Skocz do zawartości

Jak i czym nawozić rośliny kiedy nie chcą rosnąć???


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam akwarium 92l a w nim roślinki ktore nie bardzo chcą rosnąć :zamieszany: Co mam zrobić aby nabrały ładniejszych kolorów i zaczęły ładnie się rozrastać??? Wiem, że roślinki mogą nie rosnąć z powodu za małego oswietlenia akwarium (w tym lub w przyszłym tygodniu idę dokupić 2 świetlówkę do baniaczka bo ta która była w komplecie się już zużyła. Dobór świetlowki nie jest łatwy ponieważ mam nietypowe akwarium firmy atman o niecodziennym wymiarze świetlówek, na razie brakująca swietlowka jest zastąpiona tymczasową, krotszą) Dodam też, że wkład ceramiczny w filtrze niedawno zastąpiłam weglem akwarystycznym, na opakowaniu jest napisane: "CARBOS NATURAL - wegiel akwarystycznu (grys), usuwa z wody zanieczyszczenia chemiczne i przebarwienia organiczne, pozostałości po związkach leczniczych. Krystalizuje wodę." Więc jeżeli moim roślinkom brakuje np, żelaza i dodałabym do wody preparat firmy tropical zawierający żelazo w formie chelatu (tak jest napisane na opakowaniu) to czy węgiel by go zneutralizował??? Czy mam wymienić wegiel z powrotem na wkład ceramiczny??? Czym mam nawozić roślinki i jakie preparaty stosowac??? Prosze o pomoc :help:

 

Fauna:

Rotala rotundifolia (Rotala okrągłolistna)

Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa) - ta rośnie najlepiej

Ceratoptersis siliquosa (Paprotnica)

Hygrophila siamensis - starsze liście tej rosliny gniją ale młode są bardzo ładne i rosną

Mech jawajski - z mchem nie mam problemu

Bacopa monnieri (Bacopa drobnolistna)

Ludwigia repens

Lysimachia nummularia

Lilaeopsis novae zelandiae

i jeszcze jedna roślinka której nazwy nie znam (na szczeście z nią nie mam najmniejszych problemów rośnie u mnie już od 2 lat i wszystko jest ok :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim CO2 to najpierw niech oświetlenie będzie porządne minimum 5W/L i po co Ci węgiel w filtrze miałaś jakieś choróbska w wodzie? jakaś chemia?? na Twoim miejscu zostawiłbym wkład ceramiczny i dołożył watę akwarystyczną lub gąbkę. Rośliny Ci nie rosną bo:

1. masz za słabe oświetlenie

2. brakuje w wodzie mikro i makro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim CO2 to najpierw niech oświetlenie będzie porządne minimum 5W/L i po co Ci węgiel w filtrze miałaś jakieś choróbska w wodzie? jakaś chemia?? na Twoim miejscu zostawiłbym wkład ceramiczny i dołożył watę akwarystyczną lub gąbkę. Rośliny Ci nie rosną bo:

1. masz za słabe oświetlenie

2. brakuje w wodzie mikro i makro

No właśnie oświetlenie przede wszystkim, muszę koniecznie w najbliższym czasie zakupić tą świetlówkę.

Na butle z CO2 za mało trochę funduszy...

Wata akwarystyczna w filtrze jest no i zmienie ten węgiel na ceramikę tak jak mówisz.

Poza tym w jakiej postaci można kupić te mikro i makro elemęty??? Czego Wy używacie??? Może dobre coś takiego, czy to by pomogło??? (znalazłam w sklepie internetowym ):

 

Tropical - Nawóz do roślin akwariowych i doniczkowych

 

BIO FLORIN to superkoncentrat wielokomponentowej uniwersalnej odżywki do zasilania roślin ozdobnych w uprawach doniczkowych, balkonowych i ogrodowych, kultywowanych tradycyjnie i hydroponicznie. BIO FLORIN przeznaczony jest również do zasilania roślin wodnych w akwariach. Regularnie stosowany BIO FLORIN intensyfikuje przyrost masy zielonej, wzmacnia system korzeniowy oraz znacząco wspomaga i przedłuża okres kwitnienia. Dzięki optymalnej zawartości soli mineralnych, w tym aktywnego biologicznie żelaza i pierwiastków śladowych zapobiega chlorozie, reguluje proces fotosyntezy oraz zapewnia intensywną zieleń liści i wspaniałe barwy kwiatów. Hydrofity w akwariach zasilane BIO FLORINEM uzyskują zwarty i gęsty pokrój oraz dłuższą żywotność. Preparat jest nieszkodliwy dla ryb.

