO3 + CH3COOH -> CH3COONa + CO2 + H2O

 

soda + kwas cytrynowy

HOOC-CH2C(OH)(COOH)CH2COOH + 3NaHCO3 ---> NaOOC-CH2C(OH)(COONa)CH2COONa + 3H2O + 3CO2

 

A wiec już widać że przy kwasie cytrynowym reakcja zachodzi burzliwiej;) Powstaje przy tym większa ilość CO2

 

Czy sodę wsypujemy do butelki czy trzeba wymieszać z wodą i wlać?

Odp: Najlepiej jeżeli soda będzie sypka, a kwasek będzie kapał bezpośrednia na nią. woda spowalnia reakcje, na początek możemy robić roztwór sody i sprawdzać tym samym układ i swoje nerwy.

Czy wężyk z którego podaje się roztwór kwasku cytrynowego musi być powyżej sody by kapał na nią czy może być w niej zanurzony?

Odp: Jeśli butelka z kwaskiem jest znacznie wyżej niż linia sody to może być zanurzony w sodzie jeśli tak nie jest najlepiej niech kapie na sodę.

Czy bimbrownia czy cytrynownia powinna stać powyżej akwa czy może stać poniżej??

Odp: Może stać tam gdzie nam najwygodniej. ciśnienie zrobi swoje.

Jakiego dyfuzora najlepiej użyć do tego typu konstrukcji?

Odp: Wg mnie najlepiej użyć kostki lipowej, lub dyfuzora lipowego DIY. Ważne ażeby drewno było bardzo twarde. Ja nigdy nie używam gałązki, bo są za miękkie.

Jaka powinna być częstotliwość kapania kwasku?

Odp: Zależy to: Od wydajności dyfuzora, od wielkości akwarium, od twardości wody i ph. A więc tak jak wszędzie. Ustawiamy to wg naszych potrzeb. U mnie w tym momencie przy kh 6, gh 9 - 1 kropla na 4 min, przy akwa 63 litry.

Ustawiamy wydajność tak żeby nie wydawać na reaktor miesięcznie 20 - 50 zł:P Maks to 5zł przy zakupach najtańszych produktów.

Jak powinno się przygotowywać kwasek?

Odp: Przygotowujemy roztwór nasycony kwasku cytrynowego a wiec np: wlewamy 250 ml ciepłej wody do naczynia i wsypujemy tak długo kwasek do wody aż zauważymy że już się nie rozpuszcza. możemy stosować roztwory o mniejszym stężeniu, wtedy reakcja będzie mniej burzliwa.

Czy trzeba stosować filtr wodny w postaci małej buteleczki na schemacie?

Odp: Używając kwasu octowego (octu) stosowałem taki filtr ze względu na opary octu (takie moje przemyślenia) jeśli chodzi o kwasek cytrynowy - nie trzeba.

Czy trzeba stosować zaworek przeciw zwrotny?

Odp: Zawsze. Unikniemy zasysania wody przez bimbrownie. Dlaczego to takie ważne? Dlatego że soda ma właściwości higroskopijne tzn pochłania wilgoć z otoczenia) powoduje to powstanie podciśnienia które zasysa automatycznie wodę do układu.

 

Schemat:

post-396-13685158835755_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...