Jump to content

prętnik karłowaty


Recommended Posts

Jeśli ten temat już był to przepraszam ale nie mogę go znalezć:( mam problem z moim pretnikiem karłowatym , otóż chciałam samca i samice ale mam chyba 2 samce (niestety zaufałam panu w sklepie, ponieważ samej mi ciężko rozróżnić samca od samicy) . Po 3 miesiącach trzymania ich razem zauważyłam zranienie u jednego , wygląda to tak jak by tam łuski nie miał ma to kolor różowy, a do tego od 2 dni ma grubszy brzuch , dość mocno. Jest taki osowiały i nie wiem co to może być , nigdy mi rybki nie chorowały , czytałam o dziurawicy ale parametry wody są dobre kontroluje często , jedzenie urozmaicam , więc nie wiem czy to może być to... . To teraz tak:

akwarium 140 litrów , robiłam zmianę obsady więc mam teraz tylko tam 2 prętniki karłowate 2 małe zbrojniki około 1 cm , i grupę neonków.filtr mam kaskadę do 300 l nazwy nie pamietam :oops:

Link to comment
Share on other sites

Jeśli masz dwa samce - a ja dobrze kojarzę, że wszystkie (lub większość) labiryntowców tak ma - to dwa samce w jednym zbiorniku równa się agresja i walki o terytorium (jeśli się mylę to mnie poprawcie). To też powoduje stres, zwłaszcza u słabszego samca i podatność na choroby. Ja ci proponuję wymienić zdrowego samca (bez objawów) na samiczkę w tym sklepie, w którym ci go sprzedali. Samce rozróżnisz po tym, że mają pionowe prążki, a samice raczej jednolite są. Więc upewnij się czy to dwa samce, czy parka jednak.

Zerknij tu... http://www.superakwarium.pl/pretnik-kar ... id622.html

Link to comment
Share on other sites

Brak łuski nie musi oznaczać choroby, może to być wynik jakichś przepychanek między rybami. Niepokoi mnie raczej ten opuchnięty brzuch... Może zrób mu kilkudniową głodówkę i zobaczysz, czy coś się zmieni. Ale codziennie sprawdzaj, czy nie ma nowych objawów (apatia, brak apetytu, pływanie tylko przy powierzchni wody, ocieranie się, zmiany z odchodach, zmiany ubarwienia... itp.) Nie wiem jaką masz temperaturę w zbiorniku, ale ustaw na 27-28*C.

Obserwuj też resztę obsady, a zwłaszcza neony, czy nie mają jakichś objawów.

Link to comment
Share on other sites

U innych ryb nie widzę żadnych niepokojących objawów , temperaturę mam ustawioną na 28 C (przebywa on teraz w akwarium 25 l przeznaczonym dla narybku i jako kwarantannę ) wydaję się zachowywać dość normalnie , pływa swobodnie, do tej pory jadł ,teraz ma głodówkę od 1,5 dnia ale brzuch został taki wydęty :( nie zmieniałam jedzenia zawsze dostawał to samo pokarm suchy roslinny z tropicala , na zmianę z tabletkami i robaczkami .Często też jadł(trochę tak skubał;) ) groszek , brukselkę , szpinak ,marchewkę które dawałam zbrojnikom .

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam coś takiego w temacie o spuchniętym brzuchu bojownika...

Kup w aptece sól gorzką (siarczan magnezu), rozpuść 1 dużą łyżkę w szklance wody i wlej do akwarium.

Jeśli to faktycznie nagromadzenie gazów albo niestrawność, powinno pomóc.

Tą dawkę mszt poleciła zastosować w 45 litrowym akwarium, więc na twoje 25 L. to musiałaby być połowa dawki (pół łyżki w szklance wody)

Nie znam tej metody, ale może pomoże.

Jeśli to puchlina to SERA Bactopur Direct pomaga.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...