 

SPOSÓB UŻYCIA: przed użyciem wstrząsnąć. Dawkowanie: 1 nakrętkę (20 ml) rozpuszczamy w 4 litrach odstanej wody o temp. pokojowej. W zależności od masy zielonej rośliny zasilamy co 2-3 tygodnie. W miesiącach od początku listopada do końca marca należy zmniejszyć dawkę nawozu o połowę.

 

SKŁAD NPK: 5,9% - 3,0% - 6,5%

 

250 ml - 3.11 zł

500 ml - 5.21 zł

1000 ml - 8.55 zł

 

PS. To oświetlenie to 0,5 W na litr czy 5W??? Bo Ty napisałeś

niech oświetlenie będzie porządne minimum 5W/L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim CO2 to najpierw niech oświetlenie będzie porządne minimum 5W/L i po co Ci węgiel w filtrze miałaś jakieś choróbska w wodzie? jakaś chemia?? na Twoim miejscu zostawiłbym wkład ceramiczny i dołożył watę akwarystyczną lub gąbkę. Rośliny Ci nie rosną bo:

1. masz za słabe oświetlenie

2. brakuje w wodzie mikro i makro

Błąd.

Dodam też, że wkład ceramiczny w filtrze niedawno zastąpiłam weglem akwarystycznym, na opakowaniu jest napisane: "CARBOS NATURAL - wegiel akwarystycznu (grys), usuwa z wody zanieczyszczenia chemiczne

Wyjałowisz sobie tym wodę. Zrezygnowałbym z tego. Obrazek w tym poście pokazuje co może limitować wzrost roślin w Twoim akwa. ----> viewtopic.php?p=153514#p153514

 

Nawoź tak aby zadbać o całe makro (w tym C [węgiel], bo to makro najgłówniejsze) i mikro. Jak i czym nawozimy ? Patrz tu --> viewforum.php?f=22

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam różnych nawozów najbardziej zadowolony jestem z Planta Gainer Classic http://www.allegro.pl/item951585526_pla ... a_art.html

 

oraz Easy Carbo tzw "dwutlenek węgla w płynie" http://www.allegro.pl/item950473032_eas ... abrze.html

 

rośliny rosną po nich jak szalone szczególnie po tym drugim, no i glony zniknęły po EC

 

Jesteś z Wrocka to wybierz się do Trzmiela ul. Rogowska 50 i porozmawiaj z Michałem o roślinach i swoich brakach poleci Ci różne niesamowite rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam różnych nawozów najbardziej zadowolony jestem z Planta Gainer Classic http://www.allegro.pl/item951585526_pla ... a_art.html

 

oraz Easy Carbo tzw "dwutlenek węgla w płynie" http://www.allegro.pl/item950473032_eas ... abrze.html

 

rośliny rosną po nich jak szalone szczególnie po tym drugim, no i glony zniknęły po EC

 

Jesteś z Wrocka to wybierz się do Trzmiela ul. Rogowska 50 i porozmawiaj z Michałem o roślinach i swoich brakach poleci Ci różne niesamowite rzeczy.

Chyba rzeczywiscie się tam wybiorę ;) Dzieki :D

 

A co do tego nawozu TROPICALA w opisie jest napisane, że jest on do roślin doniczkowych, balkonowych ale też akwariowych i trochę się boję, że jak go kupie i wleje do akwarium to bedzie niemiła niespodzianka :zamieszany: Napisali, że jest on całkowicie nieszkodliwy dla rybek, pozatym firma tropical nie jest "bylejaka" Czy myślicie, że kiedy uzyje tego nawozu wszystko będzie ok???

Prosze o szybką odpowiedź!!!

 

PS. Czy nie jest trochę za tani jako dobry nawóz :?::?::?: Kosztuje tylko 8.55 zł za 1 litr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...