Skocz do zawartości

Problemy przy wyborze ryb


ECIK-GFC
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Problemy przy wyborze ryb

 

1. Ilość sztuk

 

Jednym z częstszych błędów popełnianym przy zakupie ryb jest kupowanie po jednej rybie lub parce wielu gatunków. Większość ryb dostępnych w sklepach to ryby stadne, które należy kupować w ilości min. 6 sztuk (im większe stado tym czują się lepiej). Lepiej mieć w akwarium mniejszą liczbę gatunków, ale z większą liczbą osobników w obrębie gatunku.

 

Przykłady:

 

Ryby stadne: brzanki, kiryski, piękniczkowate, bystrzyki, neony, tęczanki, prętniki, gurami, dyskowce, skalary, bocje, danio, kardynałki, rasbory, proporczykowce, cierniooczki, synodontisy, świeciki, bedocje, niektóre akary (np. z Maroni) i pielegnice (np. Meeka)

 

Ryby żyjące w haremach (samiec + kilka samic): małe pielęgniczki i akarki, afrykańskie pyszczaki, prętniki, gurami, bojowniki, wielkopłetwy

 

Ryby żyjące w parach: większość pielęgnic łącznie z wspomnianymi akarkami, zbrojniki, proporczykowce, badisy, prętniki

 

Ryby żyjące pojedynczo: zbrojniki, labeo, bojownik, wielkopłetw

 

Ile ryb można zmieścić w akwarium? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Dodatkowym utrudnieniem dla początkującego jest fakt, że w sklepach można dostać niemal wyłącznie młodociane osobniki i trudno zorientować się jak duże rozmiary osiągną.

 

Dla małych ryb stadnych przyjmuje się średnio przelicznik 1cm dorosłej ryby/1 l pojemności zbiornika. W przypadku słabszej filtracji na 1cm/2 l. Gdy bierzemy pod uwagę ryby mocno brudzące wodę (złote rybki, piękniczkowate) te proporcje muszą być jeszcze większe.

 

W przypadku małych pielęgniczek, akarek i badisów trzeba przyjąć ok. 30 cm2 dna na 1 parę, o ile w akwarium znajduje się dużo kryjówek.

 

Dla ryb o długości ciała powyżej 10-12 cm akwarium musi mieć długość min. 100 cm.

 

2. Ryby, które mogą sprawiać kłopoty początkującym

Początkujący akwaryści często wybierają ryby nie zwracając uwagi na ich wymagania środowiskowe, tryb życia i wielkość dorosłego osobnika, a potem zaczynają się kłopoty. Na grupie dyskusyjnej pl.rec.akwarium bardzo często zdarzają się pytania w tej materii, a wystarczyło wcześniej przejrzeć literaturę.

 

* Złota rybka - jest to chyba najczęściej kupowana i najczęściej zdychająca ryba akwariowa. Ludzie bez wyobraźni chcą ją trzymać w szklanych kulach czy kilkunastolitrowych akwariach. Złota rybka rośnie przede wszystkim dość duża, uwielbia kopać w podłożu i skubać rośliny, ma szybką przemianę materii, więc bardzo szybko brudzi wodę. Konieczny jest bardzo wydajny filtr i częste podmiany wody oraz sporych rozmiarów zbiornik (powyżej 100l), gdyż są to ryby stadne.

 

* Brzanka rekinia - jest to niewymagająca, wytrzymała, ładna, srebrzysta ryba. Ma jednak wadę - dorasta do 30 cm długości! Jeśli więc początkujący akwarysta nie dysponuje akwarium o długości co najmniej 200 cm musi z niej zrezygnować. Trzyma się je w stadach.

 

* Grubowarg dwubarwny, labeo - bardzo popularna ryba, która dorasta do 15 cm. Jest agresywna wobec ryb własnego gatunku lub o podobnym kształcie ciała.

 

* Bocja wspaniała - stadna ryba , dorastająca do 30 cm

 

* Płaskobok - jest to duża ryba dorastająca do 15-18 cm, stadna, która zjada rośliny wodne

* Piranie - Osiągają do 30 cm długości, są stadne. Można trzymać tylko w bardzo dużych akwariach

 

* Półdziubek - niby niewielki, ale drapieżny

 

*Pielęgnica pawiooka - małe egzemplarze maja bardzo atrakcyjny rysunek na łuskach, ale szybko dorastają do 30 cm i zmieniają ubarwienie na mniej atrakcyjne. Są agresywne wobec mniejszych od siebie ryb.

 

*Skalar - o ile nie dysponuje się akwarium o wysokości powyżej 50 cm lepiej z niego zrezygnować. Ryba stadna, osiąga wysokość ciała do 25 cm.

