Jump to content

Kirysek pływa u góry akwarium

Recommended Posts

Mam problem od pewnego czasu jeden Kirysek pstry pływa cały czas przy powierzchni wody pod prąd który wytwarza filtr.

Czy to normalne zachowanie czy początek jakiejś choroby? Wczoraj kupiłem rybki i wszystko było OK.

Akwarium dojrzewało 2 tygodnie.

Akwarium 112l

Obsada to:

6 Kirysów pstrych

5 Molinezji

1+1 Mieczyków

Temperatura 24 stopnie

Sprzęt:

Filtr wewnętrzny HAILEA HL-BT700 przepływ 690 l/h

Grzałka 100W

Oświetlenie 2x18W

Rośliny:

Są trzy roślinki których nie znam nazw i mech jawajski

Parametrów wody nie znam.

Jeśli nie odpowiedni dział proszę o przeniesienie.

Takie zachowanie może wskazywać na kilka rzeczy: psychoza strachu, przyducha, początek ospy albo początek czegoś poważniejszego, jak posocznica lub puchlina.

Ale równie dobrze kirysek może mieć po prostu problemy z aklimatyzacją, lub to jakieś zatrucie, pasożyty... Jak widzisz możliwości jest wiele.

Tak więc najważniejszą sprawą byłaby tu znajomość parametrów wody, od tego zaczyna się w ogóle diagnozowanie chorób i ich leczenie. Nie wiem czy masz możliwość dziś kupić testy, jak nie, to koniecznie jutro, zrób i podaj wyniki.

Jak możesz to wstaw zdjęcie kiryska i całego akwarium.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałam, że to akwarium dopiero co dojrzało, czyli jest dość świeże, czy już stoi jakiś czas, ale 2-tygodniowy okres dojrzewania był zachowany...?

Podnieś temperaturę do 26*C.

Mam jakieś dziwne przeczucie, że to zachowanie zwiastuje ospę... Ale obserwuj wszystkie ryby, w ciągu najbliższych dni to się wyjaśni. Patrz czy nie ma ocierania się, chowania po kątach, leżenia na dnie...

Niestety testów nie uda mi się dzisiaj kupic. Takie są uroki życia na wsi.

Akwarium jest właśnie dopiero co dojrzało.

Kirysek co jakiś czas pływa jak by już umarł ale za chwile znowu się rusza.

Abo mi się wydawało jak nie które molinezje leżały na dnie a teraz pływają a ocierania nie zauwazylem.

Mam obawy co do dojrzałości tego zbiornika... Ale bez testów się tego nie dowiemy :(

Takie objawy, jak piszesz, u kiryska, są także przy chorobie gazowej lub zatruciu. Przykręć nieco bąbelki, a najlepiej wyłącz je na parę godzin. Ale nie filtr wyłącz, tylko napowietrzanie.

Chociaż ja bym bardziej obstawiała niestabilne warunki... Dosadź więcej roślin i koniecznie jutro testy.

Obawiam się, że jak kiryskowi zdarza się już obracać do góry brzuszkiem, to długo nie pożyje... :(

Bez testów nic nie wiem... Obstawiając, że to choroba gazowa, trzeba by było kiryska umieścić w odstanej wodzie o właściwych parametrach (i tu znowu testy się kłaniają), ale w całkiem świeżej też nie możesz. Jednak jeśli bąbelki powietrza dostały się już do skrzeli, to jest za późno...

Jeśli to zatrucie to porządna podmiana byłaby potrzebna, ale i tak zmiany w organizmie mogą być nieodwracalne.

EDIT: Co do roślin... Rzeczywiście ta najwyższa wygląda mi na syngonium (doniczkowa), ta średnia to chyba jakaś żabienica, ta mała nie wiem, ale na doniczkową nie wygląda, no a mech, wiadomo akwariowy.

Robimy mały OT ale... Ta średnia roślina nie jest skrzydłokwiatem, często sprzedawanym w zoologach jako akwariowa. Napisałam, że to jakaś żabienica, bo mam podobnych kształtów u siebie, ale tu z daleka trudno rozpoznać.

Jakkolwiek by nie było, autor tematu powinien dosadzić jeszcze jakichś szybko rosnących roślin (rogatek, kabomba)

Brzydko mówiąc pan w zoologicznym wydymał mnie na 40 złotych :evil:

Chociaż mama zadowolona będzie miała dwie roślinki.

Roślinek już nie ma podjadę do znajomych możne od nich coś odkupie.

A co do Kiryska to jak by mu lepiej już nie pływa tak jak wcześniej tylko normalnie.

Ale nie pokają mnie molinezje bo są cały czas na dnie

Dobra... Napisz dokładnie kiedy akwarium zostało zalane (ile tygodni temu) i czy od tego czasu robiłeś jakieś sprzątanie, odmulanie, czyszczenie filtra ( w jakiej wodzie)...

Być może zwykła podmiana wody wystarczy, jeśli jest coś nie tak z parametrami. Nie ma co czekać na testy do jutra... Ale tak czy tak kup je jutro i zrób pomiary.

Ten filtr budzi moje wątpliwości... Nie znam tej firmy, a komentarze do niego są różne, że za słaba filtracja do takiego litrażu, że daje mocny prąd wody, który trudno regulować... To wszystko może mieć wpływ na ryby.

Zalanie akwarium odbyło się 5 marca. Wodę zmieniałem 2 razy co tydzień a filtr był czyszczony w wodzie z filtra przy podmianach wody.

Co do filtra to masz racje prąd robi dyzy ale wydaje mi się ze napowietrza wodę dobrze. Na razie nie mam co myśleć o zmianie filtra bo brakuje mi pieniążków

Czyli jednak akwarium nie zdążyło dojrzeć, bo podczas dojrzewania nie podmieniamy wody i nie czyścimy filtra. Twoje ryby pływają teraz w wodzie o nie zamkniętym cyklu azotowym, czyli są nieźle podtruwane.

Nie masz wyjścia, musisz podmienić jeszcze dziś część wody (30-40%), jutro kup testy, zrób pomiar, jeśli nadal NO2 lub NO3 będą za wysokie to codziennie podmiany części wody, aż do uzyskania właściwych parametrów.

Masz jakiś uzdatniacz do wody? Jak masz to nalej wody do wiaderka (wiader), dodaj odpowiednią dawkę i poczekaj 15-30 minut na dobre wymieszanie się wody z uzdatniaczem. Jak nie masz uzdatniacza, to mamy problem, bo woda musiałaby odstać do jutra w otwartym naczyniu.

Normalnie to, co ci tu piszę, robi się tylko w nagłych przypadkach, nie powinno się normalnie tego robić... :roll:

Kirysek niestety umarł :(

Testów nie udało mi się dzisiaj kupić ponieważ nie było w zoologicznym.

Zrobiłem jak mówiłaś maziama i na razie jest wszystko w normie rybkom jest już dobrze nawet nie siedzą na dnie.

Dokupiłem dużo roślinek i teraz akwa ładnie wygląda.

I dzięki za rade maziama.

Cieszę się, że rybkom już jest lepiej, chociaż kiryska jednak szkoda...

Będzie dobrze, tylko akwarium musi teraz się ustabilizować. Nie zaniedbuj odmulania i podmian. Jak tylko będziesz miał możliwość kup te testy, lepiej mieć parametry pod kontrolą.

Super, że kupiłeś więcej roślinek :) Życzę zdrowia rybkom. :)

Booldwyn... Objawy chorobowe będą ciągle powracać, ze względu na stan wody w twoim akwarium. Ryby poczuły się lepiej, bo podmieniłeś wodę. Miałeś kupić testy i sprawdzać parametry i w razie potrzeby podmieniać wodę... :roll:

Napuchnięte oczy wskazują już na coś poważniejszego, niż tylko dolegliwości związane z parametrami wody...

Wiem... wiem miałem kupić testy ale ostatnio nie było w zoologicznym a teraz nie będę miał czasu kupić może w piątek lub sobotę uda się kupić.

Może już kupiłem chore rybki już nie wiem ...

Share

• Create New...