Skocz do zawartości

Pielęgnice Zebry - pomoc w rozróżnieniu płci....


Marshall7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zamieszczam zdjęcia poich zeberek - samca i samicy moim zdaniem ale nie jestem przekonany co do tego. U jednej z nich są widoczne dłuższe płetwy więc to chyba samiec ??? Jest też najciemniejszy. Reszta ma inne płetwy i jest bledsza ale żadna nie ma pomarańczowego brzucha stąd wątpliwości :/

 

Która wg Was to samica a która to samiec?? Da się już określić ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciemniejsza zdjęcie nr1 czy 2 to samiec natomiast czy ta druga to samica mam małe wątpliwości i nie jestem pewien bo np na zdjęciu nr 3 wygląda mi to na samice natomiast tam gdzie są razem całkiem dłuższe wydają być się jej płetwy.

 

btw. tego anubiasa wyciąg z piachu ;} tej rośliny się nie sadzi ;]

 

a jeszcze widzę korzeń masz źle okorowany.... nie powinno się takowego trzymać go kora szybko zaczyna gnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie samica ma zdecydowanie mniej szpiczaste płetwy. Nawet jak się chwilowo "ułożą" w szpic to i tak nie są długie a u tego niby samca są znacznei dłuższe - aż nad płetwe tylnią....

 

 

Co do tej "samiczki " też ten brzuch mnie myli. W sumie mam 3 zebry i dwie mi wyglądają na samice ale tylko po płetwach można jakąkolwiek różnicę zauważyć. I tylko ten "samiec" ma znacznie dłuższe te płetwy od pozostałych "samic" :)

 

 

Co do anubiasa wiem - ale musi poczekać do weekendu ;) Posadzę go na korzeniu.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam,

zamieszczam zdjęcia poich zeberek - samca i samicy moim zdaniem ale nie jestem przekonany co do tego. U jednej z nich są widoczne dłuższe płetwy więc to chyba samiec ??? Jest też najciemniejszy. Reszta ma inne płetwy i jest bledsza ale żadna nie ma pomarańczowego brzucha stąd wątpliwości :/

 

Która wg Was to samica a która to samiec?? Da się już określić ??

 

Ryby te łatwo dobrać w pary i doprowadzić do tarła, które odbywają w grotach skalnych wykopując także dołki, w które składają ikrę. Zdarza się, że ikra składana jest bezpośrednio na kamieniu, żwirze lub na dolnym odcinku dużej rośliny. Gatunek bardzo płodny. Do pierwszego tarła mogą przystąpić już 2-3 cm samice z nieco większymi samcami. Narybek rośnie bardzo szybko. Samica jest mniejsza od samca, który ma wyraźnie wydłużone pierwsze promienie płetwy grzbietowej i odbytowej. Pielęgnice zebry stają się bardzo agresywne w okresie rozrodu i potrafią przegonić, a nawet zabić każdą rybę zagrażającą narybkowi lub ikrze. Atakują nawet włożoną do zbiornika rękę hodowcy, wywołując u niego bolesne odczucie. Jeżeli ryby znajdują się w akwarium z innymi gatunkami, najlepiej jest przenieść parę w okresie rozrodu do osobnego zbiornika. Podczas wychowywania potomstwa pielęgnice zebry są bardzo opiekuńcze. Dorosłe osobniki w przypadku braku naturalnych kryjówek w akwarium, potrafią wydrążyć w podłożu kryjówki dla swoich młodych. Ciekawym zachowaniem, charakterystycznym dla wielu pielęgnic, jest ukrywanie młodych w pysku w przypadku napotkania niebezpieczeństwa. Pokarm jest przez rodziców rozdrabniany na mniejsze kawałki i wypluwany w kierunku narybku tak aby mógł zostać przez niego przełknięty. Mogą zdarzyć się kłótnie pomiędzy rodzicami podczas wychowywania narybku i wtedy najlepiej przenieść samca do innego akwarium (może też się zdarzyć, że narybkiem zaopiekuje się samiec).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...