 

* Buszowiec - drapieżny, agresywny

 

* Sumik szklisty - bardzo podatny na ospę rybią, wymaga idealnie czystej wody.

 

* Sumowate - większość sumowatych jest drapieżna i dorasta do sporych rozmiarów (np. Mystus, Leiocassis, Sorubim, Pimelodella)

 

* Trzciniak - dorasta do 30 cm, drapieżny.

 

* Wężogłów - dorasta do sporych rozmiarów i jest drapieżny

 

* Zbrojniki oznaczane w sklepach jako: Plecostomus, Panaqua, Gibbiceps - są to duże ryby (z reguły powyżej 30 cm długości), tylko młode egzemplarze zjadają glony, starsze wolą rośliny wodne i celulozę z korzeni drzew.

 

* Kosiarki - są to stadne brzanki dorastające do 15 cm. Ich popularność wynika z faktu, że młode egzemplarze żywią się pędzelkowatymi glonami (zwanymi nieprawidłowo "krasnorostami"). Jednakże decydując się na zakup stadka kosiarek trzeba wziąć pod uwagę ich wielkość, fakt, że lubią szybko pływać i skakać. Niestety w handlu występują ryby sprzedawane pod nazwą kosiarka, ale będące innym gatunkiem - Labeo złote(zwane też: pseudokosiarki lub fałszywe kosiarki). Nie jedzą one glonów.

 

* Kolcobrzuchy - nie nadają się do typowego akwarium, są to ryby agresywne, drapieżne i duża część gatunków wymaga dodatku soli do wody.

 

* Gurami całujące - dorosłe osobniki dorastają do 30 cm

 

* Pielęgnica zebra - jest wojownicza i agresywna, nie da się jej trzymać z rybami innego gatunku.

 

* Czerwieniak dwuplamy - ryba bardzo agresywna, w akwarium można trzymać tylko jedną dobraną parę.

 

*Dyskowiec, paletka - te ryby sprawiają problem nawet doświadczonym akwarystom

 

* Szczupieńczyki - nie są zbyt duże, ale agresywne wobec własnego gatunku i ryb o podobnej budowie ciała

 

* Kiryśnik czarnoplamy - łagodna, stadna ryba, ale dorasta do 18 cm

 

:arrow: za zgodą http://akwakam.prv.pl

PS.Dzieki KAMIL

:arrow: autorem tych porad jest osoba, która napisała słownik pojęć akwarystycznych, czyli Elfir Dar'n'Ytta z pl.rec.akwarium?

ps.dzięki ,, Kamil

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla małych ryb stadnych przyjmuje się średnio przelicznik 1cm dorosłej ryby/1 l pojemności zbiornika. W przypadku słabszej filtracji na 1cm/2 l. Gdy bierzemy pod uwagę ryby mocno brudzące wodę (złote rybki, piękniczkowate) te proporcje muszą być jeszcze większe.

 

:arrow: za zgodą AkwaKarm.prv.pl

ps.dzięki ,, Kamil

 

Ja rozumiem że można coś kopiować, ale przeliczniki w stylu 1cm ryby/1l wody to jeden z największych mitów akwarystycznych. Z obliczeń wynika że w 25l mógłbym spokojnie trzymać neony... a w 54l bardzo ruchliwe danio :zamieszany:

To błąd i uważam że nie warto przekazywać takiej informacji dalej, wiele razy już musiałem tłumaczyć początkującym którzy wyczytali gdzieś że "1cm/1l" jest ok że się mylą.

 

Nie zgodzę się także z tym że piękniczkowate są rybami szczególnie ponad przeciętną brudzącymi [w porównaniu do dorosłych welonów].

 

Artykuł bardzo podobny do "dobre i złe pierwsze rybki"

http://www.google.pl/search?q=dobre+i+z ... =firefox-a

Też polecam.

 

Wszystkie ryby mają opisane rozmiary jakie osiągają, nie wszystkie wymagany litraż.

Wiele osób wie jakie rozmiary osiągają np. bocje wspaniałe - a i tak pakują je do np 100l.

Warto poświęcić dłuższą chwilę i podopisywać do każdej z podanych ryb wymagany litraż.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ryby stadne: brzanki, kiryski, piękniczkowate, bystrzyki, neony, tęczanki, prętniki, gurami, dyskowce, skalary, bocje, danio, kardynałki, rasbory, proporczykowce, cierniooczki, synodontisy, świeciki, bedocje, niektóre akary (np. z Maroni) i pielegnice (np. Meeka)

 

Część z tych ryb to ryby ławicowe, czyli powinno trzymać się je od 10ciu szt w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...