Jump to content

prętnik karłowaty

Recommended Posts

Jeśli ten temat już był to przepraszam ale nie mogę go znalezć:( mam problem z moim pretnikiem karłowatym , otóż chciałam samca i samice ale mam chyba 2 samce (niestety zaufałam panu w sklepie, ponieważ samej mi ciężko rozróżnić samca od samicy) . Po 3 miesiącach trzymania ich razem zauważyłam zranienie u jednego , wygląda to tak jak by tam łuski nie miał ma to kolor różowy, a do tego od 2 dni ma grubszy brzuch , dość mocno. Jest taki osowiały i nie wiem co to może być , nigdy mi rybki nie chorowały , czytałam o dziurawicy ale parametry wody są dobre kontroluje często , jedzenie urozmaicam , więc nie wiem czy to może być to... . To teraz tak:

akwarium 140 litrów , robiłam zmianę obsady więc mam teraz tylko tam 2 prętniki karłowate 2 małe zbrojniki około 1 cm , i grupę neonków.filtr mam kaskadę do 300 l nazwy nie pamietam :oops:

Jeśli masz dwa samce - a ja dobrze kojarzę, że wszystkie (lub większość) labiryntowców tak ma - to dwa samce w jednym zbiorniku równa się agresja i walki o terytorium (jeśli się mylę to mnie poprawcie). To też powoduje stres, zwłaszcza u słabszego samca i podatność na choroby. Ja ci proponuję wymienić zdrowego samca (bez objawów) na samiczkę w tym sklepie, w którym ci go sprzedali. Samce rozróżnisz po tym, że mają pionowe prążki, a samice raczej jednolite są. Więc upewnij się czy to dwa samce, czy parka jednak.

Zerknij tu... http://www.superakwarium.pl/pretnik-kar ... id622.html

Brak łuski nie musi oznaczać choroby, może to być wynik jakichś przepychanek między rybami. Niepokoi mnie raczej ten opuchnięty brzuch... Może zrób mu kilkudniową głodówkę i zobaczysz, czy coś się zmieni. Ale codziennie sprawdzaj, czy nie ma nowych objawów (apatia, brak apetytu, pływanie tylko przy powierzchni wody, ocieranie się, zmiany z odchodach, zmiany ubarwienia... itp.) Nie wiem jaką masz temperaturę w zbiorniku, ale ustaw na 27-28*C.

Obserwuj też resztę obsady, a zwłaszcza neony, czy nie mają jakichś objawów.

U innych ryb nie widzę żadnych niepokojących objawów , temperaturę mam ustawioną na 28 C (przebywa on teraz w akwarium 25 l przeznaczonym dla narybku i jako kwarantannę ) wydaję się zachowywać dość normalnie , pływa swobodnie, do tej pory jadł ,teraz ma głodówkę od 1,5 dnia ale brzuch został taki wydęty :( nie zmieniałam jedzenia zawsze dostawał to samo pokarm suchy roslinny z tropicala , na zmianę z tabletkami i robaczkami .Często też jadł(trochę tak skubał;) ) groszek , brukselkę , szpinak ,marchewkę które dawałam zbrojnikom .

Znalazłam coś takiego w temacie o spuchniętym brzuchu bojownika...

Kup w aptece sól gorzką (siarczan magnezu), rozpuść 1 dużą łyżkę w szklance wody i wlej do akwarium.

Jeśli to faktycznie nagromadzenie gazów albo niestrawność, powinno pomóc.

Tą dawkę mszt poleciła zastosować w 45 litrowym akwarium, więc na twoje 25 L. to musiałaby być połowa dawki (pół łyżki w szklance wody)

Nie znam tej metody, ale może pomoże.

Jeśli to puchlina to SERA Bactopur Direct pomaga.

Share

• Create New...