Skocz do zawartości

Zebry oszalały ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,mam pielegniczki zebry w ilosci około 15 sztuk.Od wczoraj zaobserwowałem dziwne zjawisko :shock: ,mianowicie ryby te zachowuja sie jakby zdziczały,nie plywaja plynnie tylko jakby skokami,nie mozna podejsc do akwa bo od razu wszystkie uciekaja i dopoki ktos jest przy szybie zadna z nich nie wyplynie z ukrycia.Oprocz nich w zbiorniku [ 150 l ] jest kilka innych gatunkow ale tylko u zebr jest taki objaw .Prosze o jakies porady co to moze byc,dodam ze wszystkie parametry wody sa takie same jakie byly wczesniej,i zaden nowy mieszkaniec nie zawitał do mojego akwa ani zadna roslinka.Jesli jestem 2/3 metry od akwa wszystkie zeberki pływaja jakby nic im nie bylo tuz przy przedniej szybie,jak tylko podejde wszystkie uciekaja.

Moje zebry sa jeszcze małe bo maja po około 2/3 cm i w moim baniaku sa od około miesiaca,byly oswojine do tego stopnia,ze jak wkladalem reke do wody to mogłem je "głaskać" :P a od wczoraj w jednym momencie jakby śruby dostały i zaczely uciekac :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy coś oprócz tych ruchów skokowych zauważyłeś? Jakieś zmiany na skórze? Może to być Ichtiosporidioza czego nie życzę bo choroba jest śmiertelna i bardzo zaraźliwa :| . Bardziej optymistyczna prognoza to może coś je wystraszyło??

oprocz tych ruchow nie ma zadnych objawow,bo jak stoje 3 metry od szyby wszystkie plywaja normalnie,jak podejde uciekaja i tak w kołko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to obserwuj czy coś będzie się działo dodatkowo, jeśli zaczną padać jedna po drugiej to będziemy myśleć dalej. Ja też mam te Brzanki i one ogólnie pływają często ruchami skokowymi. One potrzebują mocno obsadzonego zbiornika roślinami w rogach szczególnie, z wolną powierzchnią do pływania. Może masz mało roślinek i są zestresowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to obserwuj czy coś będzie się działo dodatkowo, jeśli zaczną padać jedna po drugiej to będziemy myśleć dalej. Ja też mam te Brzanki i one ogólnie pływają często ruchami skokowymi. One potrzebują mocno obsadzonego zbiornika roślinami w rogach szczególnie, z wolną powierzchnią do pływania. Może masz mało roślinek i są zestresowane?

roslin i kryjowek to maja az nadto ;)

a brzanki i zebry to calkiem inny garunek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj dokładne dane o zbiorniku! Tutaj masz wytyczne co i jak: viewtopic.php?f=6&t=14640 !!

litraz-150l

napowietrzanie-deszczownia

filtracja-wewn. AQUAEL i kubełek EHEIM 2213

obsada-15 zebr,pare neonow.2 sumiki,zbrojnik i kilka pyrtkow ;)

rosliny-nie znam nazw ale jest dosc sporo

oswietlenie-4 swietlowki 18 W [ za 5 zł za szt. z Castoramy ;) ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to tych zebr jest trochę w tym akwarium za dużo. Młode zaczynają dojrzewać i nie odpowiada im towarzystwo tylu ryb tego samego gatunku. Proponuję zredukować liczbę zebr do 6-8 i poczekać co się będzie działo. To akwarium jest trochę za ciasne dla takie ilości tych temperamentnych ryb. Albo umieścisz je w większym zbiorniku lub zmniejszysz ich liczbę albo dalej będziesz miał problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...