Skocz do zawartości

Rybia ospa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Mam akwarium od okolo 15 lat nigdy moje rybki nie chorowaly.Ostatnimi czasy zmienilem zbiornik z 50 na 200l.urzadzilem akwarium poczekalem 2 tyg na dojrzenie zbiornika(wiem ze to za malo)i kupilem rybki:12 rasborek,10 bystrzykow,5 kiryskow,2 sumiki,2 zmienniki i 1glonojada..zostaly wpuszczone do zbiornika jak trzeba by nie dostaly szoku.Po okolo 5 dniach zauwazylem biale kropki na sumikach i bystrzykach.Podnioslem temp do 31 stopni napowietrzam przez 2 filtry o bardzo dobrej wydajnosci i zamowilem preparat do leczenia.Niestety bedzie za okolo 3 dni.Czy rybki wytrzymaja temp i czy na leczenie nie bedzie za pozno????i czy je ocali czy raczej nie ma szans?????Pomozcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś jakieś testy, żeby wiedzieć czy akwarium dojrzało?

Jaki lek zamówiłeś?

Podejrzewam, że ryby zaczęły chorować, bo nastąpiła zbyt duża różnica w parametrach wody - tej jaką miały w sklepie, a tej u ciebie.

Ale do rzeczy... Proponuję przygotować do leczenia osobne akwarium (jak masz jeszcze tą 50-tkę to mogłoby być), bo lanie "chemii" do ogólnego to nie najlepszy pomysł. Jak przyjdzie lek to przelej wodę z ogólnego do 50-tki i przełóż ryby. Tam podejmij leczenie, a akwarium ogólne pozostaw na 10 dni bez ryb, z podniesioną temperaturą (najlepiej 33-35*C, ale delikatne rośliny mogą nie przetrzymać). W leczniczym akwarium nie dawaj podłoża i roślin, tylko filtr i dobre napowietrzanie, temperatura 30-32*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TROPICAL MFC 120ml,czytalem ze lepiel leczyc w zbiorniku ogolnym w ktorym wystapila kulorzęska.Podczas zakladania akwarium stosowalem uzdatniacz serai i zgodnie ze wskazowkami po tym denitrol jbl.Po 2 tyg. zarybilem.Ciekawi mnie jeszcze to czy temperatura zatrzyma rozwoj kulorzęski do czas kiedy przyjdzie lek?Mysle ze to beda 2 dni gora 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura właśnie przyśpiesza rozwój pasożyta, dzięki czemu choroba szybciej zostanie pokonana. Myślę, że spokojnie ryby mogą poczekać na lek, ale temperatura musi być podwyższona, nie czekaj z tym do "przybycia" leku!

Nie wiem gdzie przeczytałeś o tym, że lepiej leczyć w akwarium ogólnym. Wlewając leki do ogólnego wybijasz pożyteczne bakterie, które są odpowiedzialne za stabilność biologiczną zbiornika. Lepiej więc leczyć osobno, tak, żeby ryby po leczeniu wróciły do wody o właściwych parametrach.

I koniecznie zrób testy wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wskazowki.A temperatura ma byc podwyzszona do ilu???A gdy po leczeniu w ogolnym ryby beda zyly to ewentualnie moglbym dolac bakterii zgodnie z przelicznikiem,bo czytalem ulotke ze stosuje sie je przy zakladaniu akwarium,przebytej chorobie itp??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura minimum 29*C. Najlepiej jak jest na 33*C ale dla niektórych ryb to może być za dużo, więc bezpieczniej będzie maksimum 32*C.

Niektórzy piszą, że te kupne bakterie i pożywki to "ściema" i nabijanie kasy, osobiście też tego użyłam na start i wcale to nie przyspieszyło dojrzewania, ale opinie są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok temperatura jest na 32 stopnie.Filtry z pompka beda chodzily bez przerwy.Wiekszosc roslin moze tego nie wytrzymac ale zaryzytkuje ze wzgledu na silne napowietrzanie.

 

 

EDIT:

 

a czy przy tej temperaturze kulorzęska stopniowo bedzie schodzila z rybek???bo niby wystarczy kilka godzin ale gdy przyjdzie lek i tak go zastosuje.

 

maziama: Edytuj posty!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4-5 dniach walki temperatura 32 stopni i po dolaniu wczoraj zoolek FMC.Zauwazylem ze kropki schodza.Troche dziwne po jednym dniu od wlania preparatu????Ile czasu mam leczyc rybki ?????Tydzien????Dwa???I ile procent wody po chorobie wymienic???I czy moge dodac bakterii???Wiem ze po przebytej chorobie bobrze jest wlozyc do filtra wegiel aktywny?

 

EDIT:

 

Co radzicie ???????????Leczenie odbywa sie w zbiorniku ogólnym.

 

maziama: Nie pisz posta pod postem. Edytuj!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropki schodzą bo pasożyt przechodzi w stadium cysty (temperatura przyśpieszyła rozwój). Nie podmieniaj teraz czasem wody! Lek właśnie teraz działa najbardziej na to choróbsko. Stężenie leku utrzymuj przez co najmniej 3 dni po ustąpieniu wszystkich kropek (a nawet 5-7dni)

Obserwuj cały czas ryby, jak się zachowują przy tak wysokiej temperaturze.

Potem stopniowo obniż temperaturę do 27-28 stopni i utrzymuj jeszcze jakiś czas. Podmień 50% wody na świeżą, odstaną 24 godziny i jak masz możliwość to filtruj wodę węglem aktywnym.

Później kontroluj NO2 i NO3, bo leki zabijają pożyteczną florę bakteryjną i stabilność biologiczna może być zaburzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...