Skocz do zawartości

Parametry wody, dobre czy złe ?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim !

 

Jestem tu nowy na tym forum, więc prosiłbym o potraktowanie łagodnie.

Nie wiem czy to będzie dobry dział ale jeśli nie to proszę moderatora o przesunięcie do właściwego działu.

 

Generalnie chodzi mi o parametry wody, nigdy wcześniej nie bawiłem się w jakieś testy, a akwarium mam już z 8 lat albo i dłużej a wierzcie mi, nie jedne rybki i roślinki się przez nie przewinęły, ale postanowiłem sprawdzić ponieważ ma kryptokoryny ( jeśli przekręcam nazwę to proszę mnie poprawić ) - które giną w oczach ale też puszczają nowe liście. Z 18 Neonków Innes zostało mi tylko 12 a z 8 Prętników tylko 4.

Także jestem troszkę zaniepokojony tym faktem, a najbardziej to chciałbym wreście wyhodować jakąś prawdziwą roślinność dla moich podopiecznych w akwarium.

Mam nadzieje że mi pomożecie w tym, zdjęcia mojego akwa postaram się wrzucić w niedziele abyście widzieli jak to wygląda.

 

Może troszkę parametrów:

Zbiornik: 63L

Temperatura: 27C - grzałka AquaEl 50W

Oświetlenie: świetlówka energooszczędna 11W ( podobno świeci jak 65W )

Filtr: Unifilter AquaEl 360

Obsada akwarium: 12 Neon Innes, 4 Prętniki Czerwone, 1 Hokejówka, 1 Sumek szklisty

Parametry z testów ( JBL East Test 5 in 1 ):

NO3 - 25mg/l

NO2 - 5mg/l

GH - >21 d

KH - 20 d

pH - 7,6 - 8,00

 

Jakby jakieś parametry były za duże/małe to piszcie jak można je zmniejszyć/zwiększyć.

Jak jeszcze czegoś nie podałem to też piszcie.

Sorki za długi tekst i takie ( proste pewnie ) pytania.

 

Pozdrawiam OgnistyElf !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często wymieniasz wodę

ile tej wody wymieniasz

czy dodajesz coś do wymienianej wody?

Wodę wymieniam 1/3zbironika na kwartał a 2/3zbiornika na pół roku. Niestety częściej się nie da ze względu na warunki mieszkalne.

Generalnie każdy garnek z wodą u mnie musi odstać co najmniej 24H, nic nie dodaje do wody.

Po wlaniu wody do akwarium daję Cristal i FMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja napisze tak parametry wody jakie ja utrzymuje metoda EI i dzięki temu temu rośliny rosną i nie ma nitek może trochę ot ale porównaj do swoich i wyciągnij wnioski

:arrow:

CO2 zakres 25-35ppm

NO3 zakres 5- 7 ppm

K+ zakres 10-30ppm

PO4 zakres 1.0-3.0ppm

Fe 0.2-0.5ppm

MG zakres 10 ppm

:idea::idea: ale jak to już powiedziano setki razy każde akwa jest inne :idea::idea:

 

:arrow: A co do podmiany powinna być minimum raz na dwa tygodnie jedna trzecia baniaka

:arrow: 11 wat mało piszesz ze podobno świeci jak 65 l właśnie a jaka jest prawda nie wierze w takie podobieństwa w akwa roślinnym o ile takie planujesz oświetlenie minimum 0,5 wata na 1 l no i co2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomocne, dziękuje pięknie za to :)

 

:arrow: 11 wat mało piszesz ze podobno świeci jak 65 l właśnie a jaka jest prawda nie wierze w takie podobieństwa w akwa roślinnym o ile takie planujesz oświetlenie minimum 0,5 wata na 1 l no i co2

Producent pokrywy zapewnia że ta 11 watowa świetlówka energooszczędna daje taką samą moc jak świetlówka T8 i jak 65 wat.

Nie planuje akwa roślinnego, to jest ogólne.

Zamówiłem już EASY LIFE - EASYCARBO i SERA FLORENA, podobno świetne preparaty.

Najbardziej mnie zastanawia tylko jedno w moim akwarium, że wszystko ( chodzi mi o rośliny ) co niby jest łatwe do utrzymania to 3 dnia i zaczyna gnić ( tak myślę bo robi się brązowe i miękkie ).

Na 20 zaplanowałem wymianę 2/3 wody także zobaczę jakie wtedy będą parametry.

Jak mi się uda to dam dziś fotki mego akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo pomocne, dziękuje pięknie za to :)

 

:arrow: 11 wat mało piszesz ze podobno świeci jak 65 l właśnie a jaka jest prawda nie wierze w takie podobieństwa w akwa roślinnym o ile takie planujesz oświetlenie minimum 0,5 wata na 1 l no i co2

Producent pokrywy zapewnia że ta 11 watowa świetlówka energooszczędna daje taką samą moc jak świetlówka T8 i jak 65 wat.

Nie planuje akwa roślinnego, to jest ogólne.

Zamówiłem już EASY LIFE - EASYCARBO i SERA FLORENA, podobno świetne preparaty.

Najbardziej mnie zastanawia tylko jedno w moim akwarium, że wszystko ( chodzi mi o rośliny ) co niby jest łatwe do utrzymania to 3 dnia i zaczyna gnić ( tak myślę bo robi się brązowe i miękkie ).

Na 20 zaplanowałem wymianę 2/3 wody także zobaczę jakie wtedy będą parametry.

Jak mi się uda to dam dziś fotki mego akwa.

 

Producent zapewniać sobie może... Chyba wszyscy obecni tutaj zgodzą sie ze mną ze oswietlenie dodawane w zestawie do standardowych zestawów jest delikatnie mówiac tragiczne.... A roslinki Ci gniją bo masz fatalne oświetlenie nie oszukujmy sie... Jezeli chcesz miec kilka ładnych roślinek w zbiorniku niestety bedziesz musiał zainwestowac przynajmniej w jedną swietlowke 24W o odpowiednim widmie. A odnosnie nawozów to nie ma takiego który zastepował by swiatło potrzebne rosliną do fotosyntezy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent zapewniać sobie może... Chyba wszyscy obecni tutaj zgodzą sie ze mną ze oswietlenie dodawane w zestawie do standardowych zestawów jest delikatnie mówiac tragiczne.... A roslinki Ci gniją bo masz fatalne oświetlenie nie oszukujmy sie... Jezeli chcesz miec kilka ładnych roślinek w zbiorniku niestety bedziesz musiał zainwestowac przynajmniej w jedną swietlowke 24W o odpowiednim widmie. A odnosnie nawozów to nie ma takiego który zastepował by swiatło potrzebne rosliną do fotosyntezy.

Powiedźmy sobie szczerze, bez większych przeróbek mogę wsadzić pod pokrywę coś takiego:

http://www.lightmarket.pl/produkt-21-SWIETLOWKA_KOMPAKTOWA_26W_4P_840_PLC_FR_PHILIPS-8052-134.html

Lub mogę pomyśleć o jakieś większej przeróbce i zastosować co najmniej ze 2 świetlówki T8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kompakt będzie za słaby.. Jest kilka zestawów które mozna zamontowac do takiej pokrywy kwestia to tylko fundusze i złota rączka :lol:

Fundusze to nie problem, gorzej z tą złotą rączką. Boje się po prostu, że nie dam rady zamontować innych świetlówek na miejscu tek żarówki energooszczędnej.

Zawsze mogę zaryzykować, także też jestem otwarty na wszelkie propozycje tych zestawów.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...