Skocz do zawartości

Problem z teleskopem-pomózcie


Rekomendowane odpowiedzi

witam

 

opiszę swoje akwarium

 

200l

obsada : 3 welonki, 1 teleskop, 2 glonojady

filtr fluval 205

napowietrzenie

pokarm: Tetra min płatki, dafnia suszona, ochotka mrożona

chemia: zieleń zooleka, nutrafin control.

 

Otóż ostatnio zauważyłam , ze mojawelonka i teleskop maja kołodbytu na płetwach czerwone plamki, pojechałam do sklpu zoologicznego ze zdjeciem, i pan stwierdził ze to najprawdopodobniej jakieś pasozyty, badz problem żołatkowo jelitowy.

Zalecił mi abym codziennie przecierała te chore miejsca gencjaną, i tak robiłam . Dzis jest 4 dzien welonka juz nic nie ma , telescop ma już tylko troszeczke, ale cos sie dzieje z nim nie dobrego wczesniej był bardziej ruchliwy, a teraz siedzi cały czas na dnie, nieuchomo. Jak stukam w akwarium odrazu sie ozywia, bo mysli ze czas na jedzonko, apetyt też mu dopisuje i to bardzo. Jak myślicie czy to moze być wynikiem tego ze jest wyjmowany na kilka sekund z wody i tak mocno to przeżywa psychicznie??

wyczytałam tez gdzieś że telescopy wogóle lubia przebywac na dnie akwarium, ale wczesniej był tam gdzie inne welonki, miedzy roslinkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku prosiłabym o wyniki testów wody.

Welonki mają dużą przemianę materii, a ten filtr wydaje mi się być trochę słaby jak na akwarium z takimi rybami.

Jaką masz temperaturę w zbiorniku skoro masz i glonojady (ciepłolubne) i welony (zimnolubne)...?

Jak możesz to daj zdjęcie tego teleskopa...

To tak dla formalności wszystko opisz, bo podejrzewam zapalenie przewodu pokarmowego.

Dalej stosujesz tą gencjanę u teleskopa, czy już przestałaś smarować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zrobie wieczorem, a tak wogóle chciałabym zrobic dzisiaj podmiane wody, wyczyścić filtr.

Kupujac ten filtr pan w sklepie powiedział, ze to filtr na akwarium do 300l wiec chyba przy 200l powinien dawać rade.

w zbiorniku mam temperature 25stopni.

wieczorkiem zrobie zdjęcie wstawie fotki teleskopa.

dzisiaj bedzie 4 dzień przecierania miejsc gencjana, tak jak pisałam teraz tylko u teleskopa do momentu az mu to zniknie, myśle ze za 2 dni nie bedzie po tych plamkach sladu.

zmniejszyłam tez ilosc podawanego pokarmu, mam nadzieje,ze pomoże!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałam z opisu tego filtra to jest od do maks. 200 litrów więc twój zbiornik to już górna granica, a przy welonach to wskazana jest wydajniejsza filtracja.

Ale wracając do chorego teleskopa. Wskazana byłaby 3-dniowa głodówka, z objawów wynika, że to zapalenie przewodu pokarmowego, więc trawienie teraz pokarmu nie należy do przyjemnych rzeczy dla tej rybci.

Po tej głodówce podaj mu jeden ugotowany zmielony zielony groszek, który ma działanie lekko przeczyszczające, a potem dobrze jest podać jakiś żywy pokarm (np. solowiec).

Gdy rybka wyzdrowieje dbaj o urozmaiconą dietę i nie przekarmiaj, bo welony mają często potem problemy trawienne.

Myślałam, że masz niższą temperaturę, wtedy zaleciłabym ci podniesienie do górnej granicy podawanej dla danego gatunku, ale ponieważ masz 25*C, czyli tyle, ile ma być po podniesieniu, to w porządku.

Zrób koniecznie te testy, bo teraz szczególnie ważne są dobre parametry.

Życzę zdrowia twojej rybce! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Chciałam sie podzielić dobrą nowiną :)

Teleskop wyzdrowiał

Pomogła mu głodówka, plamki przy odbycie tez znikneły , tak wiec kuracja z gencjaną tez zakonczona :)

 

Niestety teraz zaczyna sie kolejny problem temepratura :(

Jak były mrozy łatwiej było mi panować nad prawidlową temperaturą wody, niestety wczoraj było cieplutko na dworku, i odrazu tem w akwarium skoczyła do 29 stopni, otworzyłam wszystkie okna, zgasiłam im swiatlo, obniżyłam do 27 ale dzisiaj znowu 29 ( mieszkam na poddaszu)

Rano dolalam im troche zimnej wody, ale nie wiele to dalo ( wiem, ze nie moge gwaltownie tez obniżyc tem )

mroże butelke z wodą , wieczorkiem im wrzuce jak temperatura nadal bedzie wysoka, choć mam nadzieje ze wietrzenie całego domu omoże :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy hodowli ryb zimnolubnych moim zdaniem niezbędna jest chłodziarka akwarystyczna. Obniżając temperaturę na odpowiednią dla Welonów zaszkodzisz Zbrojnikom. Ja wiem, że masz odpowiednie akwarium jeśli chodzi o litraż dla Zbrojników ale musisz je oddać. Albo hodujesz rybki zimnolubne albo ciepłolubne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szczęście udało mi sie opanować temperature, i juz jest oki. najważniejsze , ze Rybki sa już zadowolone :D

 

wiem, ze zbrojniki to ryby cieplolubne ale temperatura w akwarium wynosi 24 stopnie, i staram sie ja utrzymać w lato i w zimie, zarówno welonki jak i zbrojniki zyją sobie juz 5 rok w tym akwarium i myśle, ze są szczęśliwe :)

Zbrojniki rosna jak na drożdzach, mają bardzo dużo kryjówek, i wydaje mi sie , ze temperature tez zaakceptowały tak samo jak welonki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 stopnie do górna granica dla tych ryb. W zimie powinna wynosić 15-18 stopni. Potrafisz im to zapewnić? Wiesz ile skraca się żywotność tych ryb gdy nie są spełnione odpowiednie warunki? I co ze Zbojnikami wtedy? Welony hoduje się z samymi welonami i nie wierzę, że o tym nie słyszałaś.

 

najważniejsze , ze Rybki sa już zadowolone :D

tiaaaa :roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...