Skocz do zawartości

Platydorus Costatus - Czekoladowy Gadający Sum


Be.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Witam się ze wszystkimi na początek, jestem tu nowa. Chciałabym się dowiedzieć w tym temacie dużo wiadomości o Platydorus Costatus, zwanej również Czekoladowym Gadającym Sumem. Konkretnie interesuje mnie to, czym się żywi, oraz jaki litraż dla jednego, czy pary. Tak, wiem, google nie gryzie, ale może ktoś z was hodował tę rybkę, i wie o niej więcej, niż w internecie, bo informacji o tym sumie w stosunku do np. neona innesa, są bardzo, bardzo rzadkie. Na jednej stronie piszą tak, na drugiej inaczej, i można się pogubić. Mój zbiornik ma 112l, i w sklepie mówili, że wystarczy na Platydorus, ale wolę nie ryzykować. Liczę na waszą pomoc.

 

----

Moja obsada:

1 x Zbrojnik Niebieski

7 x Neon Innesa

7 x Neon Simulans (tak, wiem, powinien być jeden gatunek, ale simulansy bardzo mi się podobają)

4 x Gupik (3 samiczki Endlera, i samiec... taki też ednlerowaty, ale w sklepie mówią, że to nie Endler)

5 x Otocinlus Afinnis

1 x Grubowarg dwubarwny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W internecie możesz wyczytać informacje że Platydoras nadaje się do baniaka o minimalnej długości zbiornika 100cm , w praktyce moim zdaniem jest całkowicie inaczej , ja osobiście go trzymam z pielegnicami zebrami w Mojej 84 (75cm długości)

Póki co nie widze wstrzymania wzrostu , a kupiłem go naprawe malutkiego , teraz ma z 10cm ... i ciągle rośnie.

Moim skromnym zdaniem możesz do swojej 112L go spokojnie wsadzić (o ile ma standardowe wymiary - 80cm długości)

Nie musisz kupować parki , bo dość że rozróżnienie płci jest niemożliwe , to rozmnożenie tego gatunku jest praktycznie niemożliwe (U kogoś tam sie rozmnożyły przy próbie mnożenia kiryśników, ale to taki wyjątek - wg tamtego hodowcy platydorasy mogą podkładać ikrę do innych sumowatych , ale tego typu eksperymenty wymagają czasu i pieniędzy , w końcu trzeba kupić pare szt sumów , bo jak wcześniej wspomniałem , płci tego suma nie rozróżnisz :) )

Spokojnie możesz kupić 1 szt , nie bedzie sie źle czuł , ale musisz mu zapewnić kryjówki , oraz muszę Cię ostrzec , może wykopywać niechcący roślinki :)

co do pokarmu , u mnie je dosłownie wszystko co wrzucam pielęgnicom czyli :

karmie , sercami + szpinak , ochotką , wodzieniem , supervit , bio-vit, ichtio-vit , tropical , ovo-vit , vitally i color , spirulina , gammarus , jakieś granulki dla pielegnic ... i tyle :P

Twoja obsada -

1 x Zbrojnik Niebieski

7 x Neon Innesa

7 x Neon Simulans (tak, wiem, powinien być jeden gatunek, ale simulansy bardzo mi się podobają)

4 x Gupik (3 samiczki Endlera, i samiec... taki też ednlerowaty, ale w sklepie mówią, że to nie Endler)

5 x Otocinlus Afinnis

1 x Grubowarg dwubarwny - za mały baniak , niestety , musisz go wydać

 

Nie widzę przerybienia na dnie, możesz sobie kupić tego platydorasa ,lecz jeszcze wyczytaj jak on sie ma do małych ryb typu endler,neon itd , bo jak urośnie to może je potraktować jako pokarm :!::!: .Ja Swojego trzymam jako naturalnego eliminatora narybku pielegnic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozmnożenia wiem, a co do rozróżnienia płci, to wydaje mi się, że samica ma taki "balonowaty" brzuch, widziałam zdjęcia i samiec jest smuklejszy, węższy, a samiczka właśnie jak u większości gatunków pełna. Co do labeo - wiem, za mały, ale na razie to jeszcze go potrzymam i najwyżej sprzedam jak dorośnie do rozmiarów... powiedzmy zbyt dużych. [tak, akwarium 80cm dłg] Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Witam się ze wszystkimi na początek, jestem tu nowa. Chciałabym się dowiedzieć w tym temacie dużo wiadomości o Platydorus Costatus, zwanej również Czekoladowym Gadającym Sumem. Konkretnie interesuje mnie to, czym się żywi, oraz jaki litraż dla jednego, czy pary. Tak, wiem, google nie gryzie, ale może ktoś z was hodował tę rybkę, i wie o niej więcej, niż w internecie, bo informacji o tym sumie w stosunku do np. neona innesa, są bardzo, bardzo rzadkie. Na jednej stronie piszą tak, na drugiej inaczej, i można się pogubić. Mój zbiornik ma 112l, i w sklepie mówili, że wystarczy na Platydorus, ale wolę nie ryzykować. Liczę na waszą pomoc.

Co do "Czekoladowy Gadający Sum" jeszcze się z taką nazwą :roll: ale spotkałem się z kirysem żółtopasym. Chodowałem go. Jest to spokojna rybka, wychodząca tylko w nocy w dzień cały czas mi w kokosie siedział. Gdzieś pisze że do 15 cm. a gdzie indziej nawet do powyżej 20 cm. Ale na pewno minimalna długość akwarium to 100 cm. ale ze to ruchliwa ryba to ja bym dał go do większego. Pokarm :arrow: cytat z superakwarium: "Chętnie spożywa większość pokarmów dostępnych na rynku (suchy, żywy i mrożony). Pora karmienia powinna przypaść na wieczór, ponieważ wtedy opuszcza ukrycie w poszukiwaniu pożywienia. Żeruje przy dnie zbiornika." I jeszcze płeć faktycznie samica grubsza i większa a samiec smuklejszy.

Tu se jeszcze o nim poczytaj: ;)

http://www.superakwarium.pl/kirys-zoltopasy-id897.html

http://www.akwarium.info.pl/index.php?o ... &Itemid=62

http://pl.wikipedia.org/wiki/Platydoras_costatus

http://www.mojaamazonia.com/Ryby/Platyd ... status.htm

http://www.akwar.net/encyklopedia-ryb/p ... -2401.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...