Skocz do zawartości

[144l] Oświetlenie- morskie w slodkowodnym zbiorniku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie do jakiegos znawcy tematu ,mam w akwa trzy swietlówki jedna rozowa 18w(nie pamietam nazwy ale ma ponoc wspomagac wzrost roslin)jedna morska 18 i zwykla biala swietlówke 8w.bardzo fajnie wyglada ta morska ,pytanie moje brzmi czy takiej swietlowce morskiej rosliny beda rosły tak samo jak przy zwyklej bialej.??? no to tak mam akwarium 144l,na morskiej swietlówce jest napis akwa-rynkar 18w opti-blu.mam tez duza biala swietlówke 18 t8 6500k dobra jest.??czy moze byc lepsza o takiej samej długosci.??z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy rodzaj światła w pewien sposób jest wykorzystywany przez rośliny, w mniejszym lub większym stopniu. Generalnie najlepiej na przebieg fotosyntezy wpływa światło z zakresu czerwieni i niebieskiego. Mają one jednak na ogół słabe odwzorowanie barw. Na twojej świetlówce powinna być nazwa producenta, model lub symbole opisujące ten model, np. w standardowych świetlówkach pierwsza cyfra odpowiada technologi (trzypasmowa, pięciopasmowa) a następne dwie cyfry temperaturze barwowej. Np świetlówka o numerze 865 to trzypasmowa o temperaturze 6500 stopni K (światło słoneczne ma 5500'K). Sprawdź i podaj nazwy swoich lamp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego co wyczytałem w sieci, świetlówka ta jest wykorzystywana w akwarystyce słodkowodnej do obserwacji ryb aktywnych nocą. Efekt faktycznie niezły, ale światło to przekłamuje naturalne barwy. Poza tym przy przewadze niebieskiego widma lepiej rozwijają się glony. Na szczęście nie jest to twoja jedyna świetlówka. Masz jedną roślinną więc mniej wymagające rośliny będą rosły całkiem nieźle. Tą "zwykłą" możesz wymienić np. na philips aquarelle lub inną o dobrym odwzorowaniu barw. Mam jedną taką ale jeszcze nie zamontowana więc swojego zdania jeszcze nie mam, ale ma dobre recenzje więc kupiłem ją do drugiego zbiornika ( 450l w budowie). Bardzo dobre odwzorowanie barw ( około 98) i temperatura barwowa 10000K.

Wracając do twojego pytania:

"pytanie moje brzmi czy takiej swietlowce morskiej rosliny beda rosły tak samo jak przy zwyklej bialej.???"

Powinny rosnąć i to nawet lepiej niż przy zwykłej, gdyż jak wspominałem, rośliny do fotosyntezy korzystają z widma czerwonego i niebieskiego (tzn. takie światło ma największy wpływ na przebieg fotosyntezy). Zwykłe świetlówki emitują światło z przewagą barwy żółtej i zielonej - rośliny korzystają z nich w najmniejszym stopniu ale za to ludzkie oko postrzega te barwy najlepiej. O ile nie pojawią się kłopoty z nadmiernym wzrostem glonów (one z kolei najlepiej rozwijają się przy widmie niebieskim) to bym pozostał przy tam oświetleniu i obserwował roślinki. I koniecznie podziel się obserwacjami :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...