Jump to content

Epidemia i zdychanie ryb.

Recommended Posts

Witam.

Ostatnio chorowała mi ramireza, pływała przy górnej tafli wody nic nie jadła i szybko oddychała.

Ramirezka zdechła na szczęście w szpitaliku. Wczoraj zdechł otos, dzisiaj danio pręgowane [samica].

Teraz wszystkie danio pływają przy tafli wody, szybko oddychają, nic nie jedzą, są mało aktywne, mają postrzepione płetwy piersiowe. Na tych płetwach są białe kropki [na ciele też są ale w jednym miejscu, mało widoczne i liczne.

Chemia jaką stosuję: aqua safe tetra [uzdatniacz] easy balance też tetra [stabilizator PH].

To najprawdopodobniej ospa. Jaką masz obsadę zbiornika, ile litrów??? Wszystkie rybki są chore??? Wsyp do akwa pół lub całą łyżeczkę soli kamiennej na pewno nie zaszkodzi nawet zdrowym rybom!!! (sól kamienna zawiera mikroelementy i można nią leczyć ospę u ryb ja też miałam epidemię ospy i wszystkie ryby mi się wyleczyły ;) )

To ospa rybia wszystkie objawy pasują do opisu.

Akwarium 60l i małe przerybienie [mogłem niedawno odddać kilka ryb ale się nie udało] :( .

Filtr AQUAEL FAN-1 plus.

Filtr może mieć związek z tą chorobą, bo jak zdechła ramirezka to inne ramirezki też tak pływały, jednak po umyciu filtra im przeszło. Teraz filtr jest czysty a ryby chorują :zamieszany: .

Chorują tylko danio.

A gdzie dostanę sól kamienną? [czy musi być niejodowana i czy po jej zastosowaniu muszę zastosować węgiel aktywny?

A w czym myłeś ten filtr?

Woda odstana do podmian czy tylko chemia?

Sól koniecznie musi być niejodowana.

Zwykłą dostaniesz w sklepie [tylko musisz zwrócić uwagę czy się nadaje], natomiast akwarystyczną w sklepie zoologicznym [tutaj masz pewność że skład jest ok] ;).

Usunąć ją potem możesz podmiankami, węglem jej z wody nie wyciągniesz ;)

Mati nie syp niczego do akwarium, jak nie masz pewności co do choroby!

Sól do akwarium ogólnego, w dawkach potrzebnych do leczenia, może być szkodliwa dla roślin i niektórych gatunków ryb i innych zwierząt akwariowych. Ale my wciąż nie wiemy, jakie ty masz tam gatunki... :roll:

Podaj więc wszystkie dane dotyczące akwarium, a w szczególności wyniki testów, bo teraz to możemy tylko zgadywać.

Więc ostatni raz proszę o uzupełnienie tych danych - viewtopic.php?f=6&t=14640

Myślę, że na 60l to mała, płaska łyżeczka soli w zupełności wystarczy ;) Zwiększ też trochę temperaturę w zbiorniku. Możesz wybrać się do zoologicznego po lekarstwo na ospę rybią na pewno nie zaszkodzi (ale upewnij się wcześniej, że to na 100% ospa) :)

Pozdrawiam!!!

Share

• Create New...