Skocz do zawartości

neon czarny a inessa


nazoo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznijmy od tego że neon czarny nie jest spokrewniony z innesa, tak jak np. neon czerwony.

Bystrzyk czarny należy do innego rodzaju [Hyphessobrycon] niż neony innesa, zielone i czerwone [które należą do rodzaju Paracheirodon] ;)

 

Raczej nie dołączy, natomiast w bardzo dużych akwariach można stworzyć dwa osobne stada tych ryb.

Jednak nie polecam, lepiej tworzyć duże jednogatunkowe ławice niż kilka małych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego że neon czarny nie jest spokrewniony z innesa, tak jak np. neon czerwony.

Bystrzyk czarny należy do innego rodzaju [Hyphessobrycon] niż neony innesa, zielone i czerwone [które należą do rodzaju Paracheirodon] ;)

Łojoj chyba nie coś nie pykło :D

 

Neon Inessa, zielony i czerwony nie należą do tego samego rodzaju :!:

Neon Innesa i zielony :arrow:Paracheirodon

Neon czerwony :arrow:Cheirodon

Trzeba być na bieżąco z wiadomościami ;)

 

A co do pytania raczej nie będą się łączyć. Często są takie pytania jak się pisze neon a nie bystrzyk czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisali poprzednicy, dodawanie jednego bystrzyka czarnego do neonów innesa mija się z celem ,poniważ te bystrzyki (czy też neony czarne) to ryby stadne i powinny być trzymane w stadku minimum 8-10szt ...

 

Ponadto ,bystrzyki czarne w akwarium pływają zawsze ponad neonnami czerwonymi czy innesa a wynika to poprostu z ich zachowania w naturze ... one zajmują jak gdyby wyższe piętro w rzece ,co zresztą pewnie wielu z Was obserwuje w akwarium i to głównie dlatego nie będą pływały w inneskami ...

 

niestety mam tylko fotek i do tego nie wyraźnych z mojego zbiornika na których widać ,że bystrzyki czarne pływają na neonami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łojoj chyba nie coś nie pykło :D

 

Neon Inessa, zielony i czerwony nie należą do tego samego rodzaju :!:

Neon Innesa i zielony :arrow:Paracheirodon

Neon czerwony :arrow:Cheirodon

Trzeba być na bieżąco z wiadomościami ;)

 

Tak dla wyjaśnienia ;)

Sugerowałem się informacjami z:

http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/S ... lue=163036

Pierwszy raz spotykam się z informacjami że te ryby pochodzą z różnych rodzin, w każdym razie widzę że oba "typy" nazwy używane są zamiennie. Jak te zmiany zostały wprowadzone ostatnio to jest to informacja warta uwagi ;)

Chyba że jest tak jak z mieczykami hellera które mają [lub miały] kilka łacińskich nazw gatunkowych, różniących się też członem nazwy identyfikującym daną rodzinę ;)

Faktem pozostaje że "zwykłe" neony są genetycznie zbliżone do siebie między [i np. czerwone i inneski tworzą wspólne ławice], natomiast inneski i bystrzyki czarne już nie ;)

Oczywiście nie jestem raczej zwolennikiem mieszania nawet spokrewnionych gatunków i zachęcam do budowania jednogatunkowych, a większych stad ;)

 

A co do pytania raczej nie będą się łączyć. Często są takie pytania jak się pisze neon a nie bystrzyk czarny.

A neon innesa to inaczej "bystrzyk neonowy" i z tą nazwą też się w sklepach spotkałem, więc lepiej sugerować się pełnymi nazwami łacińskimi, a nie polskimi, często potocznymi odpowiednikami ;)

 

Edit:

No i jest chyba tak jak się spodziewałem, inneski i czerwone należą jednak do jednej rodziny, a obie nazwy to synonimy ;)

Za wiki.

Neon czerwony, neonek Axelroda (Paracheirodon axelrodi syn. Cheirodon axelrodi)

Edit2:

Ok, co do wiki rozumiem, ale: ;)

http://www.google.pl/search?q=Paracheir ... =firefox-a

Kilkadziesiąt różnych w tym zagranicznych źródeł posługujących się tą samą systematyką co z wiki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łojoj chyba nie coś nie pykło :D

 

Neon Inessa, zielony i czerwony nie należą do tego samego rodzaju :!:

Neon Innesa i zielony :arrow:Paracheirodon

Neon czerwony :arrow:Cheirodon

Trzeba być na bieżąco z wiadomościami ;)

 

Tak dla wyjaśnienia ;)

Sugerowałem się informacjami z:

http://www.itis.gov/servlet/SingleRpt/S ... lue=163036

Pierwszy raz spotykam się z informacjami że te ryby pochodzą z różnych rodzin, w każdym razie widzę że oba "typy" nazwy używane są zamiennie. Jak te zmiany zostały wprowadzone ostatnio to jest to informacja warta uwagi ;)

Chyba że jest tak jak z mieczykami hellera które mają [lub miały] kilka łacińskich nazw gatunkowych, różniących się też członem nazwy identyfikującym daną rodzinę ;)

Faktem pozostaje że "zwykłe" neony są genetycznie zbliżone do siebie między [i np. czerwone i inneski tworzą wspólne ławice], natomiast inneski i bystrzyki czarne już nie ;)

Oczywiście nie jestem raczej zwolennikiem mieszania nawet spokrewnionych gatunków i zachęcam do budowania jednogatunkowych, a większych stad ;)

 

A co do pytania raczej nie będą się łączyć. Często są takie pytania jak się pisze neon a nie bystrzyk czarny.

A neon innesa to inaczej "bystrzyk neonowy" i z tą nazwą też się w sklepach spotkałem, więc lepiej sugerować się pełnymi nazwami łacińskimi, a nie polskimi, często potocznymi odpowiednikami ;)

 

Edit:

No i jest chyba tak jak się spodziewałem, inneski i czerwone należą jednak do jednej rodziny, a obie nazwy to synonimy ;)

Za wiki.

Neon czerwony, neonek Axelroda (Paracheirodon axelrodi syn. Cheirodon axelrodi)

Po pierwsze jakie rodziny :roll:

A po drugie teraz jest nowa systematyka tak samo jak razbore klinową przeniesiono do rodzaju Trigonostigma a bocje wspaniałą do Chromobotia.

Tak jest tylko się używa starych nazw, i się tak nie mówi tak samo też jak z brzanką sumatrzańską wszyscy ją uważają za Puntius tetrazona, a tak oferowana w handlu nazywa się Puntius anchisporus.

Puntius anchisporus:

Dołączona grafika

 

Puntius tetrazona:

Dołączona grafika

 

Mała różnica ale jest ;)

I jeszcze jedno czasami na wikipedii kłamią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...