Skocz do zawartości

[180L] Oświetlenie i dobór świetlówek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zakładałem kiedyś taki temat, ale okazał on się błędny, ponieważ nie ma świetlówek specjalistycznych np. Aqarelle t8 30w takie jakie kiedyś polecaliście, więc zakładam nowy temat.

Mianowicie: Chodzi mi o dobór świetlówek, ich moc, ilość i system działania (t8, t5) co polecacie, akwarium ma mieć dużo roślin w tym trawniki itp.

O akwarium:

Litraż: 180L 100x40x50 profil

Filtr: ex 700 + mam jeszcze w zapasie Unifilter 1000 uv

Grzałka: tetra ht 150

Podłoże: planuję jbl MANADO

Z góry dzięki za odp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz może głupie pytanie ale, mógłbym mieć 3 świetlówki t5 45w o długości 90cm, albo 4 świetlówki t8 30w o dł 90 cm. I tym sposobem chyba lepiej mieć 4 świetlówki niż 3, jak sądzicie? czy po prostu te t5 są tak wspaniałe czy jak, że t8 się nie umywają? Bo moim zdaniem chyba lepiej mieć 4 świetlówki i to grubsze niż 3. Chyba że ww świetlówki t5 są jakieś magiczne bo już się nie łapie jaka jest różnica. To że t5 są krótsze cieńsze i biorą więcej prądu czy lepiej świecą? bo dla mnie tak na oko wygląda na jakiś pic. Ale niech się wypowiedzą experci. prosze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki adrlic za odp.

Wiesz ja mam w garażu pełno stateczników magnetycznych i do t8 by się nadały natomiast do t5 nie. W tym cała filozofia, nie usmiecha mi się wydawanie paru stów na stateczniki elekt. :)

Moje pytanie jest takie: czy nie ma różnicy dla zielska (wybarwianie, wzrost itp) jak sie ma t ósemki.

Bo jak nie, to będzie 4x 30 W t8. Chce posłuchać dobrych rad to może jakoś będziemy kombinować z nowościami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to superowo,

Planuję tak: od przedniej szyby

Philips Aqarelle 10000K

Philips 865 albo 965 6500K

Philips 865 albo 965 6500K

Philips Aqarelle 10000K

 

Jak myślicie będzie wporzo czy dać zamiast jednej 6500K, Groluxa 8500 czy jakąś ciepłą poniżej 5000k?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat Jeżeli mam świetlówki z sylwańki to jak je wstawić w pokrywę ? Ja proponuję tak:

(zaczynając od szyby)

-10000K

-6500K

-6500K

-10000K

 

Nie wiem jaki to rodzaj jak zamawiałem były podane same temp. barwowe bez żadnych nazw. Ponawiam pytanie styknie taki układ czy proponujecie coś innego :)?

 

Tak samo w sumie jak Borysek chce :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, te akwarium ma być jak najlepsze dla roślin, dlatego nie uśmiecha się chyba dawać dwóch 6500 i dwóch 10000 K, tylko dołożyć coś zamiast jednego albo dwóch daylightów. I w tym pytanie co proponujecie GroLux czy świetlówki o ciepłych barwach? Proszę o szybkie odpowiedzi bo mam już gotowe pudło tylko zostały mi świetlówki. Pomóżcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pewnym sklepie w Krakowie zajmującym się roślinami ( :P ) polecają taką kombinację: (od przodu)

- aquastar

- gro-lux

- aquastar

- gro-lux

 

U siebie mam aqu, gro i aqu i fajnie to się prezentuje i zdaje egzamin.

Zestawienie jak najbardziej ok, jedynie zamiast jednego groluxa możesz dać daylight.